Wyszukiwanie bardzo często jest odkrywaniem i odpowiada na podstawową ludzką potrzebę: dowiadywania się i poszerzania horyzontów. Jednak wyszukiwanie wymaga nadal od Was, użytkowników, wiele dodatkowej pracy. Przedstawiamy Wam Graf Wiedzy, nową funkcję polskiej wersji wyszukiwarki Google, która pomoże Wam odkrywać nowe informacje łatwiej i szybciej niż dotychczas.


Jednak wszyscy wiemy, że [taj mahal] ma znacznie szersze znaczenie. Można mieć na myśli słynny przepiękny zabytek, muzyka, który otrzymał nagrodę Grammy, czy po prostu restaurację indyjską tuż za rogiem. Właśnie dlatego pracowaliśmy nad bardziej inteligentym rozwiązaniem – w języku komputerowców zwanym „grafem” – który rozumie jednostki ze świata rzeczywistego i ich powiązania między sobą, mówiąc inaczej rozumie rzeczy, nie słowa.

Graf Wiedzy pozwala Wam na szukanie rzeczy, ludzi i miejsc o których wie Google – atrakcji turystycznych, celebrytów, drużyn sportowych, budynków, obiektów geograficznych, zespołów muzycznych, filmów i wielu innych – i natychmiastowe pokazywanie dodatkowych informacji związanych z Waszym zapytaniem. To pierwszy krok w budowaniu wyszukiwarki przyszłości, takiej, która na bazie zbiorowej wiedzy zgromadzonej w sieci zaczyna rozumieć świat trochę tak jak my.

Graf Wiedzy Google nie opiera się tylko na publicznych źródłach informacji jak Freebase, Wikipedia czy CIA World Factbook. Jego skala jest znacznie szersza i zawiera miliony powiązań między obiektami. Opiera się też na informacjach, których wyszukują internauci i tym co można znaleźć w sieci. Jego działanie wyjaśniamy na filmie poniżej:

Graf Wiedzy rozszerza wyszukiwarkę Google na trzy sposoby:

1. Znajdź to czego szukasz

    Język może być dwuznaczny – czy chodziło Wam o mauzoleum czy o muzyka? Teraz Google rozumie te różnice i proponuje Wam inne wyniki, dla zapytania, o które Wam chodziło – wystarczy jedno kliknięcie pod napisem „Zobacz wyniki dla zapytania”.

    W ten sposób Graf Wiedzy czyni wyszukiwarkę bardziej inteligentą – rezultaty są bardziej zrozumiałe ponieważ wiemy jakie rzeczy stoją za wyszukiwanymi hasłami i zauważamy czym się różnią.

2. Otrzymaj najlepsze podsumowanie

    Dzięki temu, że rozumiemy zapytanie, jesteśmy w stanie podsumować treści z nim związane, włączając najważniejsze informacje na dany temat. Jeśli np. szukaliście informacji o Marii Skłodowskiej Curie, otrzymacie informację o jej dacie narodzin i śmierci, ale także o jej edukacji czy największych odkryciach naukowych.

    Skąd wiemy, które informacje są najbardziej istotne? Te dane mamy od użytkowników, w zagregowany sposób analizujemy je dla każdego zapytania. Na przykład internauci są zainteresowani tym jakie książki napisał Stanisław Lem, ale szukając informacji o Krzysztofie Kieślowskim zapewne interesują nas jego filmy.

    Graf Wiedzy zna również powiązania między obiektami, stąd pod Marią Skłodowską Curie informacje o innych noblistach i naukowcach zajmujących się zbliżonymi dziedzinami nauki.

3. Dowiedz się więcej i poszerzaj horyzonty

    Na koniec, to co chyba w Grafie Wiedzy najfajniejsze – pozwala on na dokonanie niespodziewanych odkryć. Wiecie skąd Matt Groening, twórca Simpsonów, wziął pomysły na imiona Homera, Marge i Lizy. Oto odpowiedź:

    Od dzisiaj Graf Wiedzy sukcesywnie będzie udostępniany wszystkim użytkownikom wyszukiwarki Google posługujących się językiem polskim. Graf jest dostępny nie tylko w wersji desktopowej, ale także na na tabletach i smartfonach.

źrodło: Google Polska

Kan