Korzystając z telefonów komórkowych (czytaj: smartfonów), często zapominamy o kosztach na jakie może natrafić jego użytkownik. Skargi klientów na wysokie rachunki za internet w telefonie są powszechne. Za internet w komórce klienci płacą nawet tysiączłotowe rachunki. Dlatego Urząd Komunikacji Elektronicznej proponuje zmiany w prawie, które uregulują sytuację. Regulator chce, by operatorzy komórkowi mieli obowiązek przerywania transmisji danych w momencie, gdy użytkownik wyczerpie wykupiony limit. Abonent otrzyma SMS z informacją, że powinien wykupić nowy pakiet albo za korzystanie z internetu będzie płacił według wysokich cennikowych stawek. Propozycje zmian trafiły już do Ministerstwa Infrastruktury, które pracuje nad nowelizacją prawa telekomunikacyjnego.

Problem niespodziewanie dużych rachunków za Internet w smartfonie zaczyna więc śnić się po nocach przeciętnego użytkownika telefonu. Aperatorzy mówią nie taki diabeł straszny, jak go malują i zapewniają: zależy nam na tym, by klient był zadowolony z pierwszego kontaktu ze smartfonem. W ofertach polskich sieci telefonii komórkowej jest obecnie ok. 200 modeli smartfonów. Sieciom komórkowym zależy na jak największej sprzedaży smartfonów z dostępem do sieci, bo dziś to właśnie internet zapewnia im najbardziej dynamiczny wzrost sprzedaży usług. Także mobilny internet zdobywa w Polsce coraz większą popularność. Obecnie z dostępu do mobilnego internetu za pośrednictwem operatorów komórkowych korzysta ponad 3,4 mln Polaków, ale operatorom zależy, by ta liczba dalej rosła.

Dlaczego za używanie telefonu z systemem operacyjnym możemy zapłacić więcej niż za używanie zwykłego telefonu? Aby odpowiedzieć na to pytanie warto przeczytać definicję „gadżetu XXI w.” Smartfon (smartphone) – przenośne urządzenie telefoniczne integrujące w sobie funkcje telefonu komórkowego i komputera kieszonkowego (PDA – Personal Digital Assistant). Pierwsze smartfony powstały pod koniec lat 90, a obecnie łączą funkcje telefonu komórkowego, poczty elektronicznej, przeglądarki sieciowej, pagera, GPS, jak również cyfrowego aparatu fotograficznego i prostej kamery wideo. W nowszych modelach dostępne są też funkcje typowe dla PDA, jak zarządzanie informacją osobistą (ang. Personal Information Management). Niektóre modele potrafią odczytywać dokumenty biurowe w formatach Microsoft Office i PDF. Niestety większość z tych funkcji (aplikacji) do tego by pracować i zadowolić użytkownika musi miec połaczenie z internetem, a to może udeżac po kieszeni. Niestety większość z tych funkcji (aplikacji) do tego by pracować i zadowolić użytkownika musi mieć połączenie z Internetem, a to może uderzać po kieszeni, czasem bardzo boleśnie, jeżeli nie wiemy o tym, lub zapomnimy.

Cała wielka czwórka chórem zarzeka się, że zawsze informują klientów o szczegółach wykupionego pakietu. Plus, Orange i T-Mobile wprowadzają oferty nielimitowanego dostępu do internetu. W ten sposób chcą unikać przypadków niezadowolenia klientów, którzy reklamują za wysokie rachunki za transfer danych. Zapewniają także, że zależy im na tym, by klient był zadowolony z pierwszego kontaktu ze smartfonem. Proponują im pakiety internetowe lub abonamenty specjalnie przygotowane pod smart fony np. do sięgania po ofertę bez limitów danych. Przy takich taryfach po przekroczeniu limitu danych klient nie ponosi dodatkowych kosztów, a jedyną dolegliwością jest spowolnienie prędkości dostępu do sieci.

W całej tej sytuacji trudno nie przyznać racji klientom, którzy na pewno powinni mieć prawo do pełnej i aktualnej informacji o kosztach transferu danych. Wiodący operatorzy, w których interesie powinno leżeć zadowolenie klientów w tej kwestii zaczyna się zmieniać. Zapewniają także, że ewentualna regulacja rynku w tym kierunku jest im na rękę. Aby jednak nie tylko mówić ale pokazać, że zależy im na tym, by klient był zadowolony z pierwszego kontaktu ze smartfonem. Zamiast namawiać konsumentów do kupowania dodatkowych pakietów zaczynają odświeżać abonamenty. Jego równoważnymi elementami są zarówno oferty pozwalające bez obaw o wysokie koszty korzystać z sieci, jak i edukacja.

Jak zabezpieczyć smartfon przed wysokim rachunkiem? Po pierwsze pamiętać należy, że smartfony bez wprowadzenia odpowiednich ustawień potrafią łączyć się z internetem automatycznie bez wiedzy użytkownika i pobierać dane. Dlatego jeśli chcemy uniknąć przykrej niespodzianki związanej z wysokim rachunkiem możemy wyłączyć wszystkie opcje, ograniczyć transmisję danych i zapomnieć, że mamy zaawansowane urządzenie, zamieniając go w zwykłą komórkę do dzwonienia i SMS-owania. Operatorzy jednak zalecają opcję – do ktorej my także się przychylamy -wykupienia pakietu mobilnego internetu. Bez względu na decyzję warto poznać lepiej swój smartfon i wiedzieć, jakie ustawienia wybierać, by nie narażać się na wysokie rachunki. Naszym zdaniem do włączenia funkcji uaktualniania oprogramowania telefonu, aktualizacji aplikacji pogodowej, kalendarza, czy umiarkowanego przeglądania internetu i serwisów społecznościowych oraz pobierania poczty elektronicznej, pakiet w okolicach 500 MB powinien być wystarczający. Cześciej korzystać także warto z darmowego hotspota lub domowej sieci Wi-Fi.

Na interesujący pomysł wpadł najmłodszy operator, który w ramach akcji testuj smartfona w Play daje na dwa tygodnie urządzenie Huawei do bezkosztowego zapoznania się z „telefonem do wszystkiego”. Operator postawił także na promocje swojej oferty All Inclusive, gdzie po wyczerpaniu pakietów internetowych Internet zwalnia, ale zabezpiecza klienta przed dosłownie gigantycznymi rachun kami. Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego T-Mobile w promocjach abonamentowych wprowadził nową ofertę multimedialną ze swobodnym dostępem do Internetu. Oferta multimedialna została przygotowana specjalnie dla nabywców smartfonów. We wszystkich wysokościach abonamentu użytkownicy otrzymają na stałe bezpłatnie dodany optymalny dla smartfonów pakiet 250 MB. Po wykorzystaniu tego pakietu, jak zawsze w T-Mobile, można nadal bezpłatnie surfować po sieci ze zmniejszoną prędkością łącza. Zastosowane przez T-Mobile rozwiązanie w pełni zabezpiecza użytkowników przed niespodziewanymi kosztami związanymi z transferem danych ponad dostępny limit. Taryfa Pantera to według Orange najlepsza w ofercie post-paid pomarańczowej sieci do surfowania w Internecie. Internet bez limitu danych to usługa, dzięki której klienci taryf Pantera II Orange otrzymują dodatkowe pakiety na transmisję danych, a po ich wykorzystaniu mogą bez żadnych opłat łączyć się z internetem z mniejszą prędkością. Interesującą inicjatywą pomocy dla „zagubionego” w technologii smartfonowo-internetowej poszedł Plus. „Oswajacz internetowy” oraz specjalnie przygotowany „Przyjazny przewodnik po smartfonach” to początek wielkiego oswajania internetu przez sieć Plus.

Niestety nawet wykupienie odpowiedniego pakietu internetowego nie daje nam stuprocentowej pewności, że cała transmisja danych zostanie w ramach niego rozliczona. Dlatego warto często przeglądać statystki przesyłu danych, bo one pozwolą w miarę bez obaw korzystać z zaawansowanych funkcji i cieszyć się z posiadania smartfonu.

Kan