Napisałem Superman w temacie nie bez przyczyny, gdyż kodowa nazwa Tegry 3 to Kal-El, a tak miał na imię Superman. Dzisiaj już informowaliśmy o dostępności najnowszego dziecka Nvidii w Tym wątku. Przedstawiliśmy również materiał wideo prezentujący najnowszą platformę. Moim zadaniem będzie przybliżenie możliwości i działania układu Tegra3. W poniedziałek o 16.30 odbyła się pierwsza konferencja dotycząca Tegry, w której w imieniu Telix.pl miałem przyjemność uczestniczyć.

Najważniejszym elementem układu Tegra3 jest pięć rdzeni, działających razem lub niezależnie w zależności od chwilowego zapotrzebowania na wydajność. Jest to opatentowana przez Nvidię technologia VariavleSMP.


Jak wygląda to praktyce. Architektura Tegry skupia się na czterech rdzeniach, które wykonują zadania wymagające szybkości i dużej mocy obliczeniowej. Są włączane i wyłączane niezależnie, może się zdarzyć, że pracuje tylko jeden rdzeń, dwa, trzy lub wszystkie. Jeżeli konieczne jest szybkie wyrenderowanie strony przez chwilę mogą działać cztery rdzenie, aby szybko pokazać zawartość użytkownikowi, a już po chwili tylko jeden – w trakcie przeglądania wygenerowanej strony. Na filmie demonstracyjnym z poprzedniej notki, widzimy jak zachowują się rdzenie przy włączaniu i korzystaniu z aplikacji. Kiedy włączamy jakąś aplikację, zaczyna pracować kilka rdzeni, aby załadować program jak najszybciej.

Każdy z procesorów oddzielnie może być taktowany zegarem 1.4GHz, kiedy pracują razem mogą osiągać do 1.3GHz na rdzeń. Co z piątym rdzeniem? Piąty rdzeń nazwany Companion Core, to niezależna jednostka mogąca pracować z zegarem 500MHz, jej zadaniem jest obsługiwanie zadań nie wymagających dużej wydajności. Kiedy tablet, czy smartfon jest w trybie czuwania, nad zadaniami w tle, odświeżaniem ekranu czuwa właśnie CC. Jest on również wykorzystywany do przeglądania zdjęć, aktywnego trybu czuwania i odtwarzania filmów.

Piąty rdzeń jest niewidoczny dla systemu i aplikacji, a przejmuje zadania gdy nie wymagają one dużej mocy. Załóżmy, że słuchamy muzyki, Companion Core obsługuje odtwarzacz, co zapewnia niski pobór prądu. Jeżeli teraz zaczniemy przeglądać www, to oba zadania przyjemnie jeden lub więcej rdzeni głównych, nie będzie to odczuwalne dla użytkownika. Natomiast pięć rdzeni nigdy nie będzie pracować razem. Tegra 3 to czterordzeniowa jednostka, w której piąty rdzeń ma poprawiać osiągi, jeżeli chodzi żywotność baterii.

Przedstawione podczas konferencji gry wyglądają świetnie, Tegra 3 zapewnia większy poziom szczegółowości i efektów niż dotychczasowe procesory mobilne.

W telegraficznym skrócie Tegra 3 to:

  • 5 x Tegra 2 – pięć rdzeni w jednym procesorze
  • niższe zużycie prądu – Companion Core przejmuje zadania o niskim zapotrzebowaniu na moc
    3 x szybszy GPU (12 rdzeniowy GForce) ze wspomaganiem sterooskopowego wyświetlania obrazu 3D
  • procesor klasy PC
  • jakość wideo BlueRay 1080p High Profile i 40Mbps
  • do 3 razy większa przepustowość pamięci
  • dźwięk wysokiej jakości, 7.1 kanałowy surround
  • dwa do sześciu razy szybszy zapis w pamięci

Z niecierpliwością czekam na możliwość testowania Asus Eee Pad Transformer Prime, więcej na jego temat w artykule: Transformer Prime z czterordzeniowym układem Tegra 3 oficjalnie – pierwszego czterordzeniowego tabletu PC.

Dlaczego został nazwany Transformer widzimy na zdjęciu, natomiast Prime odnosi się do niego jako pierwszego urządzenia z układem Tegra 3.

źródło: Nvidia

JarKen