Dostępne programy
Po opisie J2ME pora wreszcie przedstawić niektóre dostępne programy. Chociaż na razie nie jest ich wiele, należy się spodziewać że ich liczba będzie szybko wzrastać. Pierwszym co zwraca uwagę to dosyć duża liczba gier. Właściciele urządzeń obsługujących profil MIDP mogą grać w gry logiczne, zręcznościowe, popularne strzelanki, gry karciane a nawet proste symulatory. Spośród dużej liczby dostępnych gier przedstawimy dwie: Kamikaze oraz StreetFighter. Pierwsza gra nawiązuje do bardzo popularnej kiedyś gry arcade „1942”. Chociaż liczbą kolorów i dokładnością detali nie dorównuje oczywiście swojemu pierwowzorowi, cele gry pozostają takie same. Dolecieć samolotem jak najdalej i zestrzelić przy tym jak najwięcej samolotów nieprzyjaciela. Samoloty przeciwnika, inaczej niż to miało miejsce w oryginale, nie strzelają do gracza lecz próbują go staranować. Stąd zresztą wzięła się nazwa gry. Druga interesująca gra to Street Fighter. Dla wytrawnych graczy ten tytuł mówi wszystko. Celem gry jest rozłożenie na deski kolejnych przeciwników. Na urządzeniach wyposażonych w kolorowy wyświetlacz gra wygląda naprawdę ciekawie. Grafika jest dopracowana, a postacie poruszają się, jak na program tego formatu, całkiem realistycznie.

fot. Inne gry: MidpMan i Spruce Invader

J2ME oprócz gier nadaje się jednak do wielu innych zastosowań.

fot. Bardzo prosta przeglądarka www

Spośród programów komunikacyjnych znaleźć można programy pocztowe, klientów Telnet, przeglądarki WAP (przeznaczone dla komputerów Palm), pojawiają się też pierwsze, aczkolwiek na razie bardzo proste przeglądarki WWW. Na stronach oferujących midlety znaleźć można też programy graficzne, wygaszacze ekranu, proste narzędzia finansowe, a nawet odtwarzacze plików MPEG. Udało nam się też znaleźć takie ciekawostki jak program do wyznaczania punktów, które będą nakłute w ramach leczenia przy pomocy akupunktury lub program do nauki japońskiego alfabetu. Jak widać, sytuacja wygląda podobnie jak z pecetowymi programami shareware i freeware – pojawia się ich dużo a będzie jeszcze więcej.

Perspektywy
Java 2 Micro Edition rozpowszechni się na rynku tylko wtedy, gdy dostępne będą urządzenia obsługujące tą technologię. O sukcesie tego standardu zadecyduje również dostępność napisanych w nim aplikacji. O wybór programów shareware i freeware nie trzeba się raczej martwić. O sukcesie tego standardu zadecydują jednak również zastosowania profesjonalne. Jeżeli J2ME znajdzie stosowanie również w przeprowadzaniu transakcji Business to Business, Business to Consumer, wtedy sukces tego standardu wydaje się zagwarantowany. Prognozy dotyczące J2ME są oczywiście bardzo optymistyczne. Niestety, jak to z różnymi prognozami bywa, nie zawsze się sprawdzają (patrz prognozy dotyczące technologii WAP lub dotcomów). Biorąc pod uwagę możliwości jakie daje J2ME użytkownikom telefonów komórkowych i innych urządzeń przenośnych oraz dostawcom różnego rodzaju usług wydaje się jednak, że standard ten się rozpowszechni.