Zapewne wielu z Was nazwę TCL kojarzy z telewizorami – to szybko rozwijająca się firma zajmująca się elektroniką użytkową i wiodący gracz w globalnej branży TV. Jednak producent rozwija też ofertę urządzeń mobilnych, od lat bowiem produkuje telefony m.in. Alcatel, których testy możecie znaleźć na naszej stronie, teraz na rynku pojawiła się seria TCL 20.

W kwietniu tego roku TCL rozszerzyło serię 20 o trzy modele wyposażone w inteligentne ekrany i cechujące się eleganckim wzornictwem. Trio nowości – TCL 20 Pro 5G, TCL 20L+ oraz TCL 20L – uzupełniły portfolio obok TCL 20 5G i TCL 20 SE, które są już dostępne w sprzedaży na naszym rynku.

TCL 20 Pro 5G, który trafił na mój stół redakcyjny jest przeznaczony dla świadomych stylu konsumentów, poszukujących zaawansowanych funkcji i doskonałej wydajności.

 

Smartfon, oprócz łączności 5G, oferuje ulepszenia wyświetlacza i aparatu, które mają na celu wyniesienie komfortu użytkowania na nowy poziom – komunikuje producent.

 

IMG20210624101645

 

A jak telefon wypada w rzeczywistości? Zapraszam do recenzji.

 

Specyfikacja techniczna: Tutaj

 

TCL 20 Pro 5G – zestaw

Po otwarciu pudełka naszym oczom ukazuje się testowany telefon, a pod nim znajdują się pozostałe akcesoria:

  • Telefon z wbudowaną baterią
  • Ładowarka
  • Kabel USB-C
  • Etui silikonowe
  • Narzędzie do wyjmowania karty
  • Podstawowy podręcznik użytkownika
  • Karta gwarancyjna

 

IMG20210624100707

 

TCL 20 Pro 5G swoim wyglądem nie odbiega od aktualnych trendów (aparaty w lewym górnym rogu, wycięcie na kamerę w ekranie). Wraz z zakrzywionym, 6,67-calowym wyświetlaczem AMOLED, testowany smartfon naprawdę może się podobać.

W moje ręce trafiła wersja niebieska, która prezentuje się bardzo ładnie, a co więcej nie widać na nim zbyt mocno brudnych odcisków. W przeciwieństwie do wielu innych telefonów, TCL 20 Pro 5G nie ma wystającego aparatu z tyłu – mimo, że oferuje aż cztery kamery. Jedynie minimalnie podniesiona krawędź modułu lampy błyskowej zaburza całkowitą gładź tylnej obudowy. Nawet ten element został tak pomyślany, aby podnosić delikatnie szkło chroniące aparaty, tak aby leżąc na stole nie rysowało się.

 

IMG20210624142028

 

Tył świetnie się prezentuje, podoba mi się zwłaszcza ładnie wkomponowany pionowy pasek z opalizującą powłoką. Nie mniej telefon bardzo szybko wyląduje w dostarczonym etui. Od razu też chwyt staje się pewniejszy i istnieje mniejsze ryzyko, że smartfon wypadnie nam z ręki. Podsumowując ten wątek – wszystko w tym projekcie wydaje się krzyczeć – „jestem droższy niż w rzeczywistości!”

W TCL 20 Pro 5G, poza standardowymi funkcjami odblokowania jakimi są pin, wzór czy hasło,  znajdziemy oczywiście czytnik linii papilarnych i odblokowanie twarzą. Skaner umieszczony pod ekranem działa wystarczająco szybko i poprawnie. Także z możliwość odblokowania telefonu przez skanowanie twarzy nie sprawia problemów – następuje wystarczająco szybko. Poza pojedynczymi przypadkami, gdy telefon mnie nie rozpoznał np. w nocy przy bardzo słabym oświetleniu. Generalnie nie powinniśmy mieć problemów z tą funkcjonalnością.

 

 

Na spodzie obudowy znajdziemy mikrofon, głośnik multimedialny, gniazdo USB C oraz hybrydową szufladkę na 2 karty SIM – dodatkową kartę pamięci micro SD na wymianę z SIM2. Głośnik oferuje bardzo przyzwoitą jakość.

 

IMG20210624101102

 

Muzyka płynąca z tego smartfonu jest wystarczająco głośna i czysta, ale bez większych fajerwerków, co nie jest niczym dziwnym w tej półce cenowej. Dla fanów socjalizowania się przy dźwiękach dobrej muzyki, również tutaj znalazła się funkcja Super Bluetooh, pozwalająca na jednoczesne podłączenie do telefonu nawet czterech urządzeń audio Bluetooth.

Gniazdo słuchawkowe 3.5mm audio jack, szczególnie ucieszy fanów takiego rozwiązania i rzadko teraz spotykany port IrDA w smartfonach znajdziemy na górnej ściance.

Na lewej krawędzi umieszczono przyciski programowalny (ja używałem go jako fizyczny przycisk aparatu fotograficznego) Asystenta Google, zaś po drugiej stronie włącznik i klawisze głośności. Co najważniejsze wszystkie przyciski są umieszczone w dobrym miejscu oraz są wyraźne w dotyku i bardzo dobrze i szybko reagują na wszystkie kliknięcia.

Cechą wspólną wszystkich urządzeń TCL jest optymalizacja wyświetlania realizowana za sprawą zaawansowanej, autorskiej technologii NXTVISION. To unikalne rozwiązanie sprawia, że obraz jest bardziej szczegółowy, a wyższy kontrast uatrakcyjnia ogólne wrażenia. NXTVISION to również podwyższony poziom ochrony oczu dla zmniejszenia ich zmęczenia oraz redukcji światła niebieskiego.

Model TCL 20 Pro 5G oferuje świetną jakość wyświetlanego obrazu – kolory są bardzo wyraźne, a obraz dobrze widoczny niezależnie od tego z jakiego kąta na niego patrzymy. Komfortowo można pracować z wszelkiego rodzaju dokumentami oraz bezproblemowe jest użytkowanie ekranu smartfonu podczas przeglądania ulubionych stron internetowych.

 

IMG20210624142017

 

Stoi za tym technologia inteligentnego wyświetlania TCL NXTVISION 2.0 realizowana przy wsparciu Pixelworks. Autorskie rozwiązania w kolejnej odsłonie zapewniają wiodącą w branży precyzję reprodukcji kolorów, a także zdolność rozpoznawania wyświetlanych treści i scen w oparciu o mechanizmy sztucznej inteligencji, które pozwalają na idealne dostosowanie kolorów, kontrastu i ostrości dla dokładniejszej, adaptacyjnej kalibracji. TCL 20 Pro 5G wspiera również standard HDR10 w serialach telewizyjnych, filmach oraz pozostałych materiałach wideo na platformie Netflix.

Testy niezależnego laboratorium testowego DXOMARK uplasowały ekran TCL 20 Pro 5G pośród najlepszych.  Wynik 89 punktów dał miejsce pośród urządzeń często dwukrotnie droższych.

TCL 20 Pro 5G został wyposażony w zakrzywiony wyświetlacz AMOLED o przekątnej 6,67″ o rozdzielczości FHD+ (1080x2400px, 700typ brightness(HBM), current 420±10% (typical), kontrast 2000000:1, 394 PPI). Mamy tutaj do czynienia z bardzo wąskimi ramkami (93 % screen-to-body ratio) i bardzo minimalnym okrągłym wcięciu na aparat 32 MP.

W tym urządzeniu, podobnie jak już w wielu smartfonach możemy włączyć obsługę gestami, które wręcz uzależniają i znacząco polepszają komfort użytkowania telefonu. Oprócz gestów możemy też włączyć standardową dolną belkę z przyciskami czy wiszący przycisk. Każdy bez problemu znajdzie swoją ulubioną konfigurację nawigacji. Obudowa nie jest wodoodporna.

Co, do jakości prowadzonych rozmów również nie można mieć zastrzeżeń. Zarówno ja, jak i moi rozmówcy słyszeli się bardzo dobrze. Podczas testu nie zdarzyło się, by jakość połączeń uniemożliwiła zrozumienie drugiej osoby. Nie wystąpiły także problemy z zasięgiem sieci komórkowych w miejscach, w których nie powinno to się zdarzyć.

Smartfon oferuje ciekawie umieszczoną diodę powiadomień. Dostępna, po bokach obudowy w kilku różnych ustawieniach zapewne pozwoli Wam nie przeoczyć połączenia. Jest też konfigurowany Always on display. Znajdziemy w nim zegar, datę oraz powiadomienia. Informacje te wyświetlają się po wzięciu telefonu do ręki lub dotknięciu ekranu.

 

Testowany smartfon został wyposażony w dosyć mocne podzespoły, a mianowicie:

  • System Android 11 z autorskim interfejsem TCL UI i najnowszymi poprawkami bezpieczeństwa
  • Procesor: Qualcomm Snapdragon 750G 5G Mobile Platform – Qualcomm Kryo 560 Octa-Core: 2 × Kyro Gold (A77, 2.0 GHz) + 6 × Kyro Silver (A55, 1.7 GHz)
  • Qualcomm Adreno 619
  • Pamięć RAM / Pamięć wbudowana: 6GB RAM + 256GB ROM ( dla użytkownika 239GB)~
  • Obsługa kart micro SD do 1TB
  • Bateria: 4500 mAh, funkcja szybkiego ładowania, w zestawie opcjonalnie ładowarka 18W Qualcomm Quick Charge 3.0 (9V2A) – 100% (2.0 h), funkcja ładowania bezprzewodowego 15W
  • Obsługa sieci:
    • 4G/LTE: B1/2/3/4/5/7/8/20/28/32/38/40/41 – DL: 1.2Gbps, CAT18 UL:150Mbps, CAT13
    • 5G: n1/3/5/7/8/28/40/41/78 DL: 2.737Gbps UL:625Mbps
    • 4×4 MIMO (DL) B1/3/7/38
  • Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac – 2.4 GHz / 5 GHz Wi-Fi Wi-Fi Direct, Wi-Fi Casting
  • Bluetooth 5.1, Type-C USB 2.0, NFC
  • GPS (L1+L5 support), A-GPS, BeiDou, Galileo, GLONASS

 

W benchmarku AnTuTu telefon uzyskał prawie 380 tys. punktów. I jest to całkiem dobry wynik. Telefon działa rzeczywiście szybko i płynnie. W codziennym użytkowaniu nic się nie zawiesza, a ogólne wrażenia są jak najbardziej pozytywne.

 

 

Jeżeli chodzi o działanie systemu, to nie zauważyłem tutaj większych problemów. Aplikacje otwierały się bez zbędnych opóźnień czy problemów. Podobnie przełączenie miedzy otwartymi aplikacjami przebiegało szybko i  bardzo płynnie. TCL 20 Pro 5G wyposażony jest w pamięć wewnętrzną o pojemności 256 GB, a także pozwala na korzystanie z kart MicroSD do 1 TB.

 

 

Warto zwrócić tutaj uwagę na to, że możemy coraz bardziej dopasować system do własnych preferencji: zmiany ikon, kolorów wiodących w systemie, tapet, motywów, styl zegarka czy animacje odcisków palców, to tylko kilka możliwości.

Sam system nie jest zbyt mocno przeładowany, a fabrycznie zainstalowane aplikacje ograniczają się do usług Google, kilku narzędzi czy aplikacji autorskich (Smart Manager, Switch Phone – do przenoszenia danych z innego telefonu, TCL+ – forum społeczności TCL itp.) oraz mediów społecznościowych czy Netflixa.

Podczas korzystania z Wi-Fi, Bluetooth, GPS nie zauważyłem żadnych problemów, a korzystałam z nich niemalże codziennie. Z GPS najczęściej korzystałem, gdy chciałem odnaleźć drogę podczas wyjazdów w teren. Za każdym razem telefon bardzo szybko odnalazł moje położenie i wyznaczył trasę do celu.

Przez Bluetooth przesyłałem spore ilości zdjęć oraz muzykę i również tutaj nie miałem żadnych problemów.  I na koniec dobra wiadomość dla wielu użytkowników –  telefon posiada NFC oraz obsługę sieci 5G – w zasięgu jest już coraz większa liczby osób.

TCL 20 Pro 5G otrzymał baterię: 4500 mAh (typowa) i funkcję szybkiego ładowania Qualcomm Quick Charge 3.0, a w zestawie producent dostarcza nam ładowarkę 18 W (telefon do 100% naładujemy w dwie godziny). Jeśli chodzi o codzienne użytkowanie, to smartfon nie odbiega tutaj od konkurencji. Spokojnie możemy popracować na nim cały dzień, a przy mniejszym obciążeniu nawet i do 2 dni.  Gdy smartfon trafi do mniej „hardcorowego” użytkownika, ten czas zapewne się wydłuży.

 

IMG20210624142105

 

Jednym z głównych elementów TCL 20 Pro 5G jest poczwórny aparat, który jest wspierany przez sztuczną inteligencję:

  • Aparaty tylne:
    • 48MP Sony OIS camera: AF, Sony IMX582, OIS (Optical Image Stabilization), PDAF, sensor size 1/2“, pixel size 0.8μm, aperture F1.79, field of view 79°, 6P lens
    • 16MP ultra wide-angle camera: FF, sensor size 1/3“, pixel size 1.0μm, aperture F2.4, field of view 123°, 5P lens
    • 5MP macro camera: FF, sensor size 1/5“, pixel size 1.12μm, aperture F2.2, field of view 83°, 3P lens
    • 2MP depth camera: FF, sensor size 1/5“, pixel size 1.75μm, aperture F2.4, field of view 85°, 3P lens
    • Video capture: 4K@30FPS, 1080P@60/30FPS Video playback: 4K@30FPS, 1080P@60/30FPS
    • Funkcje: Dual LED flash, 2X lossless zoom, 10x digital zoom, HDR, EIS, Google Lens, in-recording snapshots, real-time bokeh, scene detection, Light Trace Mode, Super Macro Mode, Panorama Mode, Portrait Mode, Pro Mode, Slow-Mo Video Mode, Wide-Angle Mode, Super Night Mode, Super Steady Mode, Video Bokeh, Low-Light
  • Aparat przedni:
    • 32MP front camera: FF, sensor size 1/2.8”, pixel size0.8μm, aperture F2.45, field of view 80.4°, 5P lens
    • Video capture: 4K@30FPS, 1080P@60/30FPS
    • Funkcje: Video HDR, Video Bokeh, Slow-Motion Selfie, LCD flash, Face Beautification (photos), Portrait Mode

 

IMG20210627102627

 

A jak zdjęcia wypadają w rzeczywistości? Główną rolę gra tu 48 MP sensor Sony IMX, a wspierają go również obiektywy: ultraszerokokątny, makro i bokeh. Taki zestaw aparatów na pewno wystarczy przy codziennym użytkowaniu. Z obiektywu głównego możemy liczyć na bardzo dobrej jakości zdjęcia – szczególnie w ładną pogodę.  Jakość spada przy bardziej pochmurnej pogodzie i wieczorami oraz po przełączeniu na szeroki kąt.

Jedyną uwagę miałbym do balansu bieli, który dokładnie przy tych samych ujęciach miał różną wartość.  Raz był bardziej zimny, a raz bardziej nasycony. To na pewno jest do poprawy i miejmy nadzieję, że pojawi się odpowiednia łatka przy kolejnej aktualizacji.

Mamy tutaj do dyspozycji za to całkiem przyzwoity tryb nocny. Robienie dobrej jakości zdjęć rodziny i przyjaciół jest bardzo proste, dzięki optycznej stabilizacji obrazu (OIS) – układ zmniejszający prawdopodobieństwo poruszeniu zdjęcia. Dodatkowo Backlight Selfie eliminuje ryzyko niewyraźnych zdjęć „pod światło”, dzięki czemu możesz zaprezentować siebie i swoich znajomych w dowolny, wybrany sposób.

Całości zestawu fotograficznego dopełnia selfiekamera 32 MP z obsługą HDR.

W ostatecznym rozrachunku aparat naprawdę daje radę i na pewno sprawdzi się w codziennym użytkowaniu czy podczas zbierania ujęć z naszych podróży. Równie zadowalające selfie otrzymamy z przedniego obiektywu.

 

Poniżej kilka zdjęć, które wykonałem tym aparatem:

IMG 20210704 161517

IMG 20210704 151258

IMG 20210703 161720

IMG 20210703 134645

IMG 20210703 133106

IMG 20210703 113558

IMG 20210627 102916

IMG 20210625 114431

IMG 20210703 111925

 

Jeżeli chodzi o filmy, to jest całkiem nieźle. TCL 20 Pro 5G możemy nagrać ujęcia zarówno z aparatu głównego, jak i przedniego w rozdzielczości: 4K@30FPS i 1080P@60/30FPS. Co najważniejsze powstałe filmy są miłe dla oka o w miarę dobrej szczegółowości i kolorystyce. Jedyne, co zauważyłem, to bardzo wolno łapie ostrość przy nagłej zmianie kadru (mocne zbliżenie v daleki plan). Często musiałem pomóc sobie dodatkowo ręcznie i kliknąć na ekran, aby kamera załapała ostrość.

 

Podsumowanie

TCL 20 Pro 5G, to świetny smartfon, który pozwala nam poczuć w rękach flagowca, za cenę telefonu ze średniej półki.  Posiada wiele zalet, jak chociażby obsługę sieci 5G, świetny ekran z technologią inteligentnego wyświetlania NXTVISION 2.0, całkiem niezłe podzespoły, do tego bardzo przyjemny dla użytkownika zestaw obiektywów oraz możliwość ładowania bezprzewodowego.

Dodatkowo TCL 20 Pro 5G jest dostarczany z najnowszą wersją Android 11, który wraz z autorską nakładką  TCL UI 3.0 wprowadza wiele ciekawych funkcji na przykład pasek boczny. Tę małą zakładkę (szereg skrótów i narzędzi) możemy zamieścić na zakrzywionej części ekranu – po lewej lub prawej stronie. Warto przy tym dodać, że TCL obiecuje wsparcie, przez co najmniej 2 lata i 2 duże aktualizacje oprogramowania. Jest też jednym z zaledwie kilku smartfon, na który dostępny jest już system Android 12 w wersji beta dla deweloperów.

I owszem znajdziemy w nim pewne ustępstwa jak np. brak wodoodporności i pyłoodporności, ale cena sprawia, że są one do zaakceptowania. Cena dla naszego rynku to 2500 zł. Producent obiecuje atrakcyjne dodatki i promocje – szczegóły w punktach sprzedaży.

 

Technosenior