Sercem Xiaomi Mi 9 jest bardzo mocny układ Qualcomm Snapdragon 855. Jednostka wyposażona jest w ośmiordzeniowy procesor Kryo 485 z maksymalnym taktowaniem rdzeni do 2,84 GHz oraz w procesor graficzny Andreno 640. Snapdragon™ był od zawsze w historii smartfonów niczym silnik napędowy. Qualcomm® ponownie zaprezentował ogromny skok jakościowy, po raz pierwszy umieszczając procesor wykonany w technologii 7nm w najnowszym Xiaomi Mi 9. Procesor ten znajdziemy aktualnie również w takich modelach jak np. Oppo Reno 10X Zoom, One Plus 7, Sony Xperia 1, Asus Zenfone 6 czy w najnowszym Xiaomi Mi 9 T Pro. Ponad to dobrze zoptymalizowany system (Android 9 Pie z nakładką MIUI 10) pozwolił podwoić oferowaną przez procesor moc obliczeniową. Zaawansowane optymalizacje Mi Turbo, gwarantują, że smartfon utrzyma idealny stan nawet po półtora roku użytkowania, a tryb Game Turbo uwalnia jeszcze więcej mocy dla niezwykłych wrażeń z rozgrywki.

Ponad to testowany smartfon został wyposażony w 6 GB RAM-u oraz 128 GB pamięci wewnętrznej  bez możliwości zamontowania dodatkowej pamięci. To zła wiadomość, gdyż w przypadku wersji 64 GB, to okaże się, że będziemy mieli troszeczkę mało pamięci i dodatkowe miejsce na kartę na pewno by się przydało. W związku z tym podczas zakupu warto się zastanowić czy nie wybrać modelu z większa ilością pamięci czyli z 128 GB.

W benchmarku AnTuTu telefon uzyskał bardzo imponujący wynik ponad 368 tys. punktów. Moc tą widać na każdym kroku podczas użytkowania – telefon rzeczywiście działa bardzo płynnie i szybko. Nie zauważyłam, aby telefon przy codziennym użytkowaniu łapał czkawkę, a często miałam włączone równolegle kilka aplikacji społecznościowych, przeglądarkę oraz pocztę.

Smartfon zarządzany jest przez system Android w wersji 9.0 Pie oraz nakładkę MIUI 10, który jak już wspomniałam wcześniej jest bardzo dobrze zoptymalizowany. Działa płynnie i szybko. Nie zauważyłam innych problemów.

Smartfon wyposażono oczywiście w takie rozwiązania jak obsługa:

  • 4G LTE
  • LTE B20
  • 11 a/b/g/n/ac
  • Wi-Fi 2.4G
  • Wi-Fi 5G
  • Wi-Fi Direct
  • Wi-Fi Display
  • Bluetooth 5.0
  • NFC

Oraz nawigację: GPS, Dwupasmowy A-GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou

Podczas korzystania z Wi-Fi nie doświadczyłam problemów z szybkością jak i stabilnością połączenia. Działaniu Bluetooth czy NFC także nie mogę nic zarzucić, a o czułości odbiornika GPS/AGP nie ma co się rozwodzić – jest dobra, bezproblematyczna, po prostu pozwala na wygodne korzystnie z niego jako nawigacji samochodowej czy też pieszej.

Mi 9 wyposażono w baterię litowo-polimerową 3300 mAh. Przy bardzo intensywnym użytkowaniu (włączony Internet, dużo rozmów na FB, wykonywanie sporej ilości zdjęć) starczała mi spokojnie na cały dzień użytkowania. Wynik ten potwierdził również wykonany test z aplikacji PC Mark – przy pełnym obciążeniu bateria ze 100% do 20% spadła w czasie ponad 13h. Przy zwykłym użytkowaniu (kilka rozmów, weryfikacja poczty, mediów społecznościowych, czy zrobienie kilku zdjęć) bateria wystarczyła mi na nawet 2-3 dni użytkowania. Podczas testu najczęściej telefon podłączałam wieczorami z racji bardzo intensywnego użytkowania. Co więcej smartfon posiada funkcję szybkiego ładowania – Quick Charge 4.0+, a producent dołącza do zestawu odpowiednią ładowarkę o maksymalnej mocy 27 W. Pełne naładowanie baterii trwa niecałe 1,5 h.  Co więcej Mi 9 obsługuje również szybkie ładowanie bezprzewodowe. W czasie testów mogłam użyć również szybką ładowarkę Mi Wireless Fast Charger 20W, która pozwoliła naładować telefon w około 1,5 h. To lepszy wynik niż w przypadku ładowania standardową ładowarką przewodową 18 W.