Obudowa typu unibody Prestigio MultiPhone PAP7500, nie tylko wygląda porządnie, ale robi wrażenie wytrzymałej. Plastik użyty do obudowy jest dobrej, jakości. Nic nie trzeszczy pod wpływem silniejszego uścisku. Dodatkowym atutem takiego doboru materiałów jest waga, która wraz z baterią wynosi 146 g.


Telefon przyciąga wzrok swoją czarną (do wyboru jest także biała obudowa) kolorystyką, z akcentem ożywczej czerwieni wokół tafli wyświetlacza. Matowa powierzchnia ukrywa przynajmniej odciski palców pod spodem. Duże wymiary (144 x 70.5 x 9.9 mm) są minimalizowane przez ergonomiczną konstrukcję obudowy. Łukowaty tył ma swoje zalety i wady. Urządzenie jest spore, ale dość wygodnie leży w dłoni i naprawdę trudno wyobrazić sobie sytuację, żeby mógł wyślizgnąć nam się z ręki. Kiedy jednak kładziemy telefon na blacie i próbujemy na nim pracować w tej pozycji – jest bardzo chybotliwy. Zastosowany typ obudowy ma także istotną dla niektórych użytkowników niedogodność – smartfonu nie da się otworzyć, nie ma więc dostępu do baterii i zrezygnowano ze slotu na karty microSD.


Flagowy model Prestigio ma ekran IPS z technologią OGS o przekątnej o długości 5 cala i rozdzielczość Full HD (1080 x 1920 pikseli. Z tego wynikają dwie rzeczy – gęstość pikseli na poziomie (441 ppi) oraz komfort obsługi.


Wyświetlany obraz jest jasny, ma dobry kontrast, czerń jest głęboka, a kolory żywe i nasycone – praktycznie niezależnie od kąta patrzenia. Dobrze korzysta się ze smartfonu w ostrym słońcu – wyświetlacz PAP7500 sprawdza się w takich warunkach.


Dzięki swoim cechom MultiPhone PAP7500 to dobre narzędzie do oglądania filmów – pokaźny ekran i dobre głośniki robią swoje. Dostępny odtwarzacz wideo, zadowoli jednak tylko mniej wymagających mobilnych kinomaniaków. Bardziej zaawansowani zapewne i tak przeszukają zasoby sklepu smartfon Prestigio bezproblemowo odtworzył film o rozdzielczości 720p, lecz w przypadku wideo 1080p zdarza się, że odmawia współpracy. W górnej części znajduje się głośnik oraz przednia kamera 8MP do rozmów wideo, także przez 3G i do robienia modnych dziś „selfies”. Cała przednia część została pokryta szkłem, lecz nie miałem okazji przetestować jego odporności na zarysowania. Smartfonem steruje się używając trzech podświetlanych przycisków sensorycznych umieszczonych w dolnej części ekranu. Warto podkreślić, że projektanci tego smartfona, wygodnie rozplanowali pozostałe gniazda i przyciski.


Gniazdo na kartę micro SIM jest umiejscowione na górnej krawędzi. Gniazdo chroni magnetyczna zatyczka, do której otwarcia niezbędny jest kluczyk/szpilka dostępny w zestawie lub np. spinacz.


Obok znajduje się złącze minijack (3,5 mm). Jakość dźwięku, po podłączeniu dobrych słuchawek jest całkiem niezła, PAP7500 może więc z powodzeniem służyć za przenośny odtwarzacz muzyczny dla mniej wymagających mptrójkowiczów. Poza tym znajdziemy też radio FM.


Na bocznych panelach znajdziemy odpowiednio, z lewej strony przycisk regulacji głośności, natomiast po prawej przycisk włączania /blokowania. Wracając do klawisza regulacji głośności, to jednym zauważalnym mankamentem jest jego zbyt duże „wtopienie” w obudowę, co czasem powoduje trudność w jego naciskaniu, przy zastosowaniu nakładki ochronnej.


Na dolnej krawędzi natomiast mamy port microUSB, z obsługą standardu USB OTG (On the Go) , umożliwiającemu podłączenie pamięci przenośnej, klawiatury czy myszki komputerowej oraz mikrofon.


Tylny panel okraszony został sporym logiem producenta w centralnej jego części. Tuż nad nim znajduje się główny aparat o rozdzielczości 13MPix z umieszczonymi obok dwiema diodami doświetlającymi. Ikonka sugerująca, że telefon wspiera NFC oraz nieźle grający głośnik znajdziemy w dolnej połowie tylniej obudowy.


Jak przystało na urządzenie flagowe, w MultiPhone PAP7500 ma prawie wszystko, czego potrzebujemy dziś do swobodnej komunikacji. Jest 3G w technologii HSDPA oraz Wi-Fi a/b/g/n, Bluetooth i NFC, które w smartfonach – ku uciesze ich użytkowników – szybko stało się standardem. Co prawda wbudowana antena Wi-Fi nie należy do najbardziej czułych, ale nie powoduje dużego dyskomfortu. Wymieniłem sporo możliwości połączeń, dlaczego więc tylko „prawie” wszystko? Ponieważ Prestigio nie wyposażył swojego flagowca w obsługę technologii LTE, połączenie z internetem zrealizujemy jedynie, z prędkością HSDPA, i to prawdopodobnie (bo producent się tym nie chwali), na poziomie tylko 7,2 Mb/s. PAP7500 sprawuje się poprawnie podczas korzystania z przeglądarki. Płynnie działa przewijanie i przybliżanie stron, a kultura jej pracy nie pozostawia wiele do życzenia.


Jakość rozmów, w testowanym smartfonie jest dobra, ale nie idealna. Przy najwyższych nastawach może pojawić się pogłos, przy niższych rozmówca był słabo słyszany. Mimo to nie zdarzyło się, by połączenie uniemożliwiło zrozumienie drugiej osoby. Warto dodać, że MultiPhone PAP7500 radzi sobie z utrzymywaniem połączeń w miejscach, gdzie występuje słabszy zasięg sieci.


Standardowo mamy tutaj odbiornik GPS umożliwiający korzystanie z aplikacji nawigacyjnej i geolokalizacji. Czułość modułu jest na średnim poziomie. Odbiornik nawigacji wspomagany przez A-GPS (siecią komórkową), szybko odnajduje pozycję. Warto podkreślić, że użytkownicy smartfonów Prestigio mogą korzystać z bezpłatnej aplikacji iCoyote, którą preinstalowano w chmurze Prestigio.