Instytut RIKEN i firma Fujitsu zajęły pierwsze miejsce w 37. edycji listy TOP500. Wyniki ogłoszono podczas 26. Międzynarodowej Konferencji Superkomputerowej ISC’11, która odbyła się w Hamburgu. Taką pozycję w rankingu zawdzięczają wydajności „komputera K”(*1), który obecnie współtworzą.

Komputer K, który znalazł się na czele listy TOP500, znajduje się obecnie w fazie konfiguracji. Składa się z 672 stelaży wyposażonych obecnie łącznie w 68 544 procesory. System ten osiągnął najlepszą wydajność w teście porównawczym LINPACK, uzyskując wynik 8,162 PFLOP-ów (1016 operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę). Odnotował również wysoki współczynnik wydajności obliczeniowej równy 93,0%. Jest to pierwszy taki wynik od czerwca 2004 r., kiedy to na czele listy TOP500 znalazł się japoński superkomputer „Earth Simulator”.

Instytut RIKEN i firma Fujitsu współpracują przy budowie komputera K, planując rozpocząć jego współużytkowanie nie później niż w listopadzie 2012 r. Jest to element inicjatywy HPCI (wydajnej infrastruktury obliczeniowej), realizowanej pod przewodnictwem japońskiego ministerstwa edukacji, kultury, sportu, nauk i technologii (MEXT). Komputer K będzie się składać z ponad 800 stelaży. Każdy z nich będzie wyposażony w ultraszybkie i energooszczędne procesory. Stelaże będą sprzężone z siecią o niezwykle zaawansowanych możliwościach połączeniowych. Ten system superkomputerowy stanowi kombinację najbardziej zaawansowanych technologii, gwarantujących wysokie poziomy wydajności i niezawodności.

uracji, zmierzono szybkość przetwarzania komputera K za pomocą programu LINPACK. Uzyskany rezultat umieścił komputer K na czele 37. edycji listy TOP500, która stanowi ranking najszybszych superkomputerów na świecie. Lista TOP500 została opublikowana po raz pierwszy w 1993 r. Jest aktualizowana dwa razy do roku: w czerwcu i w listopadzie.

Program LINPACK uruchomiony na części systemu (złożonej z 68 544 procesorów zainstalowanych w konfigurowanym komputerze K) zarejestrował rekordową wydajność 8,162 PFLOP-ów. To najlepszy na świecie wynik, który zapewnił mu czołową pozycję na liście TOP500. Co więcej, komputer K osiągnął wyjątkowo wysoki wśród największych superkomputerów świata wskaźnik wydajności obliczeniowej równy 93,0%. Jest to możliwe dzięki zintegrowanym technologiom wykorzystanym w komputerze K, w tym ogromnej liczbie procesorów oraz sprzęgających je wszystkie połączeniach sieciowych, a także dzięki oprogramowaniu, które wydobywa z tego sprzętu najwyższą wydajność.

Po zakończeniu konfiguracji komputera K w 2012 r. ma on osiągać wydajność 10 PFLOPS w teście LINPACK. Komputer K będzie powszechnie wykorzystywany w wielu dziedzinach nauk komputerowych. Oczekuje się, że przyczyni się do uzyskania wyników badań naukowych najwyższego rzędu. Jest to superkomputer w całości wytworzony w Japonii — od prac badawczo-rozwojowych nad procesorami przez projektowanie systemu po samą produkcję. Oczekuje się, że jego zastosowanie będzie miało przełomowe znaczenie w różnych dziedzinach nauki, takich jak badania klimatu na świecie, meteorologia, zapobieganie katastrofom oraz medycyna. Dzięki temu komputer K przyczyni się do poprawy standardu życia i bezpieczeństwa ludzi. RIKEN i Fujitsu będą nieprzerwanie kontynuować prace nad systemem i zamierzają go wdrożyć w 2012 r.

źródło: Fujitsu

Kan