Huawei zaprezentował trzecią odsłoną swojego udanego zegarka Huawei Watch. Watch 3 Pro oferuje szereg nowinek technologicznych oraz nowy system operacyjny Harmony OS 2. Sprawdzamy jak sprawuje się w codziennym użytkowaniu podczas wypadu na francuską riwierę.

Zawartość zestawu i pierwsze wrażenia

W nowym zestawie dostajemy zegarek wraz z dwoma paskami do wyboru – metalową bransoletą oraz skórzanym. Ponadto w pudelku znajdziemy jeszcze podstawkę do ładowania bezprzewodowego oraz kabelek USB-C.

huawei watch3 13

W zestawie znajdziemy jeszcze dodatkowy silikonowy pasek, segmenty do tytanowej bransolety i  ładowarkę USB-C

Zegarek jest spory – jego koperta ma średnicę 48 mm a zegarek bez paska waży 63 gramy. Dla osób z mniejszymi dłoniami może być zbyt duży, choć jest to kwestia przyzwyczajenia. Koperta wykonana jest z tytanu, który jest bardzo wytrzymały i lżejszy od stali. Metalowa bransoleta wykonana jest także z tytanu a żeby ją odpiąć musimy ścisnąć pasek z obu stron. Wyświetlacz chroniony jest odpornym na zarysowania szkłem szafirowym.

Spodnia strona zegarka kryje szereg czujników monitorujących stan zdrowia i wykonana jest z ceramicznego materiału. Z boku znajdziemy 2 przyciski – jeden to obrotowy przycisk pozwalający na wybór i włączenie danej funkcji a drugi to przycisk skrótu dający dostęp do często używanych aplikacji – domyślnie są to ćwiczenia, ale możemy to zmienić np. na muzykę. Zegarek obsługujemy też przy pomocy dotykowego ekranu. Ma on dosyć wąskie ramki o grubości ok 5mm na których umieszczono podziałkę godzinową.

Ogólnie zegarek jest przyjemny w dotyku i wygodnie się go nosi. W przypadku użytkowników z grubszymi nadgarstkami producent dodał możliwość zwiększenia długości bransolety przy pomocy czterech dodatkowych segmentów.

Zegarek wyposażony jest w pojemną baterię 790 mAh, którą naładujemy w ciągu ok 3 godzin przy pomocy dostarczonej w zestawie magnetycznej ładowarki. Możemy też korzystać z innych ładowarek pracujących w standardzie QI.

huawei watch3 1

Wiele nowości

Największą nowinką w Watch 3 Pro jest niewątpliwie obsługa e-SIM i wiążącą się z tym możliwość prowadzenia rozmów bez potrzeby posiadania telefonu. Zegarek wraz z zainstalowaną kartę e-SIM staje się telefonem działającym w sieciach UMTS i LTE. Jak rozmawia się przez zegarek? Wymaga to pewnego przyzwyczajenia i raczej nie polecam korzystania z zegarka zamiast telefonu na stałe. Jednak w niektórych przypadkach zegarek może być przydatny – np. w trakcie uprawiania sportów – w tym sportów wodnych lub w innych trudnych warunkach, w których noszenie ze sobą telefonu jest utrudnione.

Jakość rozmów prowadzonych przez zegarek jest bez zarzutu. Wystarczy przyłożyć rękę do głowy a dzięki dosyć mocnemu głośnikowi dosyć dobrze słychać naszego rozmówcę.

Zegarek wraz z aplikację Huawei Zdrowie, pozwala nam na sklonowanie naszej karty SIM. Wtedy możemy korzystać z jednego numeru na telefonie i na zegarku – nie ma więc potrzeby dodatkowej aktywacji numeru u operatora, choć za klon karty operator może pobrać dodatkową opłatę.

Nowy Watch 3 Pro wyposażony został w system Harmony OS. Posiadacze Watch z serii 2 zobaczą od razu zmieniony interfejs ekranu głównego – mamy tutaj dostęp do chmury ikonek – każda z nich to osobna funkcja. A funkcji jest całkiem sporo –  w zegarku znajdziemy aplikacje do monitorowania tętna, nasycenia krwi tlenem SpO2, kalendarz, alarm, pogoda, barometr, kompas, poziom stresu, monitoring snu oraz mnóstwo aplikacji przydatnych w trakcie uprawiania sportu. Można śmiało założyć, że niemal każda dyscyplina może być monitorowana przez ten zegarek.

Osobiście korzystałem z aplikacji sportowych do jazdy na rowerze, pływania na basenie zamkniętym i otwartym akwenie oraz do spacerów górskich. Dzięki wbudowanemu GPS zegarek jest w stanie śledzić naszą pozycję oraz wysokość nad poziomem morza i jeszcze lepiej oceniać pokonany dystans, różnicę wysokości, podjazdy oraz spalone kalorie. Dodam, że pływanie w słonym morzu śródziemnym nie sprawiło żadnych problemów a zegarek był w stanie określić przebyty dystans (choć nie był to dokładny pomiar, bo zwykłe kąpanie się z dziećmi też zostało zmierzone jako pływanie i to na dystansie blisko 1 kilometra – a kąpaliśmy się cały czas w jednym miejscu). Oprócz wymienionych dyscyplin mamy też szereg innych: golf, narciarstwo, triathlon, ćwiczenia na orbitreku i ergometrze, bieg przełajowy, wędrówki piesze i marsz. Sporo uwagi poświęcono też bieganiu, dla którego producent przygotował też szereg aplikacji treningowych, które pozwalają na poprawienie swoich osiągów. Monitoring dyscyplin wspierany jest przez wbudowane czujniki: tętna, SPO2 oraz temperatury skóry (nie mylić z temperaturą ciała jaką mierzymy np. przy chorobie termometrem dousznym)

Jeśli nie korzystamy z e-SIM to zegarek standardowo komunikuje się ze światem poprzez Bluetooth 5.2 (trzeba go sparować z telefonem i aplikacją Huawei Zdrowie).

Inną opcją komunikacji ze światem jest WIFI. Watch 3 Pro wyposażono w moduł WLAN 2.4 GHz.

Producent wyposażył Watch 3 Pro także w NFC. Znamy tę funkcję z telefonów Android i możemy dzięki niej płacić zbliżeniowo przy pomocy telefonu. W Watch 3 Pro nie jest to jednak na razie możliwe (podobnie jak nie da się płacić zbliżeniowo przy pomocy telefonów Huawei bez usług Google)

Nowy Watch 3 Pro, wyposażony został w 16 GB pamięci ROM i 2 GB pamięci RAM. Jest to całkiem sporo i jeśli zechcielibyśmy wgrać do zegarka np. naszą kolekcję plików muzycznych MP3 to miejsca będzie dużo. Jednak jak skopiować muzykę do zegarka ? Wcześniej robiłem to przy pomocy aplikacji Huawei Zdrowie. Z FAQ na stronie Huawei wynika, że nie da się wgrać kolekcji plików MP3 do zegarka a słuchanie muzyki działa tylko w połączeniu z telefonem. Trochę słabo.

Nowością w nowych zegarkach Huawei jest też niewątpliwie możliwość pobierania aplikacji z Huawei AppGallery. Oferta aplikacji w tym sklepie jest jednak ograniczona  – na start zainstalowałem aplikację Petal Maps, która wyświetla wskazówki nawigacji z trasy wyznaczonej na telefonie.

 

Czas pracy

Duża bateria zamontowana w zegarku przekłada się na maksymalny czas pracy dochodzący do 21 dni. Tę wartość trzeba jednak brać z dużą dozą ostrożności – w praktyce zegarek działał przez ok 4 dni z wyłączonym e-SIM, WIFI i NFC, ale za to włączonymi okazjonalnie funkcjami do monitorowania aktywności sportowych, w tym także GPS.

Jeśli zdecydujemy się na włączenie WIFI i korzystamy z komórkowej transmisji danych to czas ten jeszcze się skróci.  Wcześniej korzystałem z Watch GT2, który nie ma e-Sim i WIFI i czas pracy był dłuższy przy podobnym zakresie aktywnych funkcji.

Jeśli natomiast włączymy tryb ultrabateria to czas pracy się znacznie wydłuży i faktycznie może przekroczyć kilkanaście dni. W trybie ultrabateria komórkowa transmisja danych i WIFI są domyślnie wyłączone. Nie działają jednak wtedy niektóre aplikacje a tarcza zegarka jest zmieniana na domyślną dla tego trybu. Zmiany w tym trybie muszą być faktycznie duże, bo powrót do normalnego trybu wymaga restartu zegarka.

Jeśli chcemy sprawdzić co zużywa w naszym zegarku najwięcej prądu, to zawsze można sprawdzić statystyki zużycia. Informują nas one o tym, ile energii zużywa sam sprzęt a ile poszczególne aplikacje.

Podsumowanie

Watch 3 Pro oferuje nam spory zestaw przydatnych funkcji. Mi szczególnie spodobały się funkcje sportowe i monitoring stanu zdrowia. Dzięki większej baterii zegarek oferuje wydłużony czas pracy sięgający kilku, kilkunastu dni w zależności od ustawień. Jest to jednak okupione koniecznością rezygnacji z niektórych funkcji.

Co najważniejsze – zegarek może teraz działać samodzielnie – bez telefonu. Dzięki WIFI i e-SIM możemy go wykorzystać do prowadzenia rozmów a dostęp do Internetu nie będzie wymagał noszenia komórki w pobliżu.

Mimo pozornej autonomii, niektóre funkcje wymagają i tak połączenia z telefonem.  Do zegarka nie wgramy sobie naszej kolekcji muzyki MP3 i w sumie nie bardzo wiadomo na co komu te 16 GB miejsca na dane. Aplikacjami też jej nie zapełnimy bo ich oferta nie jest duża.

Na plus można zaliczyć wykonanie. Watch 3 Pro zrobiono z tytanu, ekran chroniony jest szafirowym szkłem i całość jest bardzo wygodna w noszeniu i obsłudze.

Watch 3 Pro polecam wszystkim użytkownikom, którzy potrzebują zaawansowanego zegarka, który oferuje przy tym długi czas pracy i działa autonomicznie. W cenie ok 2000 zł nie jest to jednak tani produkt. Za mniejszą kwotę kupimy np. zegarki Apple Watch 6 oraz wiele modeli Samsung Galaxy Watch, które w dodatku pozbawione są części ograniczeń Watch 3 i też mają e-Sim. Pracują one jednak krócej.