Od jakiegoś czasu szukam przenośnego dysku twardego, który pozwolił by mi na bezpieczne przechowywanie zgromadzonych plików i kluczowych dla pracy informacji podczas różnych podróży. Tak się złożyło, że dostałem do testów przenośny dysk twardy Iomega eGo Encrypt o pojemności 320 GB, który właśnie te oczekiwania miał spełniać.

Iomega eGo Encrypt
Iomega eGo Encrypt

Iomega chwali się, że jego dysk wyposażono w technologię Drop Guard Xtreme oraz materiały tłumiące drgania, dzięki temu urządzenie powinno wyjść bez szwanku po upadku z wysokości 2,1 m – swoją drogą, cóż za precyzja!.

Gdy kupujemy zewnętrzne urządzenie do naszego laptopa, zwykle także oczekujemy, że będzie ono dobrze wyglądało. Po rozpakowaniu ukazuje nam się srebrne urządzenie o wymiarach 140 x 89 x 22 mm wyposażone w gumowy ochraniacz obudowy, który producent nazwał Power Grip Band. Dostajemy też kabel USB i instrukcję obsługi. W środku obudowa skrywa standardowy twardy dysk w formacie 2,5 cala. Nośnik dostępny jest ze specjalnym oprogramowaniem Omega Encrypt, który zabezpiecza zgromadzone na dysku dane przed nieautoryzowanym dostępem.

Iomega eGo Encrypt
Iomega eGo Encrypt

To pierwszy test, w którym zaryzykowałem kilkukrotne upuszczenie testowanego urządzenia na podłogę. Moim zdaniem, jeżeli test powinien nawiązywać do rzeczywistości, to prawie każdemu zdarza się upuścić różne przedmioty z wysokości biurka. Dysk, według zapewnień producenta, powinien to przetrwać i funkcjonować dalej prawidłowo. Z dużą obawą o swój portfel – to jednak ok. 400 zł:), ale bez ważnych danych, nośnik ląduje na dywanie. Dysk działa tak samo, jak na początku. Kolejny test, tym razem twarda podłoga i podobny efekt, więc idę na całego, rzut na betonową posadzkę i… uff ulga dysk działa, nie zauważyłem też żadnych uszkodzeń. Test wysokościowy dla moich potrzeb zaliczony, na więcej się nie odważyłem:). Test odporności na wibrację tzn. przetoczenie po podłodze dysk także wytrzymał. Na obudowie nie pojawiły się żadne pęknięcia ani rysy. Nikt na 100 % nie zagwarantuje nam, że dysk przetrwa każdy upadek i zawsze istnieje ryzyko utraty danych, ale mogę z czystym sumieniem napisać – Iomega eGo moje oczekiwania spełnia i prawdopodobnie na stałe zagości na moim biurku.

Iomega eGo Encrypt - program Iomega Encrypt.
Iomega eGo Encrypt – program Iomega Encrypt.

Wróćmy zatem do przedstawienia procedury instalacji urządzenia na naszym komputerze. Podłączamy go do portu USB – Iomega eGo nie wymaga dodatkowego zewnętrznego zasilacza. Kabel USB ma dwie wtyczki – drugą podłączmy tylko wtedy, gdy komputer nie zapewnia odpowiedniego zasilania – w przypadku większości komputerów wystarczy podłączenie jednej. Program Iomega Encrypt uruchamia się automatycznie: wtedy należy wprowadzić hasło, aby odblokować napęd. Za pomocą programu Iomega Encrypt można zmienić hasło, skonfigurować odpowiedzi zapewniające bezpieczeństwo, skasować hasło lub przeprowadzić usuwanie kryptograficzne (bez możliwości przywrócenia danych). Należy pamiętać, że bezpieczne usuwanie kryptograficzne jest nieodwracalnym procesem przywracającym oryginalny stan napędu. Ustawienia użytkownika i wszelkie dane zostaną usunięte na zawsze. Warto dodać, że sprzętowe szyfrowanie danych na dysku, chroniące przed niepowołanym dostępem nie obciąża procesora komputera.

Iomega eGo Encrypt - za pomocą programu Iomega Encrypt można m.in. zmienić hasło lub przeprowadzić usuwanie kryptograficzne.
Iomega eGo Encrypt – za pomocą programu Iomega Encrypt można m.in. zmienić hasło lub przeprowadzić usuwanie kryptograficzne.

Dysk Iomega eGo Encrypt wyposażony jest w interfejs USB 2.0 zapewniający transfer danych na poziomie 480 MB/s. Zapisywanie na dysku 700-megabajtowego pliku trwa ok. 58 sekund. Kopiowanie go z dysku USB trwa 34 sekundy.

Podczas pracy Iomega eGo wydaje cichy szum, który słychać dopiero po przystawieniu urządzania do ucha. Dysk także zbytnio się nie rozgrzewa.

Kan