Jesteś tutaj:-, Newsy-18 października to Dzień Łącznościowca

18 października to Dzień Łącznościowca

Poczta i telekomunikacja to dwa z wielu współczesnych środków łączności. Rozwój łączności, umożliwiającej porozumiewanie się ludzi na odległość i wymianę informacji, datuje się od początków ludzkich cywilizacji na Ziemi. Najstarszą formą łączności jest poczta- znane są listy pochodzące z epoki pisma klinowego (ok.. 2400 lat p.n.e.). Przesyłki pocztowe przenosili początkowo piesi posłańcy, ale już w czasach starożytnych zorganizowana została poczta konna i zaprzęgowa ( w Persji i Rzymie). Do przekazywania informacji od dawna służyły także sygnały optyczne ( światło, dym) i dźwiękowe ( bębny i trąby). Od tego czasu łączność przeszła wyjątkową ewolucję. Jej szczególnie szybki rozwój przypadł na wiek XIX, który przyniósł kilka przełomowych dla tej dziedziny wynalazków, tzn. telegraf elektromagnetyczny ( Samuel Morse, 1837 r.) oraz telefon ( Alexander Bell, 1876 r.). Wiek XX zapoczątkował erę łączności bezprzewodowej- w 1914 r. w Belgii uruchomiono pierwszą radiostację, a w 1926 r. nadana została w Wielkiej Brytanii pierwsza audycja telewizyjna. Przełomowymi momentami w rozwoju łączności były: wystrzelenie satelitów telekomunikacyjnych i zastosowanie światłowodów.

Zorganizowanie regularnego połączenia pocztowego w Polsce zawdzięczamy królowi Zygmuntowi II Augustowi, który 18 października 1558 r. ustanowił regularne połączenie pocztowe pomiędzy Krakowem i Wenecją, wydając tzw. „Dekret warszawski” następującej treści:…

W piśmie niniejszym podajemy do powszechnej wiadomości, iż – mając na oku własną, tudzież Naszych poddanych wygodę, abyśmy zarówno My jak oni mogli wygodniej do Włoch przesyłać zarówno listy jak też inne tam załatwiać sprawy urządzamy stałą łączność czyli ustanawiamy tak zwaną p o c z t ę, tj. rozstawne konie Kraków – Wenecja, kursujące stale w oznaczonych okresach, latach i dniach.
Ażeby zaś poczta takowa tym lepiej i sprawniej swe zadanie spełniać mogła – wyznaczamy na dyrektora dla niej szlachetnie urodzonego P r o s p e r a P r o w a n ę, Naszego pośrednika w Krakowie, którego prawość i obrotność są Nam dobrze znane: zarządzamy więc pismem niniejszym, aby wszyscy uznali go i poczytali za dyrektora tejże poczty. Temuż dajemy zarazem pełną i nieograniczoną władzę zarządzania i kierowania rzeczoną pocztą wraz z konnymi gońcami tudzież zawiadywania i spełniania wszystkiego, co do urzędu dyrektora i opiekuna poczty należy.
Pokrycie wszystkich kosztów – na kurierów, konie i wszystkie inne z tym związane potrzeby wraz z zapewnieniem wolnego, wygodnego domu tudzież dostarczenie wszystkiego co się okaże niezbędne – do Nas musi należeć. Toteż w zamian za to rzeczonego Prospera Prowanę zobowiązujemy, aby wszelkie opłaty listowe składał skrzętnie do kasy i wpłacał do skarbu Naszego, zdając nam równocześnie ścisły obrachunek i sprawozdanie z dochodów i wydatków. Aby zaś czynności te mógł swobodnie załatwiać, przydzielamy mu na ten cel dom w Krakowie zwolniony zupełnie od powinności udzielania w nim gospody dla gości zarówno swojskich jak obcych przybyszów, jako też od wszelkich innych ciężarów.

O tym wszystkim zawiadamiamy wszystkich Naszych poddanych w Królestwie Naszym, zwłaszcza zaś zamieszkałych w mieście Krakowie, jak niemniej marszałków Królestwa i dworu Naszego polecając, aby niniejsze rozporządzenie Nasze zachowywali jako w całości prawomocne i zatwierdzone, nie próbując go w czymkolwiek naruszyć ze względu na powagę osoby Naszej. W dowód wiarygodności itd.

Dano w Warszawie, w sam dzień św. Łukasza Ewangelisty, roku pańskiego 1558, a w 29-tym panowania Naszego. (-) Zygmunt August Król podpisał.

Artykuł przypominający początek środków łączności w Polsce pochodzi z Dwutygodnika Społeczno-Kulturalnego Nad Sołą i Koszarawą.

Obecnie trudno wyobrazić sobie życie bez telekomunikacji. Jest ona niezbędnym warunkiem normalnego funkcjonowania państw, przedsiębiorstw i poszczególnych ludzi. Z okazji Dnia Łącznościowca Życzmy wszystkim Technomanikom wykonywania połączeń po najniższych stawkach i w najlepszej jakości.

Autor |2012-10-18T09:43:07+02:0018 października 2012 09:43|Kategorie: Inne, Newsy|0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

https://linebet-bangladesh.com/en/mobile