Najbezpieczniejsze są trudne i zróżnicowane hasła do serwisów internetowych oraz usług online. Łatwo powiedzieć, trudniej wykonać, a co najważniejsze zapamiętać. Sprawdź programy gromadzące dane do logowania w jednym miejscu.


Media społecznościowe, sklepy internetowe, serwisy vod, programy online (np. do edycji grafik), bankowość internetowa – wszystkie te miejsca wymagają logowania. Eksperci od bezpieczeństwa w sieci radzą, aby wymyślać trudne do rozszyfrowania hasła (kombinacja dużych i małych liter, liczb, znaków specjalnych) i do każdej usługi wybierać inne – na pewno nie zaleca się powielanie haseł, z nazwą użytkownika bywa również, bo często jest to nasz e-mail.

Zapamiętanie kilku, nie mówiąc już o większej liczbie, skomplikowanych danych do logowania jest trudne do wykonania. Dlatego warto tę czynność powierzyć odpowiednim narzędziom.

Jak zapamiętać kilkanaście loginów i haseł?

Dzięki menedżerom haseł można zapomnieć o używaniu haseł typu „1234”, imiona, nazwiska i daty urodzenia. Można za to ustawić trudne hasła, jak np. „mts90WZ#aqr” i zapisać je w aplikacji (wraz z nazwą użytkownika i adresem URL programu), która podczas każdorazowego logowania do wybranego serwisu wypełni okno logowania za ciebie. Do zapamiętania pozostaje jedynie hasło główne do wybranego menedżera haseł. Jak zapewniają specjaliści, tego typu narzędzia, są bezpieczne. Posługują się jedynie mocnymi, szyfrowanymi hasłami i nie zezwalają na ustalanie słabych haseł. Mają także domyślne ustawienia bezpieczeństwa na najwyższym poziomie – AES 265 – z których korzystają m.in. Stany Zjednoczone do szyfrowania dokumentów rangi państwowej o najwyższej klauzuli tajmości.

Zapoznaj się z 5 menedżerami haseł, dostępnymi za darmo.

#1. LastPass

To rozszerzenie do popularnych przeglądarek internetowych, takich jak: Google Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer, Safari, Opera. Co więcej, analizuje wszystkie twoje hasła dostępu i informuje, gdy natrafi na hasła powtarzające się lub gdy nadchodzi czas zmiany hasła.

#2. Dashlane

Rozwiązanie proste w obsłudze. Poza gromadzeniem danych dostępowych, oferuje także cyfrowy portfel – zapisanie danych do kart płatniczych. Aplikacja, ze względów bezpieczeństwa, nie zapisujemy nigdzie kopii głównego hasła do narzędzia.

#3. Sticky Password

Kolejny bezpłatny generator dobrych, mocnych haseł, który przy okazji wypełnia za użytkownika internetowe formularze wymagające podania danych personalnych. Za dopłatą – 20 USD za rok subskrypcji ­– oferuje także autentykację biometryczną: wystarczy, że przyłożysz palec w odpowiednim miejscu swojego urządzenia i aplikacja rozpozna ciebie, jako prawowitego użytkownika.

#4. KeePass

W przeciwieństwie do poprzednich, aplikacja nie wymaga instalacji w systemie. Jest oprogramowaniem otwartym. Można go więc trzymać, wraz z bazą danych, na pendrivie.

#5. 1 Password

Przez pierwszych 30 dni subskrypcja jest darmowa. Narzędzie nie tylko zbiera dane dostępowe, ale także potrafi przenieść i zaimportować je z innego menedżera haseł.

Jak utworzyć silne hasło?

Niezależnie od wybranego narzędzia, hasło główne do aplikacji trzeba ustawić. Podpowiadamy, jak to zrobić. Dobre hasło to takie, które:

  • Ma co najmniej osiem znaków.
  • Składa się z dużych i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych (symboli, znaków interpunkcyjnych itp.)
  • Nie zawiera nazwy użytkownika (loginu), imienia, nazwiska ani nazwy firmy.
  • Nie wykorzystuje imion dzieci, bliskich, kota, psa itp.
  • Nie zawiera pełnych wyrazów.
  • Jest inne od pozostałych naszych haseł.

www.payu.pl/blog

Kan