Język WML jest tak skonstruowany, żeby strony w nim napisane zajmowały jak najmniej miejsca. Struktura dokumentu napisanego w WML jest trochę inna niż w przypadku stron WWW. Dokumenty nie nazywane są stronami lecz taliami (deck). W pliku zawierającym talię znajdować się może wiele kart. Chociaż karty znajdują się w jednym dokumencie na stronie wyświetlane są każda osobno. Taka konstrukcja dokumentu a także możliwość definiowania szablonów mają na celu zwiększenie szybkości ładowania stron w telefonach. Jedna karta może mieć maksymalnie 1400 bajtów. Mimo takiej konstrukcji języka WML wielu użytkowników narzekało przez pewien czas na wolne ładowanie stron. Źródłem tego problemu nie jest oczywiście sam język WML lecz różnego rodzaju ograniczenia transferu mogące pojawić się na drodze Serwer-klient.
Wraz z rozwojem nowych technologii transmisji danych jak GPRS czy też w przyszłości UMTS problem szybkości wyświetlania stron WAP nie powinien być już tak zauważalny. Nowa specyfikacja WAP 2.0 nie spowoduje przyspieszenia ładowania stron w telefonach. Nowe standardy zaimplementowane w WAP 2.0, choć zwiększają funkcjonalność tej technologii, zwiększają również objętość zapisanych w ten sposób stron.
Czas opisać co nowego pojawi się w technologii WAP.

Obsługa protokołów TCP/IP i HTTP
W przypadku obecnie wykorzystywanej technologii WAP 1.1 i 1.2, aby opublikować stronę w Internecie trzeba było umieścić ją na specjalnym serwerze zwanym WAP proxy lub WAP gateway. WAP 2.0 umożliwia publikacje stron na standardowych serwerach obsługujących protokół HTTP/1.1. Z punktu widzenia potencjalnego projektanta stron WML jest to duża innowacja- umieszczanie stron w Internecie stanie się znacznie łatwiejsze. Wykorzystywanie serwerów WAP proxy będzie jednak wymagane, gdy istnieje potrzeba korzystania z niektórych dodatkowych usług takich jak automatyczne wysyłanie aktualnych informacji do klienta (WAP Push), lub usług, których świadczenie zależy od położenia geograficznego abonenta (Location Based Services).

Zmiany w strukturze języka WML.
Obecnie stosowany język WML zwany dalej WML1 bazuje na języku XML. W drugiej wersji WAP językiem opisu strony będzie XHTML (zwany też WML2) Mobile Profile Markup Language. Jest to zmodyfikowana do zastosowań w telefonach komórkowych wersja opracowanego przez W3C standardu XHTML Według projektantów WAP 2.0 dokumenty zapisane w XHTML będą mogły być odczytywane w przeglądarkach WAP. Kolejną cechą języka WML2 będzie obsługa kaskadowych arkuszy stylów – CSS2 Mobile Profile. CSS2 MP jest zubożoną wersją standardu CSS2, który jest również opracowywany przez W3C.
Interesującą funkcją WAP 2.0 będzie również obsługa języka kryptowego. WML Script, bo tak będą się nazywały skrypty wykorzystywane na stronach napisanych w WML2, będą pełniły podobne funkcje co Javascript w przypadku stron WWW. Przy pomocy WMLScript będzie można wzbogacić strony np. o dodatkowe efekty graficzne lub inne zwiększające ich funkcjonalność udogodnienia.

Usługi Push
Chcąc znaleźć przy pomocy telefonu komórkowego najświeższe informacje użytkownik miał dotąd do wyboru dwie możliwości. Po pierwsze, mógł subskrybować serwis SMS. Jest to stosunkowo proste i tanie rozwiązanie. Jego podstawową wadą są jednak ograniczenia związane z samymi SMS-ami: brak możliwości umieszczania grafiki, odnośników, ograniczenie rozmiaru jednej wiadomości do 160 znaków. Druga możliwość to poszukiwanie informacji na własną rękę. Problem w tym, że nigdy nie wiadomo, czy w sieci pojawiły się nowe informacji na interesujący użytkownika temat. Często po załadowaniu strony WAP okazuje się że nie ma na niej nic nowego. Taki sposób szukania najświeższych informacji jest więc i czasochłonny i kosztowny. Aby ułatwić użytkownikom dostęp do różnego rodzaju wiadomości, wprowadzono nowy typ usług – usługi Push. Usługa Push polega na tym, że serwer będzie automatycznie wysyłał stronę do użytkownika jeśli tylko pojawią się nowe, zaktualizowane wiadomości. Pozwoli to zaoszczędzić koszty związane z czasochłonnym szukaniem informacji.

Co dalej
WAP 2 prawdopodobnie pojawi się wkrótce w większości nowych telefonów komórkowych. Nowe rozwiązania być może zachęcą użytkowników do częstszego korzystania z komórkowego Internetu. Należy jednak pamiętać, że podstawowym czynnikiem w osiągnięciu tego celu będzie nie technologia, lecz dostępność i jakość różnego rodzaju usług jakie oferowane będą w tym standardzie. Wkrótce do na europejskim rynku pojawią się również usługi I-mode. Jeżeli oferowany początkowo przez japońską sieć NTT Docomo I-mode odniesie w Europie sukces, przyszłość WAP 2.0 może być zagrożona.