We współpracy z partnerem

Trudno znaleźć coś bardziej irytującego dla użytkowników sieci niż powolne jej działanie. Wczytująca się wieki strona internetowa, przerywany co rusz streaming filmu lub muzyki czy problem z płynną rozgrywką online niejedną osobę doprowadziły do zdenerwowania. Często negatywne emocje nie są jednak potrzebne. Wystarczy skorzystać z kilku rad, by znów cieszyć się szybkim internetem bezprzewodowym.

Jak działa Wi-Fi?

Wi-Fi, czyli inaczej internet bezprzewodowy, to rodzaj komunikacji między urządzeniami oparty na transmisji radiowej. W takim układzie nadajnikiem jest router transmitujący sygnał w określonym zasięgu, np. 10 m. Do odbioru sygnału służy moduł umieszczony w sprzęcie służącym do przeglądania sieci – smartfonie, tablecie, laptopie, telewizorze smart itp.

Najnowsza technologia, znana jako Wi-Fi 6 generacji, w teorii pozwala łączyć się z internetem nawet z odległości 100 m. W praktyce jednak taki wynik da się uzyskać tylko w wyjątkowych warunkach. Transmisja radiowa jest bowiem podatna na wszelkie zakłócenia. Inne urządzenia, sztuczne i naturalne przeszkody takie jak budynki czy góry, a nawet pogoda znacznie ograniczają zasięg. Co więcej, zależy on także od pasma, z którego się korzysta oraz klasy nadajnika i odbiornika.

Dlaczego internet działa powoli? Powody

Wygoda, jaką daje dostęp do internetu bez ograniczającego mobilność kabla, sprawia, że Wi-Fi cieszy się niesłabnącą popularnością. Czasem jednak niedostatki radiowej technologii utrudniają użytkownikom przeglądanie zasobów sieci. Jeśli sygnał zanikł lub transmisja ulega zakłóceniom, warto sprawdzić możliwe poniższe rozwiązania tego problemu.

Lokalizacja routera

Nie na darmo mówi się, że najlepsze są najprostsze rozwiązania. Być może problem rozwiąże właśnie przeniesienie routera bliżej miejsca, w którym najczęściej korzysta się z internetu. W ten sposób można uniknąć transmitowania sygnału przez ściany, a więc wyeliminować czynnik, który bardzo często prowadzi do zakłóceń. Z tego też powodu o umiejscowieniu routera warto pomyśleć jeszcze przed wizytą serwisantów zakładających przyłącze internetowe.

Niedostateczna funkcjonalność routera

Niektóre osoby decydują się na samodzielny zakup routera, a to wiąże się z ryzykiem złego wyboru urządzenia. Uważać trzeba m.in. na liczbę pasm służących do transmisji sygnału. Najlepiej, by oprócz podstawowego, o częstotliwości 2,4 GHz, sprzęt miał jeszcze drugie – 5 GHz. Dzięki temu, w zależności od potrzeb, w przywróceniu zasięgu może pomóc przełączenie się na drugi kanał Wi-Fi. Przy zakupie routera, należy też sprawdzić, czy obsługuje on sieć najnowszej generacji.

Innym sposobem na rozwiązanie tego kłopotu jest skorzystanie z oferty Play. Abonenci mają możliwość podpisania umowy na internet z routerem. Dostarczane przez operatora urządzenia spełniają najnowsze standardy. Co więcej, są to sprzęty przystosowane do działania w sieci 5G. Dzięki ofercie abonamentowej klienci Play zyskują coś jeszcze – możliwość zakupu routera w ratach za znacznie niższą cenę niż w sprzedaży detalicznej.

Brak wzmacniaczy sygnału

Zdarza się, że nawet najlepszy router nie wystarcza, by internet działał bez zarzutu. Szczególnie w dużych domach jednorodzinnych jedno urządzenie może nie wystarczyć. W takim przypadku warto zastanowić się nad zakupem repeatera. Nie jest to autonomiczny sprzęt, ale przekaźnik sygnału zwiększający jego zasięg. Gdy Wi-Fi trzeba zapewnić na bardzo dużej przestrzeni, konieczny może okazać się zakup nawet kilku repeaterów.

Nadmierne obciążenie sieci

Routery przystosowane są do nadawania sygnału do wielu urządzeń naraz, co w większości przypadków wystarcza w warunkach domowych. Co jednak zrobić, gdy internet bezprzewodowy jednak działa niewłaściwie? W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak odłączenie części urządzeń od sieci. Dla przykładu, jeśli w trakcie strumieniowania filmu dochodzi do przerw w transmisji, na czas seansu od Wi-Fi warto odłączyć nieużywane sprzęty takie jak smartfony.

Wirus komputerowy

Powodem, przez który internet nie działa, może być też zainfekowanie urządzenia złośliwym oprogramowaniem. Hakerzy tworzą m.in. narzędzia wykorzystujące zasoby sieciowe nieświadomych tego osób, by pobierać duże ilości nielegalnych plików. Zdarza się też, że w ten sposób chcą zmusić ofiarę do zapłacenia za usunięcie wirusa blokującego dostęp do internetu. Właśnie dlatego tak ważne jest pobieranie plików z legalnych źródeł oraz zabezpieczenie komputerów i urządzeń mobilnych programami antywirusowymi. Jeśli jednak instalacja takiego narzędzia nie pomogła, konieczne może być skorzystanie z pomocy specjalistycznego serwisu.