Jesteś tutaj:-, PC i Laptopy, Sprzęt, Testy i opinie-Niewielka obudowa na mocny komputer – test Fractal Define 7 Mini

Niewielka obudowa na mocny komputer – test Fractal Define 7 Mini

Wydajny komputer stacjonarny wymaga zwykle dużej obudowy. Zapewnia ona dobry przepływ powietrza i pozwala na montaż wielu komponentów. Jednak w większości przypadków nie będziemy potrzebowali komputera z kilkoma kartami graficznymi, wieloma dyskami twardymi i dodatkowymi kartami rozszerzeń. Często też nie mamy miejsca na biurku lub podłodze na postawienie dużej maszyny a  przenoszenie takiego komputera także jest kłopotliwe.

Do zbudowania wydajnego komputera do gier wystarczy nam w zasadzie płyta główna w standardzie microATX z procesorem, dedykowaną kartą graficzną, zasilaczem i dyskiem NVMe montowanym na płycie.

Sprawdzimy, jak wygląda montaż wydajnej maszyny do gier z procesorem Ryzen 5900x oraz kartą graficzną RTX 3070. Zbudowanie komputera zgodny z naszymi wymaganiami i spełniającego finansowe ograniczenia daje dużo zabawy i frajdy. Wszystkie elementy możemy tak dobrać, żeby nasza maszyna wyglądała dobrze pod względem wizualnym, miała odpowiednią wydajność a także była wygodna w obsłudze.

Obudowa ma duży wpływ na ergonomię komputera.  Po pierwsze zależy od niej czy montaż elementów jest prosty a dostęp do elementów szybki i bezpieczny ( w starych, tanich obudowach często występowało ryzyko skaleczenia o nieobrobione fragmenty blachy) . Po drugie, dobra obudowa daje łatwy dostęp do dodatkowych złączy USB, przycisków oraz słuchawek i mikrofonu. I wreszcie po trzecie – ergonomiczna obudowa zapewnia cichą pracę komputera, który w normalnej pracy jest niemal niesłyszalny a pod obciążeniem się nie przegrzewa i pracuje stabilnie.

Do budowy komputera w formacie Mini wykorzystamy obudowę Fractal Define 7 Mini. Ta czarna obudowa wyposażona została w półprzeźroczystą szybę z boku dającą wgląd do wnętrza naszego PC.

Dane techniczne są następujące:

 • Możliwość montażu płyt głównych w standardach mATX i Mini ITX
 • 2 uniwersalnych sanek do mocowania dysków 2.5/3.5 cala.
 • 2 dodatkowe miejsca na dyski 2.5 cala przy użyciu dołączonych sanek
 • Złącza frontowe: 1x słuchawki, 1x mikrofon, USB Type-C , 2x USB 2.0, 2x USB 3.0
 • Przedni wentylator 140 mm
 • Tylny wentylator 120 mm
 • Filtr kurzu od frontu, z dołu i z góry
 • Liczba slotów na karty rozszerzeń: 4
 • Maksymalna liczba wentylatorów: 7x120mm lub 4x140mm
 • Uchwyty do prowadzenia kabli
 • Wymiary: 399x205x406 mm
 • Waga: 6.84 kg

Testowana obudowa Define 7 Mini dostępna jest w kolorze czarnym w wariancie ze stalową boczną pokrywą lub pokrywą szklaną, dającą wzgląd we wnętrze komputera.

Montaż komputera rozpoczęliśmy od instalacji zasilacza. W tym przypadku wykorzystany został model Fractal Ion Platinium 760. Dla podanej konfiguracji (Ryzen 5900x / RTX 3070) spokojnie wystarczy jednak zasilacz o mniejszej mocy – np. 650W.

Następnie montujemy wszystkie elementy, które można umieścić na płycie głównej – pamięć, procesor, wentylator, dysk M2. Sprawdzamy też położenie złącz do podłączenia portów USB, wyjść audio, przycisków zasilania oraz wentylatorów. Pamiętajmy, że po umieszczeniu płyty w obudowie dostęp będzie nieco utrudniony więc część prac montażowych lepiej zrobić wcześniej.

define7 mini 13

Przed montażem

Montaż dysków –  w testowym komputerze zamontujemy jeden dysk NVMe M.2, dodatkowy dysk 2.5 SATA SSD oraz pojemny dysk talerzowy na dane 3.5 cala. Dysk 3.5 możemy zamontować w podwójnej klatce na dole obudowy. Sanki na dyski zostały wyposażone w specjalne gumowe podkładki i pasujące śrubki montażowe. Na podkładkach układamy dyski co zmniejsza wibracje całego systemu.

Dysk 2.5 zamontujemy natomiast na multibrackecie, który zostanie przyczepiony po drugiej stronie blachy, do której przyczepiamy płytę główną.

 Montaż kart graficznych

Wykorzystana w tym teście karta graficzna – Zotac RTX 3070 – jest dosyć spora. Wyposażona jest ona w spory radiator oraz 3 wentylatory. Obawiałem się, że obudowa w standardzie mini jej nie pomieści. W przypadku Define 7 Mini było na styk – konieczne było jednak przesunięcie frontowego wentylatora nieco do góry. Maksymalna długość montowanych kart graficznych wynosi 331 mm.

define7 mini 6

Obudowa z zainstalowaną kartą graficzną RTX 3070TI

Wygląd

Obudowa jest niewielka – jej wymiary to  399x205x406 mm. Define 7 Mini ma 3 zdejmowane panele – jeden górny i 2 boczne. Są one przyczepiane przy pomocy specjalnych zatrzasków, które dosyć lekko wyskakują. Zdjęcie panelu nie stanowi problemu i nie trzeba do tego dodatkowych narzędzi. W testowanej obudowie  boczny panel wykonany jest z przyciemnianego szkła hartowanego, co pozwala nam zajrzeć do wnętrza komputera i podziwiać diody LED zamontowane np. na karcie graficznej lub wentylatorach. Drugi panel wykonany jest z blachy z naklejoną matą wygłuszającą.

define7 mini 1

Obudowa stoi na dosyć wysokich nóżkach i może dzięki temu zasysać powietrze z dołu, co pozytywnie wpływa na obieg powietrza we wnętrzu. Przy froncie umieszczono otwory wentylacyjne, dzięki którym powietrze jest zasysane do wnętrza z boku obudowy. Takie rozwiązania pozwala zachować niemal monolityczny wygląd Define 7 Mini.

Górny panel obudowy dostępny jest w dwóch wersjach: perforowanej i pełnej. Ta pierwsza przyda się jeśli chcemy zapewnić maksymalnie dobry obieg powietrza i zamontować dodatkowe wentylatory na górze. Pełnego panelu warto użyć, jeśli chcemy wyciszyć komputer – jest on bowiem wyposażony w matę wygłuszającą.

Pod górnym panelem umieszczono dodatkową siatkę filtrującą kurz. Ją też można dosyć prosto wyjąć i w razie potrzeby oczyścić. Tak samo z siatką pod spodem obudowy i na froncie. Filtry można samodzielnie oczyścić z kurzu odkurzaczem.

Złącza

Posiadacze komputerów stacjonarnych często mają utrudniony dostęp do złączy, które w standardowych płytach ATX umieszczone są na płycie a tym samym z tyłu komputera. W przypadku Define 7 Mini na górze obudowy znajdziemy dodatkowy panel z przyciskami i gniazdami. Obudowa ma 2 wyjścia USB 3, 2 wyjścia USB 2, jedno USB-C oraz 2 złącza audio. Do tego oczywiście przycisk włączania zasilania i reset.

define7 mini 4

Złacza: USB 2.0, USB 3.0, USB-C oraz audio.

Wnętrze

Define 7 Mini, podobnie jak większe modele Fractala, ma wnętrze podzielone na 2 główne komory: przestrzeń dla płyty głównej i kart rozszerzeń oraz dolną komorę na zasilacz,  okablowanie i klatkę do montażu dysków 3.5 cala.

define7 mini 11

Główna komora na komponenty

Obudowa mieści płyty w standardzie mATX oraz mini ITX. W takich płytach mamy zwykle jedno złącze PCI Express x16 i maksymalnie 2 złącza PCI Express X4. Oznacza to, że komputer może mieć jedną dedykowaną kartę graficzną – i w zależności od aranżacji miejsc na płycie i grubości karty graficznej – jedną lub dwie karty rozszerzeń PCIex. W przypadku szczególnie grubej karty graficznej z dużym radiatorem może się też okazać, że nie ma w ogóle miejsca na montaż dodatkowych kart.

Dzięki specjalnym „szynom” wentylatory możemy usytuować w najbardziej pasującym dla nas miejscu. Otwory do przeciągania kabli są natomiast wyłożone gumą, co zwiększa estetykę obudowy i zabezpieczenia przed dostaniem się kurzu tam, gdzie nie powinien. Obudowa ma dużo takich otworów co znacząco ułatwia prowadzenie kabli. Między podstawą płyty głównej a boczną ścianką obudowy  na kable jest przestrzeń o szerokości ok 25 mm.

W testowym komputerze zamontowałem płytę mATX Asrock B550 HDV z procesorem Ryzen 5900x, kartę graficzną RTX 3070 oraz 3 dyski – jeden m2 NVME, 1 SSD 2.5 cala oraz 1 talerzowy dysk 3.5 cala. Wszystko to zmieściło się bez problemów a obudowa zapewniała zapas na dodatkowe komponenty. W trakcie montażu wiele elementów obudowy można zdemontować, żeby ułatwić sobie dostęp w trakcie składania komputera. Wszystkie panele są zdejmowane, także górna część konstrukcji da się całkowicie zdemontować.

Układ otworów montażowych pozwala na zamocowanie do 7 wentylatorów z góry, z przodu i z dołu obudowy. Montaż wentylatora na dole możliwy jest jednak tylko wtedy, gdy zdemontujemy klatkę na dyski 3.5 cala. Jeśli odpowiednio zaplanujemy przepływ powietrza i starannie ułożymy kable to zapewnimy komponentom odpowiednie chłodzenie a komputer będzie emitował mało hałasu.

define7 mini 14

Warianty rozłożenia wentylatorów

Możliwy jest też montaż na  zestawu chłodzenia cieczą AIO – jeśli zdecydujemy się na przymocowanie radiatora na górze to jego długość nie powinna przekroczyć 240 mm. Jeśli zamontujemy go z przodu to maksymalna długość może wynieść 280 mm.

define7 mini 15

Możliwe umiejscowienie zestawu AIO

Na samym dole jest miejsce do montażu zasilacza ATX. Ten musimy wpierw przykręcić do specjalnej blachy montażowej a potem wsuwamy do obudowy w taki sposób, ze opiera się na gumowych podkładkach, dodatkowo redukujących wibracje.

define7 mini 5

Montaż zasilacza w dolnej komorze

W testowym komputerze, mimo zamontowania 12 rdzeniowego Ryzena, mocnej karty graficznej, poziom szumu był praktycznie niesłyszalny i można było wygodnie pracować. Karta graficzna w przypadku grania w strzelanki 3D osiągała temperaturę rdzenia do 69 stopni, co było wynikiem tylko o jeden stopień większym, niż w przypadku montażu w dużej obudowie. Także procesor miał temperatury nie przekraczające 80 stopni przy dużym obciążeniu.

 

Prowadzenie kabli

W obudowie Define 7 Mini, kable wychodzące z zasilacza poprowadzone są  w dolnej komorze a następnie za podstawą płyty głównej. Dzięki wielu dostępnym otworom możemy je wpuścić do głównej komory komputera w rożnych miejscach i wpiąć w taki sposób, żeby nie zajmowały miejsca. Proste i wygodne, bo grube kable dochodzące do płyty mogą mocno utrudnić montaż pamięci RAM lub radiatora. Szczególnie w małych obudowach prowadzenie dużej ilości kabli wymaga starannego zaplanowania. Dodatkowo, przy pomocy rzepów możemy zebrać kable do jednej wiązki i poprawić w ten sposób estetykę wnętrza obudowy i obieg powietrza.

define7 mini 12

Obudowa ma rzepy do spinania kabli oraz wiele otworów montażowych zabezpieczonych gumą

Podsumowanie

W codziennym użytkowaniu obudowa sprawuje się dobrze. Mimo gęstego upakowania, elementy są odpowiednio chłodzone a poziom hałasu jest niski, że go prawie nie słyszymy – szczególnie gdy umieścimy obudowę pod biurkiem. Należy jednak pamięć, że obudowa to nie wszystko – hałas generują też wentylatory CPU i karty graficznej i jeśli one będą, głośne to zakup wyciszonej obudowy takiej jak Define 7 Mini, tylko częściowo pozwoli go zredukować.

Mimo niewielkich rozmiarów montaż komputera przebiegł dosyć szybko. Wymagał on użycia śrubokręta do przykręcenia niektórych elementów. Dzięki dużej liczbie otworów na kable, podpięcie poszczególnych złącz zasilania i portów komunikacyjnych nie było problemem. Wszystkie komponenty, które zaplanowaliśmy do tego komputera  – nawet długa karta graficzna – zmieściły się bez problemu.

W przypadku intensywnej pracy – np. po odpaleniu gier 3D lub renderingu – cały zestaw mocno się nagrzewa, ale dzięki 2 fabrycznym wentylatorom ciepło jest sprawnie wyprowadzane poza obudowę a system jest stabilny. Jeśli zdecydujemy się na podkręcanie karty graficznej lub procesora, to z uwagi na ograniczoną wielkość obudowy, zalecamy montaż dodatkowych wentylatorów i zmianę górnego panelu na wariant perforowany.

Define 7 Mini to udana konstrukcja. Przy małych wymiarach oferuje nam podstawowe możliwości rozbudowy i aranżacji komputera. Dzięki bardzo dobrze przemyślanemu systemowi prowadzenia kabli montaż komputera jest wygodny a obieg powietrza optymalny, co przekłada się na dobrą wydajność naszego zestawu i dobrą kulturę pracy.

 Autor |2022-08-01T12:13:05+02:004 sierpnia 2022 12:00|Kategorie: Newsy, PC i Laptopy, Sprzęt, Testy i opinie|0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.