Dla większości z Was radiotelefon PMR (ang. Private Mobile Radio) kojarzy się tylko i wyłącznie z filmami o policji, czy też wojskiem. Dla mnie, jako dinozaura, radiotelefon było czymś więcej. W czasach, gdy Internet był wciąż jeszcze w powijakach, a o telefonach komórkowych słyszało się tylko w amerykańskich filmach, PMR były jednym z podstawowych środków komunikacji między mną, a kolegami wspólnych zabaw. Każdy z nas miał w domu „radiotelefon” zrobiony z puszki po paście do butów, lub z dwóch plastikowych kubków oraz sznurka. Za pomocą tego urządzenia mogliśmy nie tylko porozmawiać, albo być jednym z „Czterech pancernych”.

Obecnie każdy ma komórkę i szybki dostęp do sieci, więc rola PMR ograniczyła się w zasadzie jedynie do no właśnie… Czy w roku 2018, gdy każdy ma telefon komórkowy, który zresztą już dawno nie służy tylko do dzwonienia. Ba, nawet w abonamencie posiada nielimitowany pakiet rozmów. Rozmowa przez krótkofalówkę nie wydaje się równie absurdalna jak technologia z Gwiezdnych Wojen z 1977, do Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi (2017) oglądanych w kinach 3D. A jednak coś w tym jest! A zatem po co komu tradycyjne urządzenia do komunikacji radiowej, czyli walkie-talkie?

Radiotelefony, to podobne do smartfona urządzenia, jednak działające na innych zasadach. Radiotelefon ręczny (potocznie krótkofalówka, walkie-talkie) to niewielka, uproszczona radiostacja nadawczo-odbiorcza służąca do porozumiewania się głosem na niewielkie odległości, pełniąca rolę mobilnego telefonu. Oczywiście zdarzają się sporadyczne sytuacje, gdzie możliwy jest kontakt nawet na kilkanaście km (a nawet kilkaset) jednak w praktyce informacje o 15km zasięgu należy traktować jako marketingowy spam. Telefon komórkowy jest zminiaturyzowanym cyfrowym radiotelefonem pracującym tylko ze stacjami bazowymi i posiadającym przez to większy zasięg od radiotelefonów pracujących pomiędzy sobą (bezpośrednio). Jednak połączenie telefoniczne nawiązywane jest tylko pomiędzy dwiema osobami. Aby porozumieć się jednocześnie z grupą osób, podczas rodzinnych wycieczek w góry, lub podczas wspólnych zakupów w dużym centrum handlowym, czy w komunikacji pomiędzy pracownikami np. na budowie i przekazać krótką wskazówkę, komunikat, trzeba zestawiać telekonferencję lub połączenie grupowe, co nie jest ani wygodne, ani efektywne i wymaga czasu oraz wcześniejszych ustaleń. Zaletą i przewagą radiotelefonu jest praca bez infrastruktury sieci oraz duża niezależność, dlatego używają jej służby profesjonalne, jest także jedynym środkiem łączności podczas wojny, gdy stacje retransmisyjne (np. GSM) są zniszczone, oraz w innych sytuacjach, np. podczas klęsk żywiołowych. Zalety łączności za pomocą krótkofalówek PMR docenią też osoby spędzające urlop za granicą. Koszty połączeń telefonicznych w roamingu, nawet po wejściu w życie zasady Roam Like at Home (RLaH), mogą szybko zrujnować wakacyjny budżet. Zakup radiotelefonów to jednorazowy wydatek. Brak opłat licencyjnych i kosztów połączeń oraz tanie, powszechnie dostępne ogniwa zasilające. Do celów amatorskich używane są radiotelefony na pasmo PMR (446 MHz) do pracy bez zezwolenia z mocą 0,5W. Pasmo to podzielone jest na 8 kanałów, częstotliwości od 446,00625 do 446,09375 Mhz, a radiotelefon musi być wyposażony w zintegrowaną antenę.

Motorola TALKABOUT T82 Extreme

Motorola TALKABOUT T82 Extreme

Nowością w ofercie produktów marki Motorola, która spełnia to wymaganie, jest zestaw radiotelefonów ręcznych TALKABOUT T82 i T82 Extreme. Radiotelefony, stworzone dla poszukiwaczy przygód i entuzjastów sportów ekstremalnych, mogą być wykorzystywane w szerokim zakresie działań: od profesjonalnej komunikacji ochrony, organizatorów dużych imprez towarzyskich, pracowników na budowie, leśników, myśliwych, przez sportowców i turystów podczas pobytu na łonie przyrody lub w drodze. Niezależnie od tego, gdzie korzystacie z radiotelefonów, mają one jeden wspólny mianownik. Działają niezależnie od dostępności sieci komórkowej i bez dodatkowych opłat. Nowe radiotelefony pracują w paśmie PMR446 więc używanie ich nie wymaga pozwoleń. W ich przypadku należy jedynie zadbać o to, żeby duobandery, które chcemy ze sobą skomunikować, znajdowały się w określonej w specyfikacji technicznej odległości, czyli zasięgu działania urządzeń. Będą, więc uzupełnieniem różnego typu wypraw, zapewniając uczestnikom niezawodną łączność i większe bezpieczeństwo. Co więcej, podążając za nową regulacją prawną dotyczącą pasma PMR446, urządzenia TALKABOUT udostępniają osiem dodatkowych kanałów* − dzięki czemu jest ich łącznie 16 (zamiast 8 kanałów). Dla większej prywatności skorzystać można ze 121 kodów przypadających na każdy kanał. Całość zapewnia zasięg nawet do 10 km (uzależniony od terenu i warunków). Sprzedaż radiotelefonu prowadzi spółka Aksel, autoryzowany dystrybutor firmy Motorola Solutions.

Cechy

  • Radiotelefony PMR446 — nie wymagają licencji
  • Odporność na zachlapanie — IPx2
  • Łatwe parowanie ułatwia konfigurację połączenia grupowego
  • Dyskretny ekran wyświetla informacje o statusie radiotelefonu
  • Latarka LED
  • 8 kanałów PMR. Użytkownik ma możliwość rozbudowy do 16 kanałów*
  • 121 kodów podrzędnych (38 kodów CTCSS i 83 kody DCS)
  • Podwójne zasilanie: standardowe baterie alkaliczne AA lub akumulatory NiMH wielokrotnego ładowania (w zestawie)
  • Ładowanie przez USB
  • Wskaźnik poziomu ładowania baterii
  • Monitor kanału
  • Skanowanie kanału
  • Podwójny monitor kanału
  • Blokada klawiatury
  • Automatyczne sterowanie wyciszaniem szumów
  • Automatyczne powtarzanie (Przewijanie)
  • Alarm niskiego poziomu baterii
  • Dźwięki klawiszy (Wł./Wył.)
  • Tryb cichy (alarm wibracyjny)
  • Funkcje awaryjne
  • Tryb głośnomówiący
  • Zasięg do 10 km**
  • Naklejki do personalizacji

* Wyłącznie kanały 1 do 8 są dostępne domyślnie. Kanały 9 do 16 muszą zostać aktywowane przez użytkownika przed ich wybraniem. Kanały 9 do 16 powinny być używane tylko w krajach, gdzie te częstotliwości są dozwolone przez władze państwowe. Kanały 9 do 16 nie są dozwolone w Rosji.

Testowany zestaw T82 Extreme, zapakowany w świetnie zaprojektowanym na drogę pokrowcu, składa się z 2 radiotelefonów T82 Extreme, 2 zestawów słuchawkowych z mikrofonem na pałąku (z funkcją VOX), 2 smyczy, 2 klipsów do paska, 2 akumulatorów NiMH, 1 ładowarki z 2 wtykami USB, zbiorczego futerału, 16 naklejek do personalizacji oraz dokumentacji,