Eksperci z laboratorium antywirusowego firmy ESET ostrzegają przed mailami-pułapkami, które sugerują, że załączony do nich plik zawiera wiadomość głosową, skierowaną do adresata maila. Otwarcie załączonego pliku kończy się uruchomieniem konia trojańskiego, który inicjuje kolejne infekcje.

Tak wygląda wiadomość-pułapka, próbująca przekonać internautę do otwarcia zainfekowanego załącznika
Tak wygląda wiadomość-pułapka, próbująca przekonać internautę do otwarcia zainfekowanego załącznika

Pisane w języku angielskim wiadomości-pułapki są wyjątkowo enigmatyczne. Ich zadaniem jest wzbudzić ciekawość u odbiorcy i przekonać go, że w załączniku znajduje się plik mp3 z kierowaną do niego wiadomością głosową. W rzeczywistości załączony plik nie zawiera nagrania, ale złośliwy program, którego kliknięcie powoduje aktywację konia trojańskiego, sklasyfikowanego przez laboratorium firmy ESET jako Win32/TrojanDownloader.Waski.A. Zagrożenie to, po zagnieżdżeniu się w systemie swojej ofiary, łączy się z siecią i pobiera na dysk kolejne złośliwe programy.

Zawsze przed otwarciem nieznanego pliku, załączonego do wiadomości e-mail, warto sprawdzić, jakie rozszerzenie ten plik faktycznie posiada. Należy tylko pamiętać, że system Windows, przy domyślnych ustawieniach, ukrywa rozszerzenia znanych typów plików. W rezultacie nazwa pliku „Voicemail.mp3.exe” może być widoczna dla użytkownika jako „Voicemail.mp3”. Z tego właśnie powodu warto rozważyć wyłączenie w systemie opcji ukrywania rozszerzeń znanych typów plików – tłumaczy Kamil Sadkowski z firmy antywirusowej ESET.

Lista zagrożeń grudnia wg laboratoriów ESET
Lista zagrożeń grudnia wg laboratoriów ESET

Internauci, którzy przez nieuwagę kliknęli w załącznik i aktywowali Win32/TrojanDownloader.Waski.A mogą usunąć konia trojańskiego, korzystając z programu lub skanera online jednego z producentów rozwiązań antywirusowych np. takiego jak ten dostępny na stronie http://www.eset.pl/Pobierz/Dodatkowe_narzedzia/ESET_Online_Scanner

Raport firmy ESET nt. wirusów, które w ubiegłym miesiącu najczęściej infekowały komputery użytkowników na całym globie, dostępny jest na www.eset.pl

źródło: DAGMA

Kan