W warszawskim Centrum Nauki Kopernik rozpoczyna się XVI Konferencja na temat bezpieczeństwa teleinformatycznego SECURE 2012. Z tej okazji do Polski przyjadą eksperci m.in. z NASA, US CERT czy Google, którzy na co dzień zajmują się walką z zagrożeniami sieciowymi. Patronat honorowy nad wydarzeniem, zorganizowanym przez instytut badawczy NASK i działający w jego strukturach zespół CERT Polska, objęło m.in. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej.

W tym roku SECURE odbywa się w dniach 23-24 października. Jest to coroczna konferencja poświęcona w całości bezpieczeństwu teleinformatycznemu, która gromadzi specjalistów krajowych
i zagranicznych, reprezentujących najważniejsze instytucje zajmujące się problematyką cyberbezpieczeństwa i walką z cyberprzestępczością. W programie SECURE 2012 nie zabraknie zarówno analiz technicznych, opisów przypadków, jak i osadzonych w praktyce zagadnień prawnych. Zakres poruszanych w trakcie debaty zagadnień obejmuje najbardziej aktualne problemy, w tym kwestie związane z zabezpieczeniem przez nowymi rodzajami zagrożeń, bezpieczeństwem urządzeń mobilnych, czy też zagrożenia dla klientów bankowości elektronicznej. Istotną pozycję
w programie konferencji zajmują praktyczne aspekty rozwiązań prawnych stosowanych w Internecie.

Wśród prelegentów zaproszonych na SECURE 2012 są m.in. Ryan Pittman, agent specjalny z NASA specjalizujący się w cyfrowej kryminalistyce śledczej i zwalczaniu przestępczości informatycznej oraz Cory Altheide, inżynier bezpieczeństwa w Google zajmujący się kwestiami związanymi z reagowaniem na incydenty sieciowe i informatyką śledczą. Na konferencji wystąpi również Rik Ferguson z Trend Micro, jeden z czołowych ekspertów bezpieczeństwa informatycznego doradzający m.in. rządowi brytyjskiemu, oraz Brian Allen z US CERT, szef programu Wspólnych Usług Bezpieczeństwa w Departamencie Bezpieczeństwa Krajowego (DHS) USA.

Złośliwe oprogramowanie jest stale udoskonalane, przez co walka z nim jest coraz trudniejsza. Aby skutecznie chronić się przed działaniami cyberprzestępców potrzeba dwóch elementów – narzędzi i ludzi, którzy rozumieją zagrożenie i potrafią mu zapobiegać. Konferencja SECURE ma służyć przede wszystkim poszerzeniu wiedzy z zakresu najnowszych trendów w cyberbezpieczeństwie oraz wymianie doświadczeń pomiędzy specjalistami i ekspertami z branży.” – mówi Piotr Kijewski, kierownik CERT Polska.

źródło: NASK

Kan