Z myślą o prowadzeniu rozmów telefonicznych lub przeglądania Internetu, RuggedPAD T80 wyposażono w łączność komórkową oraz bezprzewodową w technologii WLAN 802.11a/n umożliwiająca szybki transfer danych oraz Bluetooth v4.0.


Po włożeniu do tabletu karty SIM, osiągalne są prawie wszystkie funkcje, które można znaleźć w telefonie – od dzwonienia, do wysyłania SMS’ów. Niestety podczas testów problem miałem ze słyszeniem mojego interlokutora. Ja go nie słyszałem, a on mnie bardzo dobrze, mam nadzieję, że to tylko była wada głośnika do rozmów testowanego modelu, a nie specyfika tego urządzenia. Dość dobra antena pozwoliła cieszyć się praktycznie nieprzerwanym zasięgiem na trasie Katowice – Warszawa, testowane w sieci Play. Wbudowany modem 3G pracuje we wszystkich popularniejszych częstotliwościach, dzięki czemu powinien obsłużyć popularne sieci komórkowe, w tym darmowy Internet Aero2.


W trakcie sprawdzania tabletu modułów Wi-Fi i BT nie zaobserwowałem, by miał on problemy z którymś z nich. GPS działa stabilnie i szybko, swoje koordynaty mogłem odczytać błyskawicznie, pozwalając nawet na dokładność rzędu 2 m. Dokładny GPS (z dokładnością do 10 cm – na zamówienie) docenią m.in. geodeci i inni użytkownicy, którzy do tej pory nie mogli korzystać z tak dokładnego modułu GPS wbudowanego w tablet. Tablet bez problemu radzi sobie z wyświetlaniem i przewijaniem map, a długi czas pracy gwarantuje, że bez obaw możemy udać się w teren i śledzeniem trasy. Dodatkowo urządzenie posiada szerokie możliwości konfiguracyjne, pozwalające zmodyfikować go na potrzeby specjalistycznych aplikacji. Opcje te uwzględniają czytnik kodów kreskowych, czytnik RFID i NFC. RuggedPAD T80 może zostać również wyposażony w czytnik kodów kreskowych 2D. Do zabezpieczenia przed niepowołanym wykorzystaniem tabletu przez osoby nieupoważnione można wykorzystać FingerPrint. Atutem tabletu jest wbudowany moduł radia FM, który działa również bez konieczności podłączenia słuchawek.


Nasz testowy egzemplarz wyposażono w procesor MediaTek MT6589 z 4 rdzeniami o taktowaniu 1,5 GHz. Producent zastosował tutaj ponadto 15 GB RAM-u, 16 GB pamięci wewnętrznej (rozszerzalnej za pomocą kart MicroSD do 64GB).


Nie są to parametry, które plasowałyby RuggedPAD T80 wśród topowych urządzeń z Androidem. Mimo to nie zauważyłem najmniejszych problemów z płynnością działania zarówno interfejsu, jak i aplikacji. Oczywiście nie jest to poziom wydajności i płynności interfejsu spotykany w znacznie mocniejszych urządzeniach mobilnych. Nie miałem większych problemów z uruchamianiem gier, tylko przy tych bardziej zaawansowanych sporadycznie zdarzały się przeskoki w animacjach interfejsu. Zresztą nie ma to większego znaczenia, bo nikt chyba nie będzie oczekiwał, że pancerny tablet posłuży jako odtwarzacz multimediów. A gry będą ostatnim, do czego wykorzystywać będziemy tego typu urządzenie. Dla miłośników testów wydajnościowych, poniżej wyniki popularnych benchmarków.




System operacyjny działający na tym urządzeniu to Android 4.2.2 KitKat, bardzo zbliżonego do czystej dystrybucji systemu Google. Wyposażony jest on, więc w tradycyjny zestaw opcji i aplikacji, jakie można znaleźć w ogromnej większości tabletów tego typu.


System jest czysty, ale już zdecydowanie przestarzały, a na aktualizacje prawdopodobnie nie ma co liczyć. Szkoda też, że wszystkie dodane przez producenta aplikacje i specjalne ustawienia nie doczekały się tłumaczenia na język polski, lecz nie utrudnia to w żaden sposób korzystania z urządzenia.