Jesteś tutaj:-, Sprzęt, Tablety, Telefony-Sieć Łączności Rządowej już działa

Sieć Łączności Rządowej już działa

Nawet 3 tysiące osób z tzw. R-ki już może w Polsce korzystać ze specjalnych telefonów szyfrujących rozmowy i przesyłanie danych w wydzielonej sieci telekomunikacyjnej – ujawnia „Gazeta Wyborcza”.

Sieć Łączności Rządowej stanowi wydzieloną sieć telekomunikacyjną spełniającą warunki ochrony fizycznej dla sieci łączności stacjonarnej i w warstwie aplikacyjnej dla sieci mobilnej, przy pomocy której można przekazywać informacje jawne oraz niejawne. „SŁR”, w ramach której świadczone są usługi telekomunikacyjne na potrzeby Rady Ministrów lub innych organów administracji rządowej obsługuje i zabezpiecza Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

ABW od 1 maja wydaje najważniejszym osobom w państwie telefony – a niektórym też laptopy – pozwalające na prowadzenie rozmów, których nie da się podsłuchiwać, i przesyłanie danych siecią, do której włamanie jest niemożliwe. System niejawnej łączności rządowej jest w pełni bezpieczny, a służby odpowiedzialne za jego funkcjonowanie stale monitorują jego niezawodność i zdecydowanie reagują na potencjalne zagrożenia.

Interesujący może być cytat, z którego dowiadujemy się, że dysponent SŁR, w szczególnych przypadkach, może wyrazić zgodę przekazanie szyfrującego telefonu lub laptopu każdemu, wobec kogo z wnioskiem wystąpi szef MSWiA, jeśli uzna, że sprzęt jest mu potrzebny „w działalności bieżącej i w sytuacjach kryzysowych”. W sumie sieć przygotowana jest na przyjęcie 3 tys. użytkowników telefonów i 500 laptopów.

O tym dziś w Gazecie Wyborczej

Kan

Autor |2011-05-25T09:33:19+02:0025 maja 2011 09:33|Kategorie: Newsy, Sprzęt, Tablety, Telefony|Tagi: |4 komentarze

4 komentarze

 1. LesH 25 maja 2011 w 11:29 - Odpowiedz

  W Niemczech jeszcze w końcu lat ’90-tych ubiegłego wieku i tysiąclecia istniały osobne, rządowe i resortowe sieci komórkowe gsm, m.in. BKA/LKA. Kumpel (Niemiec) potrafił w ustawieniach swego ówczesnego SonyEryka tak podziałać, że po odpaleniu skanowania dostępnych sieci gsm pokazywały się wszystkie, również te zastrzeżone. Byłem pod wrażeniem.

 2. kebe 25 maja 2011 w 19:16 - Odpowiedz

  Ale ta sieć nie jest jakąś tam siecią GSM dla uprzywilejowanych. To infrastruktura kryzysowa zdolna do działania w wypadku jakiś katastrof naturalnych czy zamachach terorystycznych. Zwykłe sieci GSM mogą przestać działać. Ta jest siecią niezawodną. W zasadzie jest to też jedna z pierwszych tego typu sieci w UE. Docelowo ma powstać ogólnoeuropejska sieć (agregująca te budowane).

 3. r0k0 26 maja 2011 w 09:58 - Odpowiedz

  era dostarcza to rozwiazanie, nie 'inna’ siec…

 4. cgn 26 maja 2011 w 20:03 - Odpowiedz

  „…pozwalające na prowadzenie rozmów, których nie da się podsłuchiwać, i przesyłanie danych siecią, do której włamanie jest niemożliwe.”
  JASNE. Amerykanie też tak mówili. Zawsze istnieje jeszcze czynnik ludzki 🙂

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

https://linebet-bangladesh.com/en/mobile