Możliwość przejęcia przez cyberprzestępców kontroli nad naszym domem, identyfikacja szpiegów
i zabójców przy pomocy metadanych czy aktualny poziom cyberprzestępczości w Polsce – to tylko niektóre z tematów rozpoczynającej się 14 października XIX Konferencji na temat bezpieczeństwa teleinformatycznego SECURE 2015. Wśród prelegentów tegorocznej edycji znajdą się m.in. przedstawiciele Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA), Departamentu Homeland Security Stanów Zjednoczonych, wiodących firm antywirusowych takich jak F-Secure, ESET i Kaspersky, słynnej grupy Shadowserver, a także reprezentanci „Dragon Sector” – polskiej drużyny, która w ubiegłym roku zwyciężyła w międzynarodowych zawodach z zakresu bezpieczeństwa teleinformatycznego. Organizatorami konferencji są instytut badawczy NASK oraz działający w jego ramach zespół CERT Polska.

SECURE to doroczna konferencja w całości poświęcona bezpieczeństwu teleinformatycznemu i adresowana do administratorów, członków zespołów bezpieczeństwa oraz praktyków z tej dziedziny. W tym roku szczególny nacisk zostanie położony na techniczne i organizacyjne aspekty bezpieczeństwa teleinformatycznego. Ponadto uczestnicy wydarzenia zapoznają się z prawnymi aspektami cyberbezpieczeństwa uwzględniającymi rzeczywiste możliwości ścigania sprawców przestępstw. Tradycyjnie konferencji będą towarzyszyły wystawa „SECURE Expo”, podczas której zaprezentowana zostanie najnowsza oferta rozwiązań w dziedzinie bezpieczeństwa, a także rozpoczynające się dzień wcześniej warsztaty, prezentujące sposoby wykrywania i analizy ataków czy infekcji.

W tegorocznej edycji SECURE weźmie udział m.in. Gynvael Coldwind, który na co dzień pracuje jako Information Security Engineer w Google. Jest on także kapitanem polskiej drużyny o nazwie „Dragon Sector”, którą tworzą m.in. pracownicy zespołu CERT Polska. Zakończyła ona ubiegły rok na pierwszym miejscu w klasyfikacji generalnej „Capture the Flag” – międzynarodowych zawodów z zakresu bezpieczeństwa teleinformatycznego. W trakcie wydarzenia wystąpią również przedstawiciele Shadowserver, Richard Perlotto oraz Stewart Garrick, znanej fundacji monitorującej i ostrzegającej o zagrożeniach w sieci. Wśród prelegentów tegorocznej edycji SECURE znaleźli się także prof. dr Udo Helmbrecht, który od 2009 roku pełni stanowisko dyrektora wykonawczego Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Sieci i Informacji, a także Brian Allen, pracownik Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych (ang. Department of Homeland Security).

Z roku na rok coraz więcej miejsca w dyskusji publicznej zajmują zagrożenia związane z działalnością cybeprzestępców. Chodzi tu nie tylko o straty spowodowane przez trojany bankowe czy fałszywe wiadomości o zmianie danych kontrahenta, ale także o ryzyka dla funkcjonowania systemów komisji wyborczej czy wykorzystywania cyberprzestrzeni podczas konfliktów militarnych. Mimo rosnącej świadomości użytkowników w zakresie istniejących niebezpieczeństw oraz coraz lepszego przygotowania polskich specjalistów ds. bezpieczeństwa teleinformatycznego, cały czas istnieje konieczność prowadzenia działań edukacyjnych. Wynika to m.in. z ciągłej modyfikacji istniejących zagrożeń i powstawania kolejnych – mówi Piotr Kijewski, kierownik CERT Polska. – Jesteśmy przekonani, że tegoroczna edycja konferencji SECURE pomoże wszystkim osobom związanym z bezpieczeństwem IT we wspólnym podnoszeniu poziomu kompetencji i inspirowaniu się najlepszymi praktykami z kraju i z zagranicy – podsumowuje Piotr Kijewski.

SECURE 2015 odbędzie się w dniach 14-15 października, w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji, a także Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Partnerem Strategicznym konferencji jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

źródło: NASK

Kan