Rosnąca popularność badań genealogicznych oraz zainteresowanie historią i swoim pochodzeniem spowodowały, że coraz większym zainteresowaniem specjalistów i amatorów cieszą się historyczne dokumenty metrykalne urzędów stanu cywilnego, a także akta meldunkowe, rejestry i księgi parafialne, księgi małżeństw i zgonów oraz inne dokumenty umożliwiające prześledzenie dziejów przodków i poszukiwanie korzeni.

Archiwum Państwowe w Toruniu i Archiwum Państwowe w Bydgoszczy wspólnie uruchomiły pierwszą w Polsce prywatną chmurę do digitalizacji zasobów archiwalnych, opartą na technologiach firmy EMC.

Dzięki bezpiecznej i funkcjonalnej platformie wirtualnego archiwum województwa kujawsko-pomorskiego mieszkańcy mogą poszukiwać informacji na temat swojej rodziny i przodków poprzez dedykowany portal internetowy. Niewielka grupa etatowych pracowników Archiwum nie stanowi już wąskiego gardła w procesie udostępniania ponad 3,6 mln stron dokumentów i setek terabajtów danych, a korzystanie z danych nie wymaga specjalistycznych umiejętności – jak to miało miejsce w przypadku korzystania z oryginalnych dokumentów (z których część istnieje tylko w jednym egzemplarzu) w pracowniach obu Archiwów.

Wykorzystanie technologii chmury firmy EMC, z automatyczną replikacją informacji pomiędzy różnymi ośrodkami, uprościło infrastrukturę oraz umożliwiło zrezygnowanie z tworzenia tradycyjnych kopii zapasowych. Przy okazji postępowania przetargowego opracowano także m.in. metodykę umożliwiającą obiektywną ocenę ofert przetargowych w oparciu nie tylko o cenę, ale także o jakość oferowanych usług.

źródło: EMC

Kan