Atutem tego sprzętu jest kompaktowy rozmiar 57 x 18,1 x 3,3 cm. Waga radiotelefonu z klipsem i akumulatorem wynosi jedynie 197 g. TALKABOUT T82 Extreme zaprojektowano z dbałością o szczegóły. Ergonomiczna konstrukcja umożliwia obsługę za pomocą jednej ręki, a co za tym idzie PMR nie jest uciążliwy w trakcie korzystania. Szczelna obudowa minimalizuje gromadzenie się kurzu i brudu, przez co sprzęt dłużej pozostaje czysty.

Urządzenie zapewnia podstawowe funkcje i jest zasilane baterią NiMH o pojemności 800mAh (wchodzi w skład zestawu). Stan naładowana pokazuje wskaźnik na wyświetlaczu urządzenia. Opcjonalnie można dokupić większy akumulator 1300mAh. W sytuacjach awaryjnych można jednak skorzystać z baterii AA, które umieszcza się w dostępnym module. Przy standardowym użytkowaniu (cykl 5/5/90) pierwszy z nich zapewnia pracę radiotelefonu do 18 godzin, a większy do 26 godzin. W zestawie znajduje się też zasilacz, z rozgałęzionym przewodem micro USB, która umożliwia ładowanie dwóch radiotelefonów jednocześnie. Za źródło energii może posłużyć komputer lub powerbank.

Motorola TALKABOUT T82 Extreme

Motorola TALKABOUT T82 Extreme

A teraz trochę technologii, aby zachęcić do wypróbowania sprzętu. W celu włączenia, a następnie regulacji głośności radia wystarczy obrócić pokrętło zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara. Radiotelefon może przesyłać różne sygnały wywołania do innych radiotelefonów w tej samej grupie, aby poinformować, że użytkownik chce rozmawiać. Radiotelefon posiada 20 tonów wywołania do wyboru.

W urządzeniach dodano funkcję „Easy pairing” z dedykowanym przyciskiem. Funkcja łatwego parowania pozwala grupie użytkowników radiotelefonów zaprogramować wszystkie radiotelefony na ten sam kanał i kod podrzędny równocześnie.  Funkcja skanowania pozwala na przeszukiwanie wszystkich kanałów pod kątem transmisji od nieznanych uczestników komunikacji. Gdy urządzenie wykryje aktywności pasujące do kombinacji kanału i kodu podrzędnego, zatrzyma skanowanie i zacznie odtwarzać dźwięk transmisji. Aby odpowiedzieć i porozmawiać z osobą, która nadaje, należy nacisnąć przycisk PTT (push to talk) w ciągu pięciu sekund od końca transmisji. Użyteczna będzie także funkcja alarmu – na obudowie radiotelefonu znalazł się dedykowany przycisk. Uruchamia się ją poprzez 3 sekundowe przytrzymanie przycisku alarmowego. Rozlega się wówczas głośny sygnał dźwiękowy i automatycznie uruchamia nadawanie w trybie głośnomówiącym (iVOX). Tryb alarmowy ułatwia więc wezwanie pomocy. Radiotelefon obsługuje też funkcję nadawania uruchamianego głosem (iVOX/VOX). Zamiast przycisku PTT, transmisję rozpoczyna się, mówiąc do mikrofonu radiotelefonu lub zewnętrznego. Wśród dodatków zwiększających funkcjonalność urządzenia znajdziemy także zestawy słuchawkowe, które zapewnią większą dyskrecje podczas przekazywania informacji. Tryb cichy (alarm wibracyjny) informuje, że radiotelefon odbiera wiadomość. Jest to przydatne w głośnym otoczeniu, lub gdy mamy zajęte dłonie.

przyciski

przyciski

Krótkofalówki zazwyczaj cechuje także duża trwałość i odporność na rozmaite warunki. Testowany sprzęt posiada stopień ochrony IPx4. Oznacza to, że jest odporny na działanie deszczu, śniegu i innych warunków pogodowych, dzięki czemu komunikacja podczas aktywnego wypoczynku będzie możliwa niezależnie od aury. Upuszczenie radiotelefonu na ziemię czy zabrudzenie nie zrobi mu wielkiej krzywdy, czego nie można powiedzieć o delikatnych smartfonach.