Jeśli chcemy sobie zbudować komputer zgodny z naszymi wymaganiami i spełniający budżetowe ograniczenia to niewątpliwie da to wiele zabawy i frajdy. Wszystkie elementy możemy tak dobrać, żeby nasza maszyna wyglądała dobrze pod względem wizualnym, miała wystarczającą wydajność a także spełniała kryteria ergonomii o których niektórzy zapominają. Czym jest  ergonomia w przypadku stacjonarnego komputera PC ? To zarówno prostota montażu i dostępu do podzespołów, szybki dostęp do najpotrzebniejszych portów i przycisków a także dobra kultura pracy, objawiająca się brakiem hałasu wentylatorów i dobrym chłodzeniem elementów.

Zanim rozpoczniemy zakup, zastanówmy się jakie są nasze oczekiwania? Czy komputer będzie służył tylko do pracy biurowej, czy do bardziej zaawansowanych zadań takich jak tworzenie treści multimedialnych, obróbka grafiki, programowanie i kompilacja. Także gry stawiają przed naszą maszyną spore wyzwanie pod kątem wydajności. Jeśli zatem szukamy czegoś mocniejszego to warto zastanowić się nad odpowiednim doborem komponentów. Jeśli chcemy przy tym, żeby komputer był cichy, to warto rozejrzeć się za bardziej zaawansowaną obudową, która posiada rozwiązania pozwalające zmniejszyć poziom hałasu.

Do budowy komputera postanowiliśmy wykorzystać obudowę Fractal Design Define 7 TG White. Jest to biała obudowa z przeźroczystą szybą z boku.  Jej dane techniczne są następujące:

  • 6 uniwersalnych sanek do mocowania dysków 2.5/3.5 cala. Maksymalnie można zamontować 14
  • 1 miejsce na montaż napędu 5.25
  • Złącza frontowe: 1x słuchawki, 1x mikrofon, USB Type-C ,2x USB 2.0, 2x USB 3.0
  • Tylny wentylator 140 mm
  • 2 Wentylatory z przodu
  • Filtry kurzy: z dółu, od frontu i górny
  • 2 sanki do mocowania dysków 2.5, maksymalnie 4
  • Liczba slotów: 7 oraz dodatkowych 2 pionowe przy użyciu risera
  • Maksymalna liczba wentylatorów: 9
  • Uchwyty do prowadzenia kabli

Zawartość akcesoriów wygląda następująco:

fractal 16 zestaw

fractal 16 zestaw

Fractal Design to  szwedzka firma, ktora znana jest z produkcji dobrej jakości obudów, zasilaczy oraz układów chłodzenia. Do naszego zestawu wybraliśmy jeszcze modularny zasilacz Ion Gold o mocy 650 watów oraz Riser do mocowania karty graficznej.

Testowana obudowa Define 7 dostępna jest w wielu wariantach różniących się wielkością  i kolorze białym i czarnym.  Testowany model jest średniej wielkości (mniejsza jest wersja compact a największa to seria XL) charakteryzuje się sporymi możliwościami w zakresie rozbudowy komponentów.  Przykładowo:

Montaż dysków – domyślnie,  dyski 3.5 możemy zamontować w podwójnej klatce na dole obudowy oraz w jednym z 2 dostępnych multibracketów. Mutlibrackety nadają się też do montażu dysków 2.5. Jeśli jednak chcemy więcej dysków to obudowa nam na to pozwala – trzeba wtedy wykorzystać „układ serwerowy” opisany w instrukcji. W tym celu przesuwamy przegrodę z jednej strony obudowy na drugą. Po tej operacji w obudowie pojawiają się dodatkowe miejsca a liczba dysków zwiększa się do 13. W zestawie standardowo znajdziemy 4 sanki na dyski 2.5/3.5. Więc jeśli faktycznie chcemy ich zamontować aż 13 to trzeba kilka dokupić. Wszystkie sanki zostały wyposażone w specjalne gumowe podkładki i pasujące śrubki montażowe. Na podkładkach układamy dyski co zmniejsza wibracje całego systemu.

Chłodzenie wodne

Niektóre nowe procesory potrafią się mocno nagrzać w trakcie intensywnej pracy. Szczególnie owe modele Intela wysuwają się tutaj na prowadzenie i jeśli chcemy dobrze schłodzić nasz CPU i przy tym ograniczyć generowany hałas to warto sięgnąć po wodne chłodzenie. Jeśli zdecydujemy się na sprzęt Fractala to można sięgnąć po chłodzenie wodne z serii Celsius, którego chłodnicę będzie można bardzo prosto zamontować na dole, od frontu lub z góry obudowy. Można też zbudować cały zestaw do chłodzenia wodnego z dedykowanym zbiornikiem na płyn. Producent przewidział to i umieścił w górnej ściance obudowy otwór na dolewanie płynu.

Montaż kart graficznych

Standardowo montujemy karty graficzne bezpośrednio na płycie głównej. Jednak w niektórych przypadkach albo nie ma miejsca na dodatkową, dużą kartę graficzną albo chcemy zmienić obieg powietrza i wymusić inny sposób chłodzenia. Wtedy można sięgnąć po opcjonalny riser do karty graficznych, który pozwoli zamontować kartę pionowo.

W układzie otwartym maksymalna długość kart graficznych to 467 mm (lub 491 bez frontowego wentylatora). Jeśli zdecydujemy się na układ serwerowy to długość karty nie może przekroczyć 315 mm.

Riser Flex B 20

W trakcie testów skorzystaliśmy też z risera do kart graficznych oferowanego przez Fractal Design. Model Flex B-20 pozwala na montaż karty graficznej w pionie. Jeśli mamy obudowę z oknem to można dzięki takiemu rozwiązaniu podziwiać swoją kartę graficzną, która normalnie byłaby widoczna z góry.  T

fractal 20 rtx3090

Obudowa z zamontowaną kartą RTX 3090

 

Wygląd

Obudowa jest duża – jej wymiary to  547x240x475 mm. Define 7 ma trzy zdejmowane panele – jeden górny i 2 boczne. Są one montowane przy pomocy specjalnych zatrzasków, które dosyć lekko wyskakują, więc zdjęcie panelu nie stanowi problemu. Jeden boczny panel wykonany jest z przeźroczystego szkła hartowanego, więc możemy zajrzeć do środka komputera. Drugi zrobiono z blachy na którą naklejono matę wygłuszającą.

Górny panel dostępny jest w dwóch wersjach: perforowanej i pełnej. Ta pierwsza przyda się jeśli chcemy zapewnić maksymalnie dobry obieg powietrza. Pełnego panelu warto użyć, jeśli chcemy wyciszyć komputer – jest on bowiem wyposażony w matę wygłuszającą.

Pod górnym panelem umieszczono dodatkową siatkę filtrującą kurz. Ją też można dosyć prosto wyjąć i w razie potrzeby oczyścić. Tak samo z siatką pod spodem obudowy i na froncie. Filtry można samodzielnie oczyścić z kurzu – np. odkurzaczem.

Obudowa stoi na dosyć wysokich nóżkach i może dzięki temu zasysać powietrze z dołu, co pozytywnie wpływa na obieg powietrza we wnętrzu.

Dzięki płaskiej, aluminiowej ściance frontowej, cała obudowa ma niemal monolityczny wygląd. Skoro front obudowy nie ma otworów wentylacyjnych to można by się zastanawiać po co montować tam wentylatory ? Producent zadbał jednak o odpowiedni przepływ powietrza i umieścił z boku obudowy otwory wentylacyjne zapewniające dopływ powietrza.

Złącza

Na górze obudowy umieszczono panel z przyciskami i gniazdami. Define 7 ma 2 wyjścia USB 3, 2 wyjścia USB 2, jedno USB-C oraz złącza audio. Do tego oczywiście przycisk włączania zasilania i reset. Kable do panelu poprowadzono dosyć dyskretnie z boku i są praktycznie niewidoczne. Wpinamy je w naszą płytę główną.

 

Wnętrze

Obudowę Define 7 podzielono jest na 2 główne komory: przestrzeń dla płyty głównej i kart rozszerzeń oraz dolna komora na zasilacz i okablowanie. Dzięki sporym możliwościom aranżacji możemy to zmienić – np. podzielić komorę główną tworząc w ten sposób wspomniany już wcześniej układ serwerowy w którym mamy klatkę na montaż do 13 dysków twardych.

server build

Układ typu storage

water build

Przystosowanie do chłodzenia wodnego

Obudowa mieści płytę w standardzie E-ATX o szerokości 285 mm, co oznacza, że możemy zamontować w niej płyty główne przeznaczone dla stacji roboczych, które często są dostępne właśnie w standardzie E-ATX. Przegrody wewnętrzne mają szereg otworów montażowych, które pozwalają na dosyć dowolny montaż wentylatorów lub akcesoriów.

Dzięki specjalnym „szynom” wentylatory, chłodzenie wodne można usytuować w najbardziej pasującym dla nas miejscu. Otwory do przeciągania kabli są natomiast wyłożone gumą, co zwiększa estetykę obudowy i zabezpieczenia przed dostaniem się kurzu tam, gdzie nie powinien.

W testowym komputerze zamontowaliśmy pełnowymiarową płytę ATX, chłodzenie wodne, kartę graficzną RTX 3090 oraz 3 dyski – jeden m2 i 2 x SATA. Wszystko to zmieściło się bez problemów a obudowa zapewniała zapas na dodatkowe komponenty. W trakcie montażu wiele elementów obudowy można zdemontować, żeby ułatwić sobie dostęp w trakcie składania komputera. Wszystkie panele są zdejmowane, także górna część konstrukcji da się całkowicie zdemontować.

fractal 11 bok

Na tylnej ściance można zamontować dyski SSD

Układ otworów montażowych pozwala na zamocowanie wentylatorów lub chłodnicy wodnej (lub kilku chłodnic) z góry, z przodu i z dołu obudowy. Jeśli odpowiednio zaplanujemy przepływ powietrza i starannie ułożymy kable to zapewnimy komponentom odpowiednie chłodzenie i dosyć niski poziom hałasu. W testowym komputerze, mimo zamontowania wydajnego procesora i mocnej karty graficznej, poziom szumu był praktycznie niesłyszalny i można było wygodnie pracować.

Z tyłu obudowy znajdziemy panel z 7 slotami na karty rozszerzeń. Wszystkie karty mogą być montowane przy pomocy śrub z dużą główką, które możemy wkręcać/wykręcać ręcznie. Przewidziano także 2 dodatkowe sloty na karty rozszerzeń w pionie (musimy dokupić riser PCI Express). Dzięki temu w obudowie zmieszczą się nawet cztery,  podwójnej grubości karty graficzne.

Na samym dole jest miejsce do montażu zasilacza ATX. Ten musimy wpierw przykręcić do specjalnej blachy montażowej a potem wsuwamy do obudowy w taki sposób, ze opiera się na gumowych podkładkach, dodatkowo redukujących wibracje.

fractal 13 zasilacz

Montaż zasilacza

Prowadzenie kabli

Define 7 stosuje znane z wielu innych obudów rozwiązanie w którym wydzielono przestrzeń na kable w taki sposób, żeby zajmowały one jak najmniej miejsca i nie przeszkadzały w montażu komponentów lub w obiegu powietrza.

Jak to wygląda w praktyce?  W obudowie Define 7, kable wychodzące z zasilacza poprowadzone są dołem a następnie za podstawą płyty głównej. Dzięki dostępnym otworom możemy je wpuścić do głównej komory komputera w rożnych miejscach i wpiąć w taki sposób, żeby nie zajmowały miejsca. Proste i wygodne, bo grube kable dochodzące do płyty mogą mocno utrudnić montaż pamięci RAM lub radiatora.

fractal 14 otwory

Prowadzenie kabli

Żeby dodać estetyki i porządku producent umieścił na obudowie kilka rzepów do zebrania wiązek kabli a dodatkowe w zestawie znajdziemy też kilka trytytek do spięcia przewodów. Przestrzeń na dole obudowy, w której zwykle jest największa plątanina przewodów, może zostać zasłonięta plastikowym panelem.

ractal 15 klapka

Kable na dole mogą zostać zakryte pokrywą

Podsumowanie

Montaż komputera przeprowadziliśmy dosyć szybko z okazjonalnym użyciem śrubokręta. Obudowa ma dużo przepustów na kable co ułatwia montaż. Wszystkie komponenty mieszczą się bez problemu i jest duży zapas na ewentualną rozbudowę.

W normalnym użytkowaniu obudowa sprawuje się bardzo dobrze. Elementy są odpowiednio chłodzone a poziom hałasu jest tak niski, że go prawie nie słyszymy – szczególnie gdy umieścimy obudowę pod biurkiem. Gdy odpalimy mocno obciążające testy takie jak Prime 95 czy Furmark to cały zestaw mocno się nagrzewa, ale dzięki 3 fabrycznym wentylatorom ciepło było sprawnie wyprowadzane poza obudowę.

Define 7 to bardzo udana konstrukcja. Oferuje spore możliwości rozbudowy i aranżacji komputera. Dodatkowe wentylatory, chłodzenie wodne lub zestaw do kilkunastu dodatkowych dysków nie są problemem.  Dzięki bardzo dobrze przemyślanemu systemowi prowadzenia kabli montaż komputera jest wygodny a obieg powietrza optymalny, co przekłada się na dobrą wydajność naszego zestawu i dobrą kulturę pracy.

Podsumowując: Define 7 pozwoli na budowę naprawdę mocnego komputera. Polecamy ja tym samym wszystkim osobom, które oprócz ładnego wyglądu, kładą nacisk na cichą pracę,  dobrą jakość wykonania, prostotę montażu oraz duże możliwości rozbudowy.

Obudowa w testowanej wersji Define 7 White TG Clear, dostępna jest w cenie zaczynającej się od 700 zł . Wersję bez szyby z boku obudowy kupimy już za ok 460 zł. Możemy też zdecydować się na powiększone warianty Define 7 XL, których ceny zaczynają się od ok 800 zł.

 

Zalety:

  • Dużo miejsca na komponenty
  • Zamontowane maty wygłuszające zmniejszą poziom hałasu
  • Dobra wentylacja
  • Wygodna rozbudowa o nowe komponenty
  • 2 układy wnętrza: standardowy i serwerowy z możliwością montażu dużej liczby dysków
  • Dużo złączy na froncie obudowy
  • Dodatkowy panel górny „mesh” w zestawie

Wady:

  • Spora waga