Cyberprzestępcy to jeden z elementów cyfrowej rzeczywistości i choć ich działania czasem mogą wydawać się jedynie niewinnym żartem stanowią zagrożenie.

Otrzymaliśmy 500 telefonów iPhone 5 16 GB, które z powodu braku ofoliowania telefonu (folia zabezpieczająca przy transporcie ) nie mogą być wystawione na sprzedaż. Z tego powodu wylosujemy 500 osób, które udostępnią ten status i polubią naszą stronę. Kolor podaj w komentarzu. Powodzenia”. Chyba każdy z użytkowników Facebooka spotkał się z tym konkursem. Oczywiście nikt nie otrzymał smartfona. To oszustwo mające na celu zgromadzenie danych wielu osób na fanpage’u, który później jest sprzedawany (tzw. farmy fanów).


Cyberprzestępcy próbują pozyskać nasze dane osobowe i kontakty, aby wykorzystać je do rozprzestrzeniania niechcianych treści wśród naszych znajomych. Najpopularniejszymi narzędziami wykorzystywanymi obecnie do tego rodzaju działań są Facebookowe aplikacje, fałszywe konkursy oraz „łańcuszki”.

Tego typu aplikacje działają na różne sposoby, w zależności od rodzaju mają za zadanie pozyskać dane nasze, naszych znajomych lub wykorzystać nas do wirusowego rozprzestrzeniania się treści. Po kliknięciu na atrakcyjnie wyglądający link wiadomość z naszego konta jest automatycznie wysyłana do wszystkich znajomych. Cel hakera zostaje osiągnięty.

Zagrożenia czyhają nie tylko w portalach społecznościowych. Często e-przestępcy rozsyłają wiadomości do skrzynek pocztowych. Przykładowo w ostatnim czasie, korzystając z rekordowej kumulacji, rozesłano wiadomość o możliwości zagrania w lotto bez spaceru do kolektury. Sęk w tym, że Totalizator Sportowy, operator Lotto, nie prowadzi sprzedaży zakładów w internecie.

Próby wyłudzeń i oszustw internetowych mogą być bardzo groźne. Dlatego ważne jest, aby używać oprogramowania zapewniającego bezpieczeństwo w sieci, a przede wszystkim, żeby świadomie korzystać z bogactwa internetu. Nie należy bezmyślnie klikać na każdy podesłany nam link. Warto zdobyć się na odrobinę refleksji – przekonuje Robert Dziemanko z G DATA.

Korzystając z internetu warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które zwiększą nasze bezpieczeństwo:

  • Kompleksowe rozwiązanie w kwestii bezpieczeństwa powinno być podstawowym wyposażeniem, każdego użytkownika Internetu
  • Powinieneś co jakiś czas zmieniać hasła do swoich kont pocztowych czy logowania do sytemu itp. Wybieraj mocne hasła z losową sekwencją cyfr, specjalnych znaków oraz małych i dużych liter. Po każdej zakończonej sesji wylogowujmy się z programu.
  • Nie zapisujmy najważniejszych haseł np. do bankowości elektronicznej, w niezabezpieczonych plikach na pulpicie.
  • Stosujmy zasadę ograniczonego zaufania także w internecie. Omijajmy podejrzane strony i witryny, które mogą być zawirusowane.

źródło: G DATA

Kan