Czy sprowadziła Cię tutaj Twoja ciekawska natura? Jesteś zafiksowany na punkcie nowych technologii? Może potrzebujesz pomocy odnośnie tytułowego zagadnienia? Bez względu na to, co Cię tu sprowadza wiedz, że chcę Ci przekazać masę użytecznej wiedzy w prosty i zrozumiały sposób. Być może takie hasła, jak „torrent”, „VPN” brzmią w tej chwili jak jakieś zaklęcia, ale spokojnie technologiczny slang jest łatwy do przyswojenia. No to zaczynamy!

Torrenty – o co chodzi?

O to chodzi, że współczesny Internauta, zupełnie jak górnik potrafi się dogrzebać do każdej bryłki złota (czytaj: informacji), przy czym torrenty robią w tym wypadku świetną robotę. Torrenty to małe, niepozorne pliki, które posiadają istotne informacje, pozwalające na pobieranie konkretnych zasobów z urządzeń innych użytkowników, a nie z głównego serwera. Spokojnie nie musisz się włamywać na obce komputery. Internauci dobrowolnie przesyłają własne materiały, aby inni mogli je „ściągnąć”. Pomyśl: muzyka, filmy, gry i inne internetowe cuda stają się nagle osiągalne. I to za free (przeważnie)! Zaraz, ale jak to możliwe? 

  1. Pobierz program uTorrentBitTorrent (zalecane) lub wejdź na stronę z torrentami (RARBGTorLockKickass Torrents1337XLime Torrents, (lub inną, która wyda Ci się wiarygodna).
  2. Wyklikaj interesujący Cię materiał.
  3. Pobierz, a na koniec koniecznie obejrzyj, przeczytaj, wysłuchaj (po prostu uruchom i wykorzystaj).

Torrenty – czy są legalne?

Tak jak każde dziecko posiada swoją matkę, tak każdy twór posiada swojego autora. Proste? No nie do końca. Zwłaszcza jeżeli konkretny materiał jest chroniony prawem autorskim. W tym wypadku zapamiętaj jedną rzecz: Pobierasz pliki legalnie, ale udostępniasz bezprawnie. Morał z tego taki, że torrenty mogą być nielegalne, a ich dystrybucja może skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi. Dobra rada: Zwracaj uwagę na to, co pobierasz!

Torrenty – czy to bezpieczne?

Torrentowanie może się stać niebezpieczną rozrywką, jeśli zbagatelizujesz poniższe zalecenia:

  • Korzystaj z programu antywirusowego – aktywny skaner antywirusowy podczas każdego wyszukiwania, pobierania i otwierania torrentów to podstawa bezpieczeństwa;
  • Unikaj pobierania nielegalnych treści;
  • Korzystaj ze sprawdzonych serwisów torrentowych;
  • Używaj sieci VPN – ZAWSZE I WSZĘDZIE! Bezpieczne pobieranie i udostępnianie torrentów bez VPN? To nie ma prawa się udać! 

VPN – co kryje się za tym skrótem?

Skrót ten oznacza wirtualną, prywatną sieć. VPN to taki tajny tunel, który zagwarantuje Ci bezpieczny i prywatny dostęp do Internetu. Efektywnie zaciera wszelkie ślady wirtualnej aktywności. Szyfruje dane, zanim dostawca usług Internetowych się spostrzeże. VPN sprawia, że Adres IP i lokalizacja użytkownika stają się anonimowe. Mechanizm działania jest prosty:

  • Witryna docelowa utożsamia serwer VPN ze źródłem ruchu;
  • Identyfikacja użytkownika/komputera jest wyjątkowo utrudniona;
  • Dane są zaszyfrowane;
  • Aktywność w Internecie można obserwować, ale jej szczegóły pozostają niedostępne.

Zobacz: Co to jest VPN?

VPN – realna wartość dla użytkownika

W czym tak naprawdę tkwi cały fenomen VPN? Przede wszystkim w anonimowym i bezpiecznym świadczeniu usług. Brzmi banalnie, ale publiczna sieć ze względu na ogólnodostępność nie zapewnia ochrony naszej tożsamości. Wyobraź sobie, że w ułamku sekundy cyberprzestępca bezprawnie posługuje się Twoimi danymi, podszywa się pod Twoją osobę, sprawia, że Twoje pieniądze ulatniają się z konta bankowego, instaluje złośliwe oprogramowanie na Twoim urządzeniu. Badania prowadzone przez firmę Gizmodo dowiodły, że rozłożenie sześcioelementowego kodu na czynniki pierwsze zajmuje internetowemu włamywaczowi jedynie 10 minut! Czy to Cię przekonało, o jakości usług VPN? Nawet jeśli zaprzeczysz, to mam jeszcze kilka asów w rękawie, które zaraz Ci odsłonię.

Sieć VPN i jej ukryte talenty

Co jeszcze potrafi nasza prywatna sieć? Pomoże Ci odblokować treści, które są niedostępne w lokalizacji Twojego adresu IP. 

VPN dumnie stoi na straży Twojej poufności i prywatności. Wyobraź sobie, że agencje rządowe (i nie tylko) mają wgląd do internetowych operacji, wykonywanych za pomocą danych (w tym Twoich danych!). Mogą sobie np. poczytać Twoje konwersacje na mediach społecznościowych, sprawdzić, co pobierasz i udostępniasz. Nazywając rzeczy po imieniu, mogą Cię wirtualnie śledzić. W tym wypadku warto „dozbroić” swoje Wi-Fi. 

VPN potrafi nawet obejść wszelkie cenzury nakładane przez niektóre państwa na strony internetowe czy media społecznościowe, ograniczając wolność informacji. Prywatna sieć zwalcza wszelkie przejawy manipulacji i oferuje nieograniczone możliwości plądrowania zasobów internetowych.

VPN, a Torrenty

Wracając do głównego wątku, VPN to idealne narzędzie do bezstresowego pobierania torrentów. Szczególnie w krajach, gdzie takie działania, bez względu na okoliczności zalicza się automatycznie, jako naruszenie praw autorskich. Uaktywniając prywatną sieć, chronisz tożsamość, uniemożliwiasz potencjalne śledzenie, czynisz pobieranie i udostępnianie torrentów prywatnym i bezpiecznym. Co ciekawe, nie każda prywatna sieć obsługuje torrenty.

VPN – najlepszy wybór

Porównując różnorodne oferty prywatnych sieci, weź pod uwagę następujące kwestie:

  • Bezpieczeństwo – silne protokoły szyfrowania i masa inteligentnych zabezpieczeń znajdują zastosowanie w operowaniu dużymi plikami, co oznacza, że podstawowe mechanizmy zabezpieczające są w zupełności wystarczające na potrzeby przeciętnego internetowego surfera;
  • Logi – jeśli dostawcy przechowują logi danych i wirtualne działania użytkowników niestety pozbawiają ich dodatkowej warstwy anonimowości. Sprawdź to, jeśli chcesz uzyskać miano sieciowego Galla Anonima z prawdziwego zdarzenia;
  • Udostępnianie jednakowego adresu IP wielu użytkownikom – zwiększa poziom ochrony, gdyż wskazanie „potencjalnego sprawcy” jest utrudnione (praktycznie niemożliwe);
  • Liczba serwerów – im większa ilość, tym lepsza jakość połączenia;
  • Obsługa wielu urządzeń – umożliwia połączenie na komputerze, tablecie, telefonie jednocześnie (przeważnie występuje limit do 5 urządzeń);
  • Bezpłatna wersja próbna – możliwość bezpłatnego połączenia się przez prywatną sieć w ramach testu, pozwala sprawdzić jej funkcjonalność w praktyce. Testuj, próbuj, porównuj oferty VPN, a na pewno znajdziesz coś dla siebie!
  • Gwarancja satysfakcji i zwrotu pieniędzy w przypadku niezadowolenia z usługi – powinno być jasno określone w umowie (zawsze czytaj umowę przed akceptacją jej warunków!);
  • Ograniczenie transferu danych – niektórzy dostawcy wstrzymują działanie usługi, jeśli usługobiorca podczas korzystania z torrentów, czy przesyłania dużych plików blokuje aktywność innych użytkowników;
  • Interfejs – powinien być intuicyjny, ułatwiać przeprowadzenie konfiguracji, zaznaczenie indywidualnych opcji.

Aby sprawdzić konkretne sieci VPN pod kątem tych kryteriów, sprawdź zestawienie najlepszych VPN dla Torrentów.

VPN – płacić, czy nie płacić?

Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań użytkowników. Potencjalnie drogi mogą być dwie:

  1. Chcesz mieć dostęp do VPN za darmo – zezwalasz usługodawcy na wyświetlanie reklam czy sprzedawanie części Twoich danych o aktywności w Internecie.
  2. Płacisz za dostęp do prywatnej sieci przyzwoitą kwotę (adekwatną do określonych efektów, nie więcej niż 20 zł miesięcznie) – otrzymujesz gwarancję bezpiecznego i prywatnego surfowania w Internecie.

Na koniec łap cenną wskazówkę: Twórcy (lub firmy, które je reprezentują) posiadający prawa autorskie dosłownie ścigają internautów, którzy nielegalnie rozpowszechniają ich filmy, książki, gry, muzykę (i każde inne dzieło). Dostanie się do „akt” udostępniającego torrenty jest o tyle proste, że jego adres IP jest publiczny. Ogarnięcie płatnego i naprawdę dobrego VPN, które nie „przygarnie” logów sprawi, że wskazanie osoby odpowiedzialnej za obrót torrentami stanie się niemożliwe. Wybór należy wyłącznie do Ciebie!