Wakacje nie powinny zwalniać nas z myślenia. To, że wszystko wokół dzieje się wolniej, leniwie, nie znaczy, że odpoczywają także cyberprzestępcy. Dla nich to czas „żniw”. Zbyt wielu z nas podłącza się do nieznanych, otwartych sieci WiFi, narażając się na działania oszustów. Darmowe hot spoty w hotelach, kawiarenkach, na lotniskach i w innych miejscach publicznych oprócz turystów przyciągają również złodziei informacji oraz osoby chcące uzyskać nieautoryzowany dostęp do cudzych danych.

Zapominamy, ile informacji o nas i naszej codziennej aktywności zawiera laptop, smartfon lub tablet. Nieuwaga może kosztować nas utratę loginów i haseł do kont bankowych, czy choćby do profili na serwisach społecznościowych – przestrzega Michał Trziszka właściciel serwisu hostingowego CAL.pl – By chronić dane, warto pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu urządzenia i przyswoić sobie proste zasady zachowania w internecie, które mogą uchronić nas od przykrych konsekwencji – dodaje.

Połączenie się z nieznaną siecią nie stanowi problemu jeśli odwiedzamy portale informacyjne i serwisy rozrywkowe. Jeżeli jednak zalogujemy się do portali społecznościowych, opłacimy rachunki lub odpowiemy na maile z firmowego konta pocztowego – ryzykujemy.

Cyber złodzieje w prosty sposób mogą przechwycić nasze niezaszyfrowane dane. Najlepszym sposobem na uniknięcie takiego ataku jest odwiedzanie wyłącznie serwisów i usług wykorzystujących certyfikat, który szyfruje wszystkie dane, więc osoba podglądająca sieć ich nie odczyta – przekonuje Michał Trziszka.

Certyfikaty cyfrowe są plikami elektronicznymi, używanymi do identyfikacji osób i źródeł przez Internet – stanowią wirtualny dokument tożsamości. Są narzędziem zapewniającym ochronę witryn internetowych, a także gwarancją zachowania poufności danych przesyłanych drogą elektroniczną. Certyfikat SSL (Secure Sockets Layer) jest protokołem bezpieczeństwa, który dzisiaj jest standardem w chronionej komunikacji i transakcjach przez internet. Pełne bezpieczeństwo jest efektem zastosowania szyfrowania komunikacji pomiędzy komputerami. Certyfikat SSL rejestrowany jest na określoną nazwę domeny, zawierają między innymi informacje o właścicielu domeny, czy jego adresie. Dane te są zabezpieczone kryptograficznie i nie można ich samodzielnie zmienić. SSL stosowana jest we wszystkich liczących się na rynku przeglądarkach internetowych i serwerach.

Kiedy znajdziesz się w środowisku chronionym przez certyfikat SSL przeglądarka, bądź sama strona, którą będziesz odwiedzał poinformuje o tym fakcie. Po czym to poznać? Jest kilka sposobów. Najczęściej spotykanym sposobem informującym o tym jest pasek adresu. Jeżeli adres strony, którą odwiedzisz będzie zaczynał się od HTTPS, bądź w pasku adresu pojawi się symbol kłódki, możesz być pewny, że znajdujesz się w środowisku chronionym przez certyfikat – wyjaśnia Michał Trziszka.

Podczas wakacyjnych wojaży należy zachować szczególną ostrożność podczas korzystania z niezabezpieczonych i publicznych sieci bezprzewodowych. Każda osoba obserwująca ruch w takiej sieci zobaczy wszystkie nieszyfrowane dane, także nazwy użytkownika i hasła, przesyłane w postaci otwartego tekstu. Aby uniknąć strat materialnych i wizerunkowych warto świadomie i bezpiecznie korzystać z dobrodziejstw internetu.

źródło: CAL.pl