Chyba każdy popularny system operacyjny doczekał się agresywnych programów. W momencie, gdy możliwości techniczne pozwoliły na przeniesienie systemów operacyjnych do telefonów, stały się one także obiektem ataków.

20-latek samouk stworzył specjalny program, który rozsyłał ofiarom darmowe aplikacje, do złudzenia przypominające oryginalne. Po ściągnięciu takiej aplikacji wirus wysyłał bez wiedzy użytkownika SMS z płatnością na specjalne konto. Inne programy ściągały kody dostępu do internetowych serwisów hazardowych lub z grami, do których zapisane były ofiary hakera. Wyłudzając niewielkie kwoty od ponad 17 tys. ludzi, wyłudził pół miliona euro.

Według BBC, najbardziej narażone na ataki były urządzenia korzystające z oprogramowania Google’a. Dlaczego Android jest narażony na wirusy? Przede wszystkim dlatego, że cieszy się bardzo dużą popularnością i wykorzystywany jest w wielu typach urządzeń mobilnych – tabletach, telefonach komórkowych, smartfonach. podstawowym problemem jest słaba świadomość zagrożeń użytkowników Androida. Nie mniej jednak podstawowym problemem omawianej kwestii jest słaba świadomość zagrożeń użytkowników Androida. Zdecydowanie za mała liczba osób korzystających z Androida ma zainstalowany na nim program antywirusowy. Warto zdać sobie sprawę, że złośliwe oprogramowanie to zagrożenie nie tylko dla twórców systemu, ale przede wszystkim dla osób z niego korzystających.

Prognozy dotyczące pojawienia się kolejnych wersji wirusów na Android nie napawają optymizmem. Jak minimalizować ryzyko zarażenia systemu Android wirusem? Przede wszystkim należy pobierać aplikacje tylko z zaufanych, pewnych i autoryzowanych źródeł. Jeśli jednak zdecydujemy się na pobranie aplikacji z niepewnego źródła, to sprawdźmy przynajmniej jej uprawnienia.

źródło: Wprost.pl

Kan