Pojemny powerbank przyda nam się w wielu sytuacjach. Gdy często i intensywnie korzystamy z urządzeń elektronicznych, dodatkowy zastrzyk energii może być konieczny. W trakcie podróży z namiotem, plecakiem w miejscach bez szybkiego dostępu do gniazdka dodatkowa porcja energii może okazać się wręcz niezbędna.
W trakcie wakacyjnych podróży testowaliśmy zestaw Greencell Travel Set, który składa się z kilku elementów: pojemnego powerbanka, ładowarki GaN, futerału i zestawu kabelków.
PowerPlay 20.
Największy element zestawu to oznaczony symbolem GC PowerPlay 20 powerbank, który ma 20.000 mAh pojemności. Został on zaprojektowany w Polsce. Producent podkreśla, że nowy powerbank spełnia wymogi transportu lotniczego, czyli posiada wszelkie zabezpieczenia przed zwarciem i uszkodzeniem i możemy go zabrać na pokład samolotu. W trakcie ładowania monitorowana jest temperatura ogniw a urządzenie posiada też zabezpieczenie przed głębokim wyładowaniem.
Powerbank wyposażony jest w 4 porty, z czego 2 porty są typu USB-C, a dwa to USB-A. Obsługiwane technologie ładowania to: Quick Charge 3.0, Samsung AFC, Huawei FCP, Apple 2.4A, Mediatek Pump Express 1.1/2.0, USB DCP. Możemy się więc spodziewać, że większość podłączonych urządzeń zostanie naładowana bardzo szybko.
Jeden port USB-C obsługuje standard Power Delivery z mocą do 18W. Drugi służy do ładowania powerbanka.
Z kolei porty USB-A (działające także z mocą 18W) pozwolą nam naładować jednocześnie 2 urządzenia podpięte dowolnymi kablami – np. lightning do iPhone, microUSB do starszych smartfonów lub USB-C do nowszych. W celu zwiększenia szybkości ładowania Greencell opracował własny system Ultra Charge, który przyspiesza ładowanie do 3.5 raza w stosunku do standardowej ładowarki.
W trakcie testów ładowaliśmy jednocześnie iPhone 13 Pro Max oraz Huawei P40 Pro. Greencell poradził sobie z pełnym naładowaniem w ciągu prawie 3 godzin. Energii wystarczyło na jeden pełny cykl naładowania obu smartfonów i niepełne naładowanie w drugim cyklu. Podpięliśmy GC20 także do laptopa ze złączem USB-C PD. Czy dało się go naładować? Wprawdzie moc 18W nie wystarczyła, żeby dostarczać zasilanie na bieżące potrzeby – laptop Dell Inspiron 7620 wymaga zasilacza 65W, jednak urządzenie było stale doładowywane, co przedłużyło jego czas pracy. Gdy podłączyliśmy powerbank do w pełni wyładowanego laptopa, to po ok 5 godzinach został on naładowany do ok 55% po czym PowerPlay się wyładował. Warto dodać, że bateria Della jest spora i ma pojemność 87Wh.
W praktyce jednak z powerbanka korzystaliśmy inaczej, bowiem rzadko kiedy służył on do pełnego ładowania wszystkich urządzeń. Częściej uzupełnialiśmy energię w smartfonach pod koniec dnia, gdy zaczynało jej brakować po intensywnym korzystaniu z social mediów, robieniu fotek i używaniu nawigacji GPS. Warto dodać, że możliwe jest także ładowanie w trybie passthrough – czyli jedną ładowarką ładujemy powerbank oraz podpięte do niego urządzenia.
GC Powerplay ma wymiary 140x73x25mm a jego waga to 341 gramów. Pełne naładowanie powerbanka zajmuje ok 7 godzin. Stopień naładowania sygnalizowany jest 4 diodami z boku urządzenia. Możemy go też sprawdzić wciskając przycisk z logo producenta.

Powerbank PowerPlay 20
GC PowerGan 65W
Drugim, interesującym elementem zestawu jest ładowarka GC 65W Power Gan, która wykorzystuje technologię GaN.
Powody rosnącej popularności ładowarek wykorzystujących azotek galu (GaN) są wielorakie:
- Ładowarki tego typu mogą ładować urządzenia z dużą mocą, co oznacza, że cały proces jest znacznie szybszy niż w przypadku tradycyjnych ładowarek.
- Technologia GaN pozwala na tworzenie mniejszych urządzeń, dzięki czemu ładowarki tego typu są zazwyczaj mniejsze niż tradycyjne ładowarki.
- Wysoka wydajność: Ładowarki GaN są bardziej wydajne niż tradycyjne ładowarki, co oznacza, że generują mniej ciepła i są bardziej energooszczędne.
Podobnie jak powerbank PowerPlay 20, także ładowarka Power Gan pozwala ona na jednoczesne ładowanie do 3 urządzeń. Ładowarka posiada 2 porty USB-C z obsługą power delivery oraz 1 port USB-A z obsługą Quiz Charge 3.0. Porty USB-C zapewniają ładowanie z mocą do 65 W. Port USB-A zapewnia do 18W. Wspierane technologie ładowania to: Power Delivery 3.0, PPS, QC 3.0, Huawei FCP/SCP, Samsung AFC.
Podczas testów bez problemów ładowaliśmy naszego Della z pełną mocą 65W. Warto dodać, że ładowarka – z wymiarami 92.5x55x32mm i wagą 127 gramów – jest znacznie mniejsza i lżejsza od fabrycznego zasilacza Della, więc jeśli zabieramy sprzęt ze sobą w podróż, to mniejszy ciężar jest niewątpliwą zaletą.
Ładowanie iPhone 13 Pro Max także przebiegało z dużą mocą i w niespełna 1.5 godziny telefon był naładowany do pełna.
Jeśli ładujemy 3 urządzenia jednocześnie, to moc jest rozdzielana na poszczególne porty. W takim wypadku, podpięty do ładowarki laptop nie będzie ładowany z mocą 65W, tylko mniejszą.

Ładowarka 65W GaN
Pozostałe elementy zestawu
Uzupełnieniem zestawu Greencell Travel Set jest czarny futerał, zdolny pomieścić powerbank, ładowarkę oraz zestaw różnego rodzaju kabelków. W zestawie Travel Set znajdziemy jeszcze kabel USB-C PD 60W do ładowania laptopów lub telefonów oraz standardowy kabel USB-A – USB-C z podświetlaną wtyczką.
Wymiary futerału to 20x14x6 cm Cały zestaw tj. futerał, powerbank, ładowarka i kabelki waży 680 gramów.

Zestaw podróżny
Podsumowanie
Zeestaw Greencell Travel Set to pojemny bank energii z wieloma wyjściami, dużą pojemnością i sporą mocą ładowania. Ładowarka PowerGan jest jego dobrym uzupełnieniem a dzięki niewielkim wymiarom i dużej liczbie portów ładowania przyda się do jednoczesnego zaopatrywania w energię wielu urządzeń – w tym także laptopów. Przy cenie 510 zł zestaw stanowi dobrą ofertę dla osób potrzebujących zapasu energii do swoich urządzeń elektronicznych, które potrzebują jednocześnie dużej szybkości ładowania.
Zostaw komentarz