Za pracę i wydajność urządzenia odpowiada ośmiordzeniowy układ MediaTek MT6750T, składający się z czterech rdzeni Cortex-A53 o częstotliwości taktowania 1,5 GHz oraz czterech rdzeni Cortex-A53 z zegarem 1,0 GHz. Nad grafiką czuwa dwurdzeniowy chip Mali-T860MP2 o taktowaniu 650 MHz , a całość wspierana jest przez 4 GB pamięci RAM. Jak na urządzenie ze średniej półki cenowej jest więc bardzo dobrze.


Doogee BL5000 pracuje na systemie Android 7.0 Nougat który został nieco zmodyfikowany. Wygląd jest czytelny i intuicyjny. Producent dodał kilka dodatkowych funkcji które dla niektórych mogą być mało użyteczne i na szczęście można je wyłączyć. I tak na przykład przesuwając główny ekran w lewą stronę znajdziemy serwis z informacjami z całego świata – szkoda tylko że wszystko jest w języku angielskim i brak jest informacji z naszego rodzimego kraju.


Nie zabrakło wbudowanego radia, które działa tylko po podłączeniu słuchawek, czy menadżera stojącego na straży ładu, porządku i sprawnego działania systemu. Z jego poziomu możemy sprawdzić na ile wystarczy nam bateria, włączyć tryb oszczędzania, wyczyścić urządzenie ze zbędnych plików tymczasowych czy zwolnić nieco pamięci operacyjnej RAM.

Podczas zabawy i testów urządzenie sprawowało się naprawdę na wysokim poziomie. Działało szybko i sprawnie, bez najmniejszych przycinek. Większość gier chodziła bez najmniejszego „zająknięcia”. Bardziej wymagającym aplikacjom i grom opisywane urządzenie również da radę lecz czasem będzie można zauważyć małe opóźnienia. W każdym bądź razie wszystkie popularne aplikacje i gry działały błyskawicznie. Podczas użytkowania nie nastąpiło nawet na chwilę zawieszenie się systemu, restart czy jakieś inne niepokojące zachowanie.



Opisywane urządzenie oferuje 64 GB wolnej przestrzeni na pliki. Da użytkownika pozostaje do dyspozycji około 55 GB przestrzeni. Można ją poszerzyć o kolejne 128 GB poprzez kartę pamięci microSD. W tym miejscu warto wspomnieć, że urządzenie oferuje dwie opcje. Możemy korzystać z dwóch kart nanoSIM bądź jednej karty nanoSIM oraz karty pamięci. Jeśli wybierzecie pierwszą opcję pamiętajcie że działają one w DualSIM standby, więc gdy będziecie rozmawiać z jednej karty SIM a w tym samym czasie ktoś będzie próbował się z Wami skontaktować na drugi numer usłyszy sygnał zajętości. Tak czy owak jeśli nie chcecie nosić ze sobą dwóch telefonów a to rozwiązanie jest idealne. Wybór co będzie dla Was korzystniejsze należy oczywiście do Was. Jeśli chodzi o transmisję danych z sieci to nie zabrakło również modemu 4G LTE który działa w pasmach FDD-LTE Band 1/3/7/20 (B1:2100,B3:1800,B7:2600,B20:800MHz).

Do dyspozycji mamy również microUSB OTG więc za po średniactwem gniazda nie tylko naładujemy urządzenie ale również w razie konieczności podłączymy np. pendriva i przeniesiemy dane bez konieczności podłączania urządzenia do komputera.
Opisywane urządzenie służy również do komunikacji głosowej, jak przystało na telefon i w tej kwestii nie ma absolutnie jakichkolwiek zastrzeżeń. Przekazywany głos jest czysty, realny, pozbawiony jakichkolwiek zakłóceń, zarówno z jednej strony jak i z drugiej. Także głośnik i mikrofon sprawują się wyśmienicie. Podczas testów nie nastąpiło przerwanie połączenia czy inne niespodziewane zakłócenia.


Jeśli chodzi o komunikację to nie zabrakło oczywiście takich funkcji jak moduł WiFI 802.11 b/g/n który działa bardzo dobrze. Jest dość czuły, szybko znajduje zapisane punkty i błyskawicznie się z nimi łączy będąc w pobliżu. Zasięg również jest przyzwoity. Będąc poza budynkiem, mając jedną kreskę można swobodnie korzystać z Internetu. Podczas testów nie nastąpiło niespodziewane zerwanie połączenia.

Poza modułem WiFi znajdziemy również Bluetooth 4.0 funkcję HotKnot oraz GPS. Na wielką pochwałę zasługuje ostatnia wymieniona opcja. Zastosowany moduł GPS działa szybko i sprawnie. Nawet w zamkniętym pomieszczeniu w ciągu zaledwie kilku sekund potrafi wskazać dokładną lokalizację. Podczas podróży nie następowało zrywanie połączenia, wyznaczona trasa błyskawicznie była korygowana przy próbie jej zmiany. Tak więc jeśli chodzi o nawigację to tutaj sprawdzi się rewelacyjnie, tym bardziej że godzina pracy urządzenia z włączoną nawigacją skutkuje ubytkiem baterii o zaledwie 10% ale o tym nieco później.

Zastosowany czytnik linii papilarnych wbudowany jest na „sztywno” czyli jest to płytka dotykowa, a nie jak ma to np. miejsce w Samsungu Galaxy s5 gdzie pełni również funkcję przycisku funkcyjnego. Wracając do czytnika w naszym opisywanym modelu, to jest on przeciętnie precyzyjny i w miarę szybki. „Szybkość” to pojęcie względne ale w moim odczuciu działa wystarczająco szybko, a co najważniejsze sprawnie, za każdym razem rozpoznając zapamiętany i zapisany odcisk palca. Co więcej może posłużyć jako funkcja powrotu a po dłuższym przytrzymaniu mamy podgląd do ostatnio otwartych aplikacji i szybki dostęp do ustawień.

Podczas dość sporego obciążenia obudowa nie nagrzewała się zbytnio i nie dawała dyskomfortu podczas użytkowania.