Sercem urządzenia jest dwurdzeniowy procesor MediaTek MT6572 1,3 GHz, wsparty 512 MB pamięci RAM.


Smartfon nie jest demonem szybkości, przy włączonej przeglądarce internetowej, mapach czy innej aplikacji nawet płynnie przechodzi między oknami, menu i dość szybko reaguje na polecenia, natomiast już przy dwóch włączonych aplikacjach (np. mapy i przeglądarka intenretowa) smartfon zaczyna się dławić i niestety trzeba się uzbroić w cierpliwość, dosłownie.


Karta sieciowa działa bez zarzutów, szybko znajduje sieć i bezproblemowo się z nią łączy. Podczas użytkowania nie zauważyłem by połączenie zostało przerwane.


Czułość i zasięg karty można zaliczyć do średniaków, tam gdzie inne urządzenia pokazywały 3 kreski sygnału sieci domowej, Z4 wskazywała 1 kreskę, lecz nie wpływało to w najmniejszym stopniu na prędkość otwierania się stron. Odtwarzanie filmików z internetu czy plików filmowych użytkownika działa płynnie i bez zarzutów.



Urządzenie posiada wbudowany odbiornik GPS, niestety po usilnych próbach i wszelakich ustawieniach nie udało się doprowadzić do połączenia z satelitami i wytyczenia trasy. Nie wiem czy jest to bolączka konkretnego modelu który testowałem, czy też większość modeli będzie miała taki sam problem.


Acer Liquid Z4 posiada dodatkowy programowalny przycisk z tyłu obudowy. Przy wyłączonym ekranie, wciśnięcie przycisku powoduje wybudzenie urządzenia bez konieczności odblokowywania poprzez przesunięciem palcem po ekranie. W trybie gotowości krótkie wciśnięcie przycisku domyślnie uruchamia Google Music. Producent daje możliwość zmiany ustawienia i użytkownik może ustawić dowolną aplikację która będzie uruchamiana. Długie przytrzymanie powoduje włączenie aparatu (opcji tej nie można zmienić) – tym samym przyciskiem można zrobić zdjęcie.


Przydatną aplikacją, nakładką, którą udostępnił producent to „tryb szybki” który umożliwia wybranie z kilku dostępnych nakładek, jak wyglądać ma menu smartfona i do czego będziemy mieli dostęp. Wyglądem przypomina kafelki z systemu Windows Phone. Jest to dobre rozwiązanie gdy z urządzenia będzie korzystała osoba starsza, bądź dziecko – możemy ustawić tylko podstawowe funkcje i szybkie wybieranie numerów.


Z dodatkowych funkcji dostępnych w opisywanym modelu, na które można zwrócić uwagę to tzw. aplikacje pływające – możliwość nad aktualnie otwartą aplikacją otworzenia dodatkowej dostępnej aplikacji: notatnik, zegarek, stoper, kalkulator lub aparat, bądź dostępnego widżetu. Pływające okno wywołujemy przez wciśnięcie prawego przycisku (ostatnio otwartych aplikacji)