Projekt telefonu dla osoby starszej, niewidomej lub niedowidzącej

Staff Blind
Staff Blind

„Staff Blind” (czyli „laska, wsparcie osoby niewidomej”)

Młody i zdrowy zwykle nie zrozumie osoby starszej lub niepełnosprawnej, na przykład niewidomego lub niedosłyszącego. ale … pogadamy za 10 lat. Proponuję telefon, który wesprze zmęczone lub niesprawne zmysły człowieka czyniąc jego życie bardziej bezpiecznym ale i ciekawszym, umożliwiając mu aktywne życie bez wykluczeń społecznych i cywilizacyjnych. Niech technologia rozwija się dla człowieka, również dla naszych Babć i Dziadków.

    – funkcja „guide dog”, czyli funkcja skanująca otoczenie osoby niedowidzącej z rozpoznawaniem przedmiotów umożliwiając przemieszczanie się z wykorzystaniem głosowych ostrzeżeń o przeszkodach na drodze. Kilka dni treningu i ruszaj w miasto cieszyć się życiem !

    – funkcja „Z-display” wyświetlacz o zmiennej geometrii płaszczyzny umożliwiający generowanie wypukłych obrazków w celu umożliwienia osobom niewidomym „czytania palcami” treści obrazu (nie chodzi tylko o pismo Braille’a, ale o wyczuwane palcami konkretne kształty). Teraz niewidomi „obejrzą” najsłynniejsze obrazy świata pod palcami (ta funkcja przedstawiona jest na załączonym obrazku), a dodatkowo „zobaczą” kolory własnymi rękoma, gdyż możliwości wyświetlacza będa miały tryb zmiennych temperatur poszczególnych pikseli w zależności od ich barw w obrazku. Już widzę, jak niektórzy wnukowie będa pożyczać ten telefon od dziadka lub babci, żeby sobie gorące dziewczyny pooglądać w ten sposób 😉

    – funkcja „homecoming” umożliwiająca generowanie wskazówek jak wrócić do uprzednio zdefiniowanego punktu (jednym przyciskiem) np. do domu z uwzględnieniem zarejestrowanych przeszkód, jakie wystąpiły na uprzednio pokonanej drodze. Bardziej bezpieczny powrót do domu w razie zagubienia.

    – funkcja „nurse” czyli monitoring funkcji życiowych (określa puls, tętno, ciśnienie, oddech, poziom ciała – horyzontalny czy wertykalny lub inny, nienaturalny) i w razie potrzeby wysyłając parametry bliskim lub slużbom medycznym z podaniem dokładnej lokalizacji, jak również wysyłająca głośne komunikaty w systemie głośnomówiącym np. „POMÓŻ MI, ZASŁABŁEM” gdy sytuacja jest na prawdę poważna; w przypadku uruchomienia alertu telefon poinstruuje przypadkową osobę udzielającą pomocy o tym, co należy zrobić i w jaki sposób (również wizualnie); dodatkowo aplikacja generująca zaprogramowane przez lekarza komunikaty głosowe o potrzebie wzięcia leków lub wykonania innych czynności o charakterze medycznym (np. „ZWOLNIJ TEMPO, JEŚLI TO MOŻLIWE POŁÓŻ SIĘ”). Podanie leku będzie generowało możliwość sprawdzenia jego działania dzięki specjalnym czujnikom w organizmie użytkownika i przesłanie wyniku lekarzowi. Samotność nie musi być niebezpieczna.

    – funkcja „hereis” czyli co pewien czas generowany sygnał głośnomówiący informujący o położeniu telefonu w przypadku jego zagubienia, pozostawienia i zapomnienia gdzie się telefon znajduje; sygnał nie jest generowany, jeśli co pewien czas zostanie naciśnięty przycisk zerujący licznik odliczający do następnego komunikatu. Sam telefon będzie emitował dźwięki powiadomień o częstotliwościach indywidualnie dopasowanych do użytkownika w zależności od tego, jakie zakresy są przez niego najlepiej słyszalne biorąc pod uwagę również dźwiękowe tło otoczenia. Pamięć bywa zawodna, ale ten telefon nie da o sobie zapomnieć.

Staff Blind
Staff Blind

DODATKOWO odmiana dla osób z wadą słuchu i /lub mowy funkcja „signbot”. Czy możliwe jest skonstruowanie telefonu dla osób głuchych, niedosłyszących lub niemych ?

Tak, to będzie możliwe, wystarczy zastosować aplikację rozpoznającą gesty języka migowego i tłumaczącą ją na tekst lub słowa wypowiadanie przez syntezator mowy. I w drugą stronę – wypowiadane słowa lub tekst zamieniane na język migowy przez aplikację „signbot”. W zależności od konfiguracji osób rozmawiających (niedosłyszący z niedosłyszącym lub niemym czy też pełnosprawny z niedosłyszącym lub z niemym czy głuchym) translacja odbywałaby się we właściwym kierunku i prezentowana byłaby na wyświetlaczu odpowiedniej wielkości.

Ewa Załupka (wenefike)