Eksperci firmy StorageCraft, producenta rozwiązań do tworzenia i szybkiego przywracania backupu przypominają, dlaczego migrując do nowszych wersji oprogramowania warto pamiętać o kopiach bezpieczeństwa. Ich rady mogą okazać się tym bardziej przydatne, że 14 lipca firma Microsoft oficjalnie kończy wspieranie systemu Microsoft Server 2003.

Za 11 dni oficjalnie wygasa wsparcie techniczne dla Microsoft Server 2003. Mimo 12 lat na rynku (a 10, jeżeli liczyć wersję 2003R2) wciąż popularny na świecie system cieszy się zaufaniem również wielu polskich firm. Ostatnich niezdecydowanych czeka teraz wybór między aktualizacją, a zmianą platformy serwerowej na inną. Jest i trzecia opcja: pozostanie przy starym rozwiązaniu, ale same koszty utrzymania jego bezpieczeństwa będą dla wielu sugestią do przesiadki na nowsze systemy.

Niezależnie od wyboru nowego systemu pod nasze serwery warto zadbać, by jego poprzednik umożliwił nam skuteczne prowadzenie biznesu do samego końca swoich dni na firmowych dyskach. Zmianę platformy serwerowej poprzedźmy zatem utworzeniem backupu – w razie trudności z migracją pozwoli on szybko wznowić pracę na starych ustawieniach. Zarządu nie interesuje, czy pracę firmy przerwała usterka, czy tylko „mała niestabilność nowego środowiska” – przestój to przestój i ma po prostu zniknąć. Jak przygotować sobie zaplecze, które ułatwi reaktywację serwera na starym systemie bez żonglowania plikami i sterownikami?

Warto przyjrzeć się produktom do backupu tworzącym kopie bezpieczeństwa jako obraz całego dysku. Taki obraz zawiera wszystkie pliki i foldery oraz cały system włącznie z zainstalowanymi programami i ich ostatnimi ustawieniami. Mając kompletny obraz serwera z momentu, w którym jeszcze działał poprawnie administrator może w kilku prostych krokach przywrócić go do stanu bezpośrednio sprzed wystąpienia usterki.

Przywracanie backupu z obrazu dysku skraca czas przestoju, jednak przy serwerach objętości kilkunastu czy kilkudziesięciu terabajtów ten czas ciągle będzie odczuwalny dla biznesu – zbyt długi. Możemy go mocno skrócić m.in. stosując technologię HeadStart Restore dostępną jako rozszerzenie programu ShadowProtect z oferty StorageCraft. Polega ona na jednoczesnym odtwarzaniu backupu na inny dysk twardy w czasie, gdy backupowany serwer pracuje i tworzone są kolejne backupy przyrostowe. Dzięki temu w momencie awarii administrator ma odtworzony prawie cały backup w postaci nowej maszyny, do której wystarczy dodać ostatnie pliki backupów przyrostowych i wznowić działanie serwera. W ten sposób przywrócenie kilku terabajtów danych trwa około 15 minut.

źródło: StorageCraft