Promocja

Największym problemem początkujących programistów jest wybór języka programowania, jakiego chcieliby się nauczyć. Na początku warto postawić na dość wszechstronny język, którego znajomość pozwoli nam znaleźć dobrze płatną pracę w każdej branży. Takie kryteria spełnia Java. Czy jednak jest trudna i czy warto się jej uczyć w 2023 roku? Podpowiadamy.

Czy Java jest trudna?

Java to język, który w 1995 roku opracowała firma Sun Microsystems. Zaliczany jest on do języków wysokiego poziomu. Oznacza to, że umożliwia programowanie obiektowe, które w znaczący sposób usprawnia proces tworzenia oprogramowania. Java zaliczana jest do dość prostych języków programowania. Dlatego szkolenie java developer wybierane jest przez osoby początkujące, które nigdy nie miały do czynienia z branżą IT. Java zawiera stosunkowo niewiele elementów, które trzeba poznać. Jej składnia, czyli pisany kod, a także to, co w nim dopuszczalne również jest dość jasne. Dodatkowo Java jest językiem obiektowym, a więc podstawową koncepcją w niej występującą są obiekty.

Czy warto uczyć się Javy w 2023 roku?

W 2023 roku warto uczyć się Javy, ponieważ wciąż jest ona jedną z najpopularniejszych technologii używanych w IT. Wykorzystywana jest do tworzenia różnych programów, systemów aplikacji internetowych czy programowania gier. Java zaliczana jest do najpopularniejszych języków programowania na świecie. Niektóre szacunki informują, że jest stosowana na ponad 3 miliardach urządzeń. 

 

Z tego powodu, mało prawdopodobne jest, aby na przykład za kilka lat Java przestała istnieć. Wykorzystywana jest w aplikacjach webowych i desktopowych, a także sektorze chmurowym i AI. W związku z tym jej możliwości są szerokie i przyszłościowe. Zapotrzebowanie na programistów Java nadal jest bardzo duże, a powszechność użytkowania tego języka otwiera przed takimi specjalistami bardzo atrakcyjne możliwości zatrudnienia.

Jak zostać programistą Java?

Java używany jest głównie do tworzenia złożonego oprogramowania, a także aplikacji na dużą skalę, które można szeroko rozpowszechniać. Z języka tego korzystają więc zarówno gigantyczne firmy, banki, jak i mniejsze przedsiębiorstwa. Programiści Java są poszukiwani w wielu różnych branżach. Javy można uczyć się na własną rękę lub uczestnicząc na przykład w kursach Java Developer prowadzonych przez ekspertów z branży IT. Żeby zostać programistą Java tak samo, jak w przypadku innych stanowisk w sektorze IT, trzeba jednak bardzo dobrze znać język angielski.