Przywiązanie do mediów społecznościowych „wymusza” na nas ciągłe bycie on-line. Nie inaczej jest również na wakacjach. Jak pokazują badania firmy LifeProof, 24% użytkowników smartfonów, chce być cały czas w kontakcie ze swoimi znajomymi z Facebooka. 30% osób przebadanych przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych sprawdza codziennie, co słychać u ich znajomych, natomiast 20% chętnie dzieli się swoimi wakacyjnymi zdjęciami. Dostęp do Internetu w każdym miejscu to jednak nie tylko sieci społecznościowe, ale również możliwość sprawdzenia pogody, aktualnych map czy przeczytania opinii o restauracji, do której chcielibyśmy się wybrać. A jeśli podróżujemy na własną rękę i nasza wycieczka zakłada zwiedzenie kilku miast, warto sprawdzić gdzie w danej miejscowości szukać niedrogiego noclegu. A gdy zgubimy się w drodze na wakacje lub podczas uprawiania sportów jak wspinaczka, jazda crossowa, narciarstwo, czy wszelkiego rodzaju sporty wodne. Wtedy najprościej dyskretnie wyciągnąć telefon i sprawdzić na mapie, w którym miejscu się znajdujemy i w którą stronę musimy się udać. Z 16 GB do dyspozycji mamy ok. 12 GB. Jest to pojemność, która wystarcza do instalacji wielu aplikacji i np. map do nawigacji. Wbudowany moduł GPS i usługi geolokalizacji pomogą nam szybko odszukać drogę i podpowiedzą, które miejsca warto odwiedzić. Świadomość, że w razie potrzeby, nawet na największym odludziu, można wezwać pomoc daje dodatkową motywację do realizacji ambitnych celów.


Rugged Phone Q7 dysponuje standardowym zestawem modułów łączności. Wbudowane WiFi obsługuje sieci w standardzie 802.11 b/g/n. Nie zabrakło też wsparcia dla Bluetooth 4.0, NFC oraz GPS (z A-GPS). Jeżeli chodzi o moduł nawigacji, to zaobserwowaliśmy duże problemy ze złapaniem fiksa. Dość długą chwilę trwało, zanim telefon zlokalizował satelity i można było korzystać z nawigacji.


Telefon pracuje pod kontrolą Androida 4.4.2 (KitKat). Nie zanosi się na to, by w najbliższym czasie uległo to zmianie. System został praktycznie w ogóle nietknięty przez producenta. Dodano jedynie kilka aplikacji, widżetów oraz funkcji. Oczywiście nacisk położono tu na typowo survivalowe programy i funkcje, przydatne, gdy już znajdziemy się w leśnej głuszy, wśród których znajdziemy: latarkę, E-kompas, Walkie – Talkie, Altimeter for Android – prosty wysokościomierz, dane pochodzą z GPS w telefonie. Jak stracimy orientację przyda nam się Navitel Navigator, a jak wrócimy do cywilizacji NFCard I dobrze, bo większość programów i tak jest na ogół nie potrzebna, a wszystko co niezbędne znajdziemy w sklepie Google Play. Oprogramowanie urządzenia należy, więc uznać za jak najbardziej kompletne.


Rugged Phone Q7 ma wysokie, jak na pancerny smartfon osiągi. Wyposażony jest w ośmiordzeniowy procesor MTK6592 Octa Core 8 x 1.7 GHz, który w połączeniu z 2GB pamięci RAM sprawia, że system operacyjny śmiga aż miło. Nawet w przypadku uruchomienia jednocześnie wielu aplikacji system działa płynnie i nie ma przestojów. Wspomagany przez grafikę GPU Mali-450 MP, jak na telefon pancerny, to całkiem przyjemna kombinacja. W popularnym AnTuTu Benchmark model Q7 osiągnął ponad 30 tys. punktów, biorąc pod uwagę, że został zaprojektowany z myślą o użytkownikach, którzy nie uznają kompromisów i potrzebują niezawodnych i wytrzymałych urządzeń, jest to wynik całkiem dobry.


Planując urlop, zakładamy, że pogoda nam dopisze i większość czasu spędzimy odpoczywając na plaży. Co jednak zrobić, kiedy przez cały dzień będzie padał deszcz? Mając Rugged Phone Q7, z wystarczająco dużym wyświetlaczem, możemy na przykład obejrzeć film lub poczytać książkę. Pochmurny dzień lub oczekiwanie na spóźniający się pociąg, mogą nam uprzyjemnić również liczne gry dostępne na smartfony. Zastosowana konfiguracja umożliwia sprawne funkcjonowanie interfejsu, nieźle radzi sobie też z multimediami i wystarcza też do zaawansowanej zabawy z grami pobranymi ze sklepu Google.