Dane podstawowe

Sony Ericsson G7050

Sony Ericsson G705 działa w technologii GSM/GPRS/EDGE na pasmach 850/900/1800/1900 MHZ i trzeciej generacji UMTS/HSDPA (2100 MHz) oraz posiada moduł Wi-Fi i Bluetooth stereo profil A2DP. Urządzenie dla poszukiwaczy multimediow oferuje aparat fotograficzny z matrycą 3,2-megapikselową, odtwarzacz MP3 oraz radio FM. Terminal wyposażono także w dedykowane klawisze do obsługi przeglądarki WWW, aplikację Google Maps ułatwiającą dotarcie do celu podróży oraz program, który daje nam możliwość opublikowania, zrobionych wbudowanym aparatem zdjęć, na własnym fotoblogu. Sugerowana cena detaliczna to 1100 złotych.

Sony Ericsson G7050

Wysuwany, a zarazem elegancki G705, to kolejny model ze stajni Sony Ericsson, który miałem w ostatnim czasie możliwość przetestowania zanim pojawił się na naszym rynku. Do testów otrzymaliśmy zestaw w skład, którego wchodził tylko telefon, bateria polimerowa BST-33 o pojemności 950 mAh i ładowarka.

Sony Ericsson G7050

Prawdopodobnie w zestawach sprzedażowych znajdziemy jeszcze stereofoniczny zestaw słuchawkowy pełniący także rolę anteny, kartę pamięci Stick Micro (M2) oraz płytę CD z oprogramowaniem PC.

Funkcje i wyposażenie.

Na początek dane techniczne producenta, bez zagłębiania się w szczegóły. i ma wymiary 95x47x14.3 mm oraz waży 98 gramów. Obudowę konstruktorzy wyposażyli w kolorowy ekran o rozdzielczości 240×320 pikseli wyświetlający 262 144 kolorów i slot na kartę Stick Micro (M2) – podstawowa pamięć 120MB oraz złącze USB.

Według producenta bateria powinna dostarczyć zasilanie na 10 godzin pracy w sieciach GSM bez włączonej nawigacji GPS. Założenie bardzo ambitne. Podczas testów bateria, przy normalnym użytkowaniu, potrafiła trzymać góra dwa dni. Oczywiście po podłączeniu do sieci Wi-Fi, telefon zużywa prąd dużo szybciej i praktycznie codziennie jesteśmy zmuszeni sięgać po ładowarkę. Używając telefonu jako nawigacji satelitarnej ładowarka samochodowa staje się niezbędna. Ze zrozumiałych względów – ogólnie mówiąc skromny zasięg sieci 3G w naszym kraju, nie miałem możliwości sprawdzenia ile wytrzymuje w czasie prowadzenia rozmów wideo. Jest to wynik gorszy niż przeciętny.

Niestety minusem tego modelu jest tzw. „trzymanie zasięgu” w sieciach trzeciej generacji (UMTS/HSDPA). Telefon nie pozwala na wideorozmowy w miejscach, gdzie produkty innych firm jeszcze sobie z tym radziły w zadawalający sposób. W sieciach GSM/EDGE było już o wiele lepiej.

Sony Ericsson G7050

Żeby zaincjować wideorozmowę, należy po wpisaniu numeru telefonu rozmówcy, wcisnąć funkcyjny przycisk umieszczony pod ekranem po stronie lewej i wybrać w opcjach funkcję Nawiąż połączenie wideo.

Sony Ericsson G7050

Wbudowany zestaw głośnomówiący działa dobrze nawet w hałaśliwym otoczeniu Prowadzoną rozmowę można nagrać. Aby nagrać bieżącą rozmowę należy wybrać w opcjach funkcję Nagraj i nacisnąć Zapisz. Nagranie jest zapisane w folderze Muzyka.

Sony Ericsson G7050

Trzecia generacja sieci komórkowych zapewnia szerokopasmowy dostęp do Internetu w telefonach. Dostępne łącze o prędkości 3.6 Mbit/s podczas testów w sieci Era pobierał dane z prędkością 568 kbit/s a wysyłał z prędkością 295 kbit/s. Surfując po globalnej sieci bardzo przydają się podświetlane klawisze do skrótów i wyświetlane na ekranie wiadomości z możliwością zaplanowania czasu aktualizacji naszych ulubionych stron. Zaimplementowana przeglądarka dość dobrze wyświetla strony w trybie kolumnowym jak i w układzie oryginalnym. Dla osób ze słabszym wzrokiem jest możliwość powiększenia tekstu, gdy zajdzie potrzeba możemy zaznaczyć tekst i zapisać go do późniejszego wykorzystania. G705 został wyposażony także w klawisz nawigacyjny, który służy jako „magnetyczny kursor myszy”, gdy telefon znajduje się w trybie internetowym. Wskazuje on również informacje, na które można kliknąć oraz miejsca, gdzie możliwe jest wstawienie tekstu. Można nawet powiększyć tekst czy obrazy, by widzieć je lepiej. Funkcja ta sprawuje się bardzo dobrze i znacznie ułatwia przeglądanie Internetu.

Sony Ericsson G7050

Komunikaty RSS umożliwiają przeglądanie najświeższych wiadomości oraz innych materiałów z wybranych witryn internetowych i blogów. Przeglądarka RSS jest prosta w obsłudze, a elementy RSS mogą być ciągle dostępne na wyświetlaczu. Rozsądnym rozwiązaniem, zwłaszcza dla naszej kieszeni, wydaje się być zainstalowanie na potrzeby przeglądania globalnej sieci, komórkowej przeglądarki Opera Mini.

Sony Ericsson G7050

Miłośnicy gadżetów mogą się czuć dość komfortowo. Sony Ericsson G705 wyposażony jest w całkiem przyzwoity aparat fotograficzny z lampą błyskową, który pozwala na wykonywanie dobrej jakości zdjęć o wielkości do 3,2-megapikseli.

Sony Ericsson G7050

Aparat niestety bez autofokusa ma wbudowany system geotagging, który podaje współrzędne GPS naszego zdjęcia. Dioda w razie potrzeby może nam posłużyć jako latarka, włączana w funkcjach menu Organizatora, łącznie z możliwością nadawania sygnału SOS. Ustawienia kamerki do rozmów wideo dostępne są z menu Organizera. Za sprawą paska menu i odpowiednich ikon obsługa trybu aparatu jest wygodna i intuicyjna. W funkcje fotograficzne wchodzi się po wciśnięciu klawisza na prawej ściance obudowy. Aby wykonać zdjęcie od chwili naciśnięcia do zarejestrowania obrazu mija około 3-4 sekundy, moim zdaniem to niewiele.

Sony Ericsson G7050

Podczas fotografowania można wybrać jeden z wielu efektów dodatkowych takich jak Panorama, ramka do zdjęcia itp. W razie potrzeby możemy ustawić na serię zdjęć lub skorzystać z Samowyzwalacza.

Zdjęcia w trybie automatycznym:
Tutaj

G705 umożliwia także zapisanie sekwencji wideo – ich długość ograniczona jest wielkością pamięci telefonu lub posiadanej karty pamięci.

Sony Ericsson G7050

Dzięki wbudowanemu edytorowi grafiki PhotoDJ i obrazów ruchomych, mamy możliwość edycji naszych prac wykonanych kamerką. Uzupełniony naszymi pomysłami materiał zdjęciowo-filmowy możemy wysłać na nasz blog, MMS’em lub przesłać do komputera. Telefon jest w pełni zgodny z serwisem YouTube. G705 ma dodatkowy przycisk, przenoszący nas do serwisu YouTube, by łatwo wrzucić do niego filmiki nakręcone kamerką.

G705 to telefon dla ludzi młodych, którzy też chcą mieć komórkę z „bajerami”, nie zamierzają płacić jednak za nią fortunę. Dla tej grupy użytkowników producent wyposażył model G705 w Media Player oraz radio FM z funkcją RDS, aplikacje znane już z recenzowanych na naszym serwisie innych telefonów szwedzko- japońskiego koncernu.

Sony Ericsson G7050

Odtwarzacz multimedialny obsługuje zarówno pliki wideo, jak i MP3. Funkcja equalizera z funkcją Mega Bass pozwala na dostrojenie dźwięku do własnych preferencji. Korektor dźwięku ma kilka ustawień zaprogramowanych (Normalny, Basy, Głos, Wzmocnienia wysokie), dostrojenie dźwięku możemy także ustawić samodzielnie. Jakość dźwięku wydobywająca się za pomocą głośników jest bardzo dobra. G705 wykorzystuje także standard Bluetooth (profil A2DP). Podczas słuchania muzyki można używać innych funkcji dostępnych w telefonie.

Funkcje multimedialne urządzenia uzupełniają znane już z innych modeli Sony Ericssona takie funkcje jak VideoDJ, PhotoDJ oraz MusicDJ, czyli aplikacje do edycji filmów wideo, zdjęć oraz tworzenia własnych dzwonków polifonicznych.

Sony Ericsson G7050

Zestaw słuchawkowy telefonu pełni jednocześnie funkcję anteny. Wbudowane w telefon radio z obsługą RDS pozwala na zapisane automatycznie do 20 stacji w paśmie FM. Możemy także sami wybrać częstotliwości. Obsługa radia jest wygodna i szybka. Jakość odbioru jest dobra. Radia można słuchać poprzez słuchawki lub poprzez głośnik telefonu.

Podobnie jak kilka najnowszych telefonów firmy Sony Ericsson, G705 wyposażony jest w funkcję TrackID.

Sony Ericsson G7050

Sony Ericsson G705 Dobrej jakości GPS z technologią A-GPS (Assisted GPS), który ma nie tylko zainstalowane Google Maps, ale także system Wayfinder. Aplikacja Wayfinder służy do nawigacji pieszej i samochodowej. Wszelkie mapy pobierane są w trybie online z serwerów producenta, więc musimy się liczyć z pewnymi kosztami. Program dostępny jest w wersji pełnej tylko przez kilka miesięcy a potem musimy dokupić licencję na dalsze korzystanie. Dzięki funkcji Google Maps for Mobile z interaktywnymi mapami, które można powiększać, pomniejszać i przesuwać w każdym kierunku, telefon pozwala odnaleźć szukaną drogę. Można również wpisać obecną lokalizację oraz cel podróży i otrzymać wskazówki, jak tam dotrzeć. Funkcja dość szybko wyświetli nam potrzebne dane dobrze. Po wpisaniu danych w wyszukiwarce po około 1-2 minutach otrzymujemy potrzebne informacje z mapką dojazdu.

Sony Ericsson G7050

Odbiornik GPS na wolnym terenie ustalał swoją pozycją w ciągu kilkudziesięciu sekund. Wewnątrz budynków praktycznie nie dało się ustalić położenia.

Na początek producent zainstalował dwie gry: „Brain Juice” firmy Digital Chaco – polegająca na sprawdzeniu naszego refleksu i ” Super Breakout ” firmy Glu Mobilem – jednym słowem jeszcze jeden „Arkanoid”. Na początek wystarczy, ale dla zapalonych graczy przyda się J2ME MIDP 2.0 i bogata oferta firm tworzących gry w tym standardzie.

Z dostępnych aplikacji zaimplementowanych w telefonie można wymienić jeszcze często poszukiwaną aplikację Pamięć kodów, która w tym modelu standardowo jest dostępna w Organizerze. Aplikacja, jak sama nazwa wskazuje służy do przechowywania danych osobistych, takich jak numery kart kredytowych, hasel i innych tajnych informacji – dostęp do nich możliwy jest dopiero po podaniu zdefiniowanego wcześniej hasła.

Aplikacja PlayNow umożliwia pobieranie hitów muzycznych, klipów wideo, gier i obrazów do telefonu. Pobrane pliki mogą być używane jako dźwięki budzika, sygnały dzwonka, tapety i wygaszacze ekranu. Mogą być również użyte w aplikacji Kontakty. Wszystkie treści dostępne w usłudze PlayNow znajdują się w witrynie internetowej firmy Sony BMG Music Entertainment.

Sony Ericsson G7050

Walk Mate – łatwa w użyciu aplikacja, która pozwoli zadbać o naszą kondycję. Aplikacja aktywna cały dzień śledzi, ile kroków wykonano i ile kroków pozostało do wyznaczonej średniej dziennej wymaganej dla zdrowia.

Podczas pisania wiadomości tekstowych SMS, multimedialnych MMS lub E-mail możemy skorzystać z pomocy słownika T9, który w tym modelu sprawuje się bardzo dobrze. Dostępna jest także opcja kopiowania i wklejania tekstu. Poczta elektroniczna obsługuje wiadomości wraz z załącznikami. Narzędzie Microsoft Exchange ActiveSync umożliwia automatyczną konfigurację poczty elektronicznej oraz szybką i łatwą synchronizację.

Sony Ericsson G7050

Organizer telefonu jest dość rozbudowany. Użytkownik może skorzystać z takich funkcji jak kalendarz, kalkulator, minutnik i stoper oraz dla użytkowników biznesowych taka usługa jak SyncML i Exchange AciveSync. Pozwala także na zapisanie spotkań, alarmów, notatek oraz zadań.

Sony Ericsson G7050

Książka telefoniczna mieści do 1000 wpisów. Do jednego kontaktu możemy dodać numery telefonów (domu biura) i adresy E-mail, WWW oraz dane adresowe. Do kontaktu przypisać zdjęcie, dzwonek, komendę głosową oraz krótką notatkę i datę urodzin.