Jesteś tutaj:-, Internet, Newsy, Operatorzy, Opinie ekspertów, Praca, Raporty i prezentacje, Rynek-Jakość i szybkość Internetu mobilnego w Europie

Jakość i szybkość Internetu mobilnego w Europie

Druga połowa 2022 roku była szczególnym wyzwaniem dla gospodarek państw europejskich. Kryzys energetyczny, galopująca inflacja i napięcie polityczne doprowadziły do cięć budżetowych i ograniczeń związanych z inwestycjami w sieć telekomunikacyjną. Potwierdza to raport międzynarodowej organizacji GSMA, która oceniła, że na koniec czerwca 2022 r. jedynie 108 operatorów na 34 rynkach w Europie uruchomiło usługi komercyjne 5G. Wykorzystanie przez konsumentów technologii 5G wynosiło zaledwie 6% bazy wszystkich klientów. W jaki sposób odbiło się to na jakości i szybkości Internetu mobilnego? Sprawdzamy to w naszym najnowszym raporcie

 

Przyjrzeliśmy się uważnie pomiarom dokonanym przez użytkowników aplikacji RFBENCHMARK w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2022 roku. Na tej podstawie przygotowaliśmy krótką charakterystykę obecnej sytuacji na rynku usług Internetu mobilnego w wybranych krajach Europy.

 

 

Szybkość pobierania danych: Belgia (91,45 Mb/s)

Belgia i Litwa wyróżniają się wysokimi wynikami średniej szybkości pobierania danych. Oba te kraje oferują świetne połączenie internetowe, co pozwala na szybki dostęp do informacji i plików online. W przypadku Belgii, średnia szybkość wynosi 91,45 Mb/s, co jest imponującym wynikiem. Litwa nie ustępuje dużo Belgii, oferując średnią szybkość pobierania na poziomie 87,9 Mb/s.
Węgry i Rumunia to z kolei kraje z najsłabszymi wynikami średniej szybkości pobierania danych w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Państwa te oferują średnie prędkości pobierania na poziomie poniżej 33 Mb/s. To rezultat znacznie niższy niż średnie wyniki w innych krajach EOG.

Węgry oferują średnią szybkość pobierania na poziomie 30,37 Mb/s, podczas gdy Rumunia 32,2 Mb/s. Niższe wyniki w tych krajach mogą powodować opóźnienia i problemy z jakością połączenia internetowego w sieci bezprzewodowej.

 

Szybkość wysyłania danych: Słowenia (30,83 Mb/s)

W kategorii wysyłania danych dominują kraje basenu Morza Adriatyckiego. Słowenia oferuje średnie wyniki na poziomie 30,83 Mb/s, co daje dużą przewagę w porównaniu z innymi krajami w regionie. Ich sąsiad, Chorwacja również ma się czym pochwalić – z średnią szybkością wysyłania na poziomie 26,61 Mb/s.

Na drugim biegunie znalazły się Irlandia i Niemcy. W przypadku Irlandii, wartość ta wynosi zaledwie 6,29 Mb/s, co jest znacznie poniżej średniej w regionie. Niemcy również pozostają w tyle, z średnią szybkością wysyłania na poziomie 9,09 Mb/s.

 

Ping: Estonia (23 ms)

Gdzie w EOG powinniśmy szukać transmisji plików bez większych opóźnień? Nasza uwaga musi powędrować do krajów nadbałtyckich.

Estonia i Łotwa to prawdziwe Eldorado dla geeków, którzy cenią sobie płynność transmisji danych. Jeśli jesteś pasjonatem nowych technologii i nie tolerujesz nawet milisekundy opóźnienia, to koniecznie musisz sprawdzić te kraje. Wartość ping w Estonii wynosi zaledwie 23 ms. Łotwa również nie pozostaje w tyle i oferuje wartość ping na poziomie 23,75 ms

Które kraje mają problem z tym wskaźnikiem? W Norwegii średni czas opóźnienia wynosi aż 54,84 ms, co jest znacznie wyższe niż w wielu innych krajach w regionie. Sytuacja wygląda podobnie we Francji, gdzie średni czas opóźnienia wynosi 50,63 ms. To wyniki zdecydowanie powyżej średniej obserwowanej w całym Europejskim Obszarze Gospodarczym.

 

 Autor |2023-02-16T09:35:26+02:0016 lutego 2023 11:00|Kategorie: Inne, Internet, Newsy, Operatorzy, Opinie ekspertów, Praca, Raporty i prezentacje, Rynek|Tagi: , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.