Archos 55 Helium 4 Seasons oferuje standardowy wachlarz rozwiązań komunikacyjnych. Terminal zapewnia nam wsparcie dla sieci 4G/LTE (Cat.4 – 150Mbps (DL) / 50Mbps (UL), bezprzewodowej Wi-Fi, Bluetooth 4.0 z protokołem A2DP. Nie zabrakło też odbiornika GPS z A-GPS.


Szkoda, że producent nie wyposażył ten model w obsługę technologii NFC. Model ten wykorzystuje technologię HotKnot umożliwiającą bezprzewodowe przesyłanie danych za pośrednictwem ekranu. Wystarczy zbliżyć wyświetlacze dwóch urządzeń wyposażonych w dedykowaną aplikację, by bez użycia kabla przesłać dokumenty, muzykę, zdjęcia, a nawet filmy. Telefon przeciętnie radzi sobie z utrzymywaniem połączeń w miejscach, gdzie występuje słaby zasięg sieci.

Wbudowane Wi-Fi obsługuje sieci w standardzie 802.11 b/g/n. Co prawda wbudowana antena nie należy do najbardziej czułych i zdarzało się, że urządzenie gubiło zasięg Wi-Fi w miejscach, gdzie konkurencyjne urządzenia wciąż miały 1-2 kreski zasięgu, trudno jednak mówić o jakimś wielkim problemie w tej kwestii. Turbo Download – wspiera szybkie pobieranie dużych plików dzięki połączeniu przepustowości 4G i Wi-Fi.

Podczas testów nawigacyjnych nie zauważyłem żadnych opóźnień czy błędów. Moduł GPS szybko nawiązywał kontakt z satelitą, a urządzenie nawet bez wspomagania A-GPS szybko powraca do zaprogramowanej trasy. System chodzi płynnie i podaje nam informacje o naszym położeniu na bieżąco. Dzięki sporym gabarytom, a do tego dobrej jakości wyświetlacza, ze sprzętu podczas jazdy, korzysta się bardzo wygodnie.


Jeżeli chodzi o technikalia, to Archos wyposażył swoje urządzenie dość przeciętnie. Sercem urządzenia jest 64 bit. chipset MT6737, wyprodukowany przez koncern MediaTEK (Quad-Core Cortex-A53) o taktowaniu 1.3 GHz. Nad grafiką czuwa układ graficzny Mali-T720 MP2, 600 MHz. W połączeniu z 16 GB (dla użytkownika ok. 10,5 GB) pamięci wewnętrznej i 1 GB pamięci RAM, na wiele nam nie pozwala. Slot na kartę microSD umożliwia rozszerzenie pamięci o kolejne 128 GB. Taka specyfikacja wystarczy, aby telefon poradził sobie z codzienną obsługą systemu operacyjnego i interfejsu, ale już z pamięciożernymi aplikacjami, czy najnowszymi grami dostaje zadyszki.

Poniżej możecie zapoznać się z tabelą wyników, jakie telefon osiągał w popularnych benchmarkach.



Archos 55 Helium 4 Seasons działa w oparciu o system operacyjny Android w wersji 6 Marshmallow, bardzo zbliżonego do czystej dystrybucji systemu Google. W zasadzie większość aplikacji, które znajdziemy w pakiecie oprogramowania to standardowe aplikacje Google.


Francuzi wyposażyli terminal w standardową przeglądarkę internetową systemu Android, a kultura jej pracy nie pozostawia wiele do życzenia. Płynnie działa przewijanie i przybliżanie stron, także tych bardziej zaawansowanych. Z racji wielkości ekranu bez żadnych problemów możemy odwiedzać ulubione portale np. Telix.pl, bez konieczności korzystania z ich mobilnych wersji.