Sposób zakładania i wygoda

Najmniejsze słuchawki mocujemy bezpośrednio w uchu. Jest to moim zdaniem najszybszy sposób nakładania słuchawki bluetooth. Nie musimy odgarniać włosów ani celować pałąkiem tak, żeby nałożyć go na małżowinę uszną. Ważne jest jednak to, żeby część wkładana do ucha miała różne rozmiary wkładek dostosowane do wielkości otworu ucha. Tylko wtedy mamy jakąś gwarancję, że słuchawka będzie się mocno trzymała i nie wypadnie podczas np. wysiadania z auta. Choć trzeba uczciwie powiedzieć, że w przypadku słuchawek bez pałąka struprocentowej pewności nie ma nigdy. Dobrze dostosowana słuchawka jest praktycznie nieodczuwalna – zatem jak wypadnie to też tego nie poczujemy. Ja swoją tak zgubiłem po ok roku użytkowania…

Plantronics Bluetooth Discovery975
Plantronics Bluetooth Discovery975

Słuchawki z pałąkiem trudniej się zakłada choć po dłuższym użytkowaniu nabieramy zwykle wprawy i szybkie nałożenie nie sprawia problemów. Bardzo ważne jest, żeby pałąk nie był sztywny. Jeżeli przy pierwszym założeniu odczuwamy nawet drobny dyskomfort podczas noszenia, to na 100% odczujemy go po dłuższym użytkowaniu. Jakie rodzi to konsekwencje? Po godzinie jazdy ucho zaczyna boleć i słuchawkę zdejmujemy z ucha, żeby odpoczęło. Gdy ktoś dzwoni, rozpoczyna się nerwowe poszukiwanie słuchawki i ponowne wkładanie jej na ucho. Wpływ na bezpieczeństwo jazdy na pewno nie jest dobry.

Słuchawki z dobrym, elastycznym pałąkiem na pewno mocniej trzymają się ucha niż słuchawki douszne. Kluczowa jest tutaj zatem wygoda. Wśród testowanych przeze mnie urządzeń pozytywnie wypadał Plantronics Discovery – mimo że pałąk był duży i zawierał także elektronikę i baterię to nie uwierał. Negatywnie wypadały słuchawki Nokii: BH-900 i BH-210. Obie miały sztywne pałąki i uwierały ucho.

Bluetooth Nokia BH-904
Bluetooth Nokia BH-904

Przyciski sterujące – widać tendencję do zmniejszania liczby przycisków. Pierwsze słuchawki bluetooth z jakich korzystałem miały nawet 4 przyciski – włączanie, podgłośnienie, sciszenie dźwięku oraz nawiązanie rozmowy – trudno było w nie trafić w tak małym urządzeniu jakim jest słuchawka bluetooth. Teraz te funkcjonalności da się zrobić nawet przy użyciu tylko jednego przycisku, choć wtedy zwykle musimy przeczytać instrukcję żeby się połapać w obsłudze urządzenia.

Niektóre słuchawki posiadają też panele dotykowe – zamiast wciskać guziki przesuwamy delikatnie palcem po obudowie, żeby np. ściszyć lub podgłośnić dźwięk.

Sposób ładowania

Gdy często korzystamy ze słuchawek w aucie to zdecydowanie warto zaopatrzyć się w słuchawkę z takim samym złączem ładowania jakie ma nasz telefon. Konieczność posiadania osobnych ładowarek – jednej do telefonu a drugiej do słuchawki, spowoduje tylko zagracenie samochodu niepotrzebnymi rzeczami. Także słuchawki ze specjalnym adapterem do ładowania nie są moim zdaniem dobrym rozwiązaniem. Jak każdy mały przedmiot – adapter można zgubić i słuchawka jest nie do użycia. Jeśli nam się gdzieś zawieruszy w domu nie będziemy jej mogli naładować w aucie.

Na szczęście obecnie najbardziej rozpowszechnionym standardem jest microUSB. Jeśli mamy więc telefon z microUSB to szukajmy też słuchawki z tym złączem. Posiadacze iPhone’ów na pewno nie naładują słuchawki standardową ładowarką swojego telefonu i konieczne będzie zaopatrzenie się w kabelek USB.

Redukcja szumów

Bardziej zaawansowane słuchawki wyposażone zostały w różne mechanizmy redukcji szumów. Sprawdzają się one lepiej lub gorzej niemniej jednak jakość rozmów zwykle ulega poprawie. Zaawansowana redukcja szumów najbardziej przydaje się w słuchawkach krótkich – w których mikrofon jest bardziej oddalony od ust.
Mechanizmy redukcji szumów lepiej pracują, gdy słuchawka wyposażona jest w dodatkowy mikrofon. Jego zadaniem jest „zbieranie” dźwięków tła takich jak szum silnika pojazdu czy tez uliczny gwar. Porównanie dźwięków tła i dźwięków zbieranych przez mikrofon umieszczony najbliżej ust, pozwala na odpowiednie przefiltrowanie dźwięku i wysłanie naszemu rozmówcy czystszego sygnału bez zakłóceń. Zajmują się tym zwykle specjalne procesory sygnałowe DSP montowane w słuchawkach. W niektórych nowszych słuchawkach do redukcji szumu wykorzystywane są nawet 3 mikrofony.