Jesteś tutaj:-, Internet, Internet mobilny, Operatorzy, Prepaid, Raporty i prezentacje, Taryfy komórkowe-Internetowe pakiety w telefonie w ofercie pre-paid -zestawienie

Internetowe pakiety w telefonie w ofercie pre-paid -zestawienie

Pakiety Internetowe

W ostatnim czasie zaobserwowaliśmy znaczne zmiany w walce o klienta pomiędzy dostawcami mobilnego Internetu. Operatorzy podnoszą limity pobieranych i wysłanych danych, podnoszą prędkości, obniżają ceny czy też nie naliczają nocnych transferów danych. Niestety większość tych zmian dotyczy jedynie właściciele specjalnych taryf dedykowanych połączeniom z Internetem za pomoc modemów i komputerów.

Postanowiliśmy po raz kolejny przyjrzeć się popularnemu ostatnio mobilnemu Internetowi. Tym razem jednak pod lupę wzięliśmy pakiety internetowe naszych operatorów, które możemy wykorzystać do surfowania w Internecie za pomocą telefonu komórkowego w taryfach przedpłaconych (pre-paid).

Pakiety, które oferują sieci komórkowe pozwalają klientom na bardzo skromne surfowanie z wykorzystaniem np. pakietu 5 MB, aż do pokaźnych pakietów 2GB.

Niestety patrząc na daty tworzenia regulaminów ofert wynika, że część operatorów zapomniała o swoich abonentach. Niektóre oferty zostały przygotowana nawet w 2007 roku i od tego momentu nie zostały unowocześnione.

Poniższa tabela przedstawia zestawienie dostępnych obecnie na rynku pakietów, które znajdują się w ofercie sześciu operatorów (4 MNO i 2 MVNO).

tabelka
Zestawienie pakietów – tabelka

Aby uzmysłowić użytkownikom ile razy możemy wejść na daną stronę internetową z wykorzystaniem naszego pakietu postanowiliśmy zmierzyć wagę strony głównej trzech najpopularniejszych portali (Onet, Interia i Wp) a także Telix.pl. Pomiarów dokonano zarówno w wersji pełnej jak i wersji uproszczonej, dedykowanej urządzeniom mobilnym. Badanie wykonano za pomocą wtyczki Web developer 1.1.8 dla przeglądarki Firefox. W zestawieniu prezentujemy wartości nieskompresowane. Wszystkie dane zostały zaokrąglone w dół.

tabelka2
Tabelka wejść na stronę główną

Bardzo duże znaczenie, które często jest bagatelizowane lub też niezrozumiałe, to rozliczanie pakietów. Często użytkownicy nie są świadomi, że odwiedzając stronę internetową z której pobiorą np. 20 kB danych rozliczani są za całą paczkę np. co każde 100 kB. Czyli w tym wypadku tracimy 80 kB danych. Tym samym najlepsze z punktu widzenia użytkownika jest rozliczanie jak najmniejszych paczek. Dodatkowo niektórzy operatorzy rozliczają dane razem lub oddzielnie tzn. osobno dane wysyłane i osobno dane odebrane.

W zestawieniu najmniejsze (najlepsze dla użytkownika) rozliczanie występuje u operatorów wirtualnych mBank mobile i Gadu Air. Dane rozliczane są co 1 kB. Najmniej korzystne (najgorsze dla użytkownika) rozliczanie występuje w Play, Simplus i 36i6. W przypadku tych operatorów dane rozliczane są co 100 kB.

Ważność pakietów wynosi w większości przypadków 30 dni, wyjątkiem jest jeden pakiet w sieci 36i6, który ważny jest 7 dni.

Najmniejszy wybór pakietów znajdziemy w ofertach PTC, zarówno w Tak-Tak jak i w Heyah. W obu przypadkach mamy możliwość wybrania jedynie opcji 5 Mb.
Niewiele lepszą ofertę prezentuje Orange. Abonenci „pomarańczy” mogą skorzystać z dwóch pakietów, które również nie pozwolą na swobodne surfowanie w Internecie. Podobnie dwa pakiety oferuje mBank mobile jednak w przypadku tego operatora najwyższy pakiet to 100 Mb danych a więc całkiem przyzwoita wartość.
Play mimo, że posiada rozbudowaną paletę pakietów, to w przypadku zdecydowanej większości będziemy mogli z nich korzystać jedynie będąc w zasięgu nadajników własnych Play. Tylko pakiet 5 Mb pozawala na używanie Internetu zarówno na własnych nadajnikach jak i nadajnikach sieci Plus.
Szeroki wybór pakietów dostajemy w ofercie Simplus i 36i6. Niestety minusem oferty są pakiety które nie dość, że rozliczane są co 100 kB to na dodatek oddzielnie. W przypadku Gadu AIR oprócz darmowych pakietów, które otrzymujemy za doładowanie konta możemy skorzystać z dodatkowych płatnych, również ciekawych cenowo pakietów. Zaletą oferty jest także rozliczanie pakietów co 1 kB.Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.