GIGA-BYTE G1317D to smartfon Dual-SIM oparty o wersję systemu Android 2.2. Dodatkowo telefon ma funkcję bezprzewodowej sieci, przez co urządzenie może być używane jako router bezprzewodowy AP, jako przenośny hot-spot Wi-Fi.


G1317D sprzedawany jest w zestawie ze słuchawkami i akumulatorem Li-Poly 1260 mAh. W opakowaniu znajdziemy także ładowarkę sieciową z gniazdem USB, kabelek USB, i kartę pamięci 2 GB. Sercem smartfonu steruje procesor Qualcomm MSM7225-1@528 MHz wspomagany przez 512MB pamieci ROM i 256MB RAM. Aparat ma wymiary 113.5 x 60 x 13.3 mm. Według producenta po naładowaniu telefon działa przez maks. 225 godz. w trybie standby i przez 4.8 godz. w trybie rozmowy. Podczas testów bateria była w stanie wytrzymać 4 dni pracy i ponad tydzień w stanie czuwania.

Wszelki materiał wyświetlany jest na 3,2-calowym ekranie rezystancyjnym (WQVGA) o rozdzielczości 240 x 400 pikseli, oferujący 262 tys. kolorów. Jakość obrazu niestety jest mało czytelna w jasnych pomieszczeniach. Nie mogło zabraknąć tutaj sieci Wi-Fi (b/g) i modemu 3G/HSDPA oraz A-GPS. Tylko z jednej karty SIM można korzystać jednocześnie przy odbieraniu rozmów telefonicznych i przeglądania Internetu: SIM 1: 3G (WCDMA) / SIM 2: 2G (GSM). Wśród licznych funkcji urządzenia nie zabrakło również radia FM i odtwarzacza muzycznego. Telefon jest wyposażony także w aparat o rozdzielczości 3.0 megapikseli do wykonywania zdjęć i nagrywania wideo.


Na ekranie głównym, ktory jest odsługiwany zarówno palcem, jak i rysikiem możemy uzyskać szybki
dostęp do popularnych funkcji, przeglądać powiadomienia o nieodebranych połączeniach,
informacje o stanie baterii i statusie połączenia. Możemy przesuwać ekran główny od strony lewej
do prawej lub od prawej do lewej, aby przełączać go, do dyspozycji mamy pięć ekranów.

Z obu kart można wykonywać i odbierać połączenia. Aby zadzwonić na dany numer wprowadzamy go z wirtualnej klawiatury, a potem naciskamy wirtualne słuchawki 1 lub 2. System głośnomówiący działa bardzo poprawnie. Wbudowany w telefon dyktafon pozwala na zapisanie notatek głosowych. Wirtualna klawiatura jest w miarę precyzyjna, a klawisze nawigacyjne są dobrze rozmieszczone, ale moim zdaniem zbyt wolno reagują na polecenia.

Do przeglądania sieci i pobierania plików z Internetu producent zaimplementował standardową przeglądarkę, która dość dobrze radzi sobie z otwieranie nawet dużych stron WWW. Podczas przeglądania strony internetowej, dwukrotne klikanie na ekran powiększa lub pomniejsza stronę internetową. Niestety, ale procesor działa za wolno i przeglądanie internetu może czasem irytować, wszystko działa wolno, a i do reakcji ekranu na polecenia miałbym dużo zastrzeżeń o mul­ti­to­uchu możemy jedynie pomarzyć. Wyszukiwarka Google obsługuje także wyszukiwanie głosowe. G-mail (poczta Google) jest konfigurowana przy pierwszym uruchomieniu telefonu. Przez narzędzie „PC Sync Tool”, użytkownik może synchronizować i edytować wszystkie informacje (listę kontaktów, tworzenie kopii zapasowych wiadomości, video, audio itp.) z telefonu Android do komputera PC/laptopa – wystarczy podłączyć kabel USB. Z ciekawszych funkcji należy wymienić także te społecznościowe: Facebook, Twitter, YouTube oraz Serwis Google wiadomości i pogoda oraz nawigacyjne Mapy Google, aplikacje Nawigacja i Miejsca. Aplikacje są znane użytkownikom platformy Google Android i dlatego odniosę się tylko do tych ciekawszych. Aplikacja Wiadomości i pogoda dotyczy aktualnych warunków i temperatury w wybranym mieście oraz pozwala na dostosowanie pokazywania/ukrywania różnych kategorii wiadomości a nawet tworzenia swoich własnych. Aplikacja Miejsce: pozwala użyć map Google, aby wyszukać miejsca, które chcemy odnaleźć w pobliżu naszej aktualnej lokalizacji. Szczegóły dotyczące wybranej lokalizacji zostaną pokazane na ekranie. Nawigacja z komunikatami głosowymi pozwala dostać się do miejsca przeznaczenia.


GIGA-BYTE G1317D w cenie – 799 PLN, to moim zdaniem rozsądny kompromis pomiędzy możliwościami technicznymi a ceną końcową. Estetyczny ciekawie zaprojektowana obudowa z gładkiego, czarnego, błyszczącego plastiku nadaje smartfonu estetyczny wygląd. Jakość wykonania obudowy jest zadowalająca, ogólne wrażenie jest pozytywne. Na plastiku i ekranie pozostają jednak ślady palców, ale nie jest to tak uciążliwe jak w innych telefonach, i nie rzuca się w oczy. Minusem jest brak gniazda na rysik, który musimy niestety trzymać osobno, a kończy to się zazwyczaj jego ciągłym poszukiwaniem. Kolejnym minusem jest aparat, którego matryca o rozdzielczości 2048×1536 obiecuje dużo, jednak w rzeczywistości zdjęcia nadają się raczej na wysłanie wiadomości multimedialnej niz do domowego albumu. Kolory są źle przenoszone, brak jest kontrastu, a do tego słabo nasycone.

Przykłady zdjęć: Tutaj