Jesteś tutaj:-, Internet mobilny, Newsy, Operatorzy, Sprzęt sieciowy-PKP Intercity: WiFi w Pendolino – termin na razie nie jest znany

PKP Intercity: WiFi w Pendolino – termin na razie nie jest znany

We wszystkich pociągach EIC spółki PKP Intercity jest już bezpłatny Internet bezprzewodowy. A co z pociągami EIP (Pendolino)? Dlaczego są tam takie problemy ze siecią komórkową? Rozmowy pomiędzy PKP Intercity i Alstomem (producentem pociągów Pendolino) w sprawie zamontowania w składach urządzeń do korzystania z internetu przez WiFi są ciężkie – ocenił w rozmowie z PAP Jarosław Oniszczuk, członek zarządu przewoźnika.


W Pendolino, najnowocześniejszych pociągach na polskich torach za 20 mln euro sztuka, nie ma Wi-Fi. PKP Intercity nie wpisało takiego wymagania do przetargu. Teraz przewoźnik negocjuje z producentem, żeby podłączył w pociągach potrzebne instalacje.

Prowadzimy rozmowy z Alstomem. Mam nadzieję, że początek jest już zrobiony. Chcemy, żeby WiFi w Pendolino było i zrobimy wszystko, żeby to zabezpieczyć, bo widzimy potrzeby pasażerów. Rozmowy są ciężkie” – powiedział Oniszczuk.

Rzecznik PKP Intercity Cezary Nowak dodał, że pierwsza możliwość zamontowania WiFi w składach Pendolino pojawi się podczas przeglądów poziomu P4, które rozpoczną się w lipcu tego roku.

Najpierw musimy przetestować to, co nam zaprezentuje wykonawca, czyli Alstom. Nie możemy sobie pozwolić na zamontowanie takiego sprzętu, który nam nie odpowiada” – powiedział Oniszczuk.

Temat wi-fi w Pendolino wraca jak bumerang. Co rusz przedstawiciele PKP Intercity zapewniają, że sprawa jest dla przewoźnika priorytetem. Spółka PKP Intercity twierdzi, że w Pendolino prędzej czy później doczekamy się Wi-Fi. Ale nie potrafi podać dat i nie stanie się to jednak od razu i nie na wszystkich składach.

Wiceprezes przyznał, że choć spółka robi wszystko, żeby uruchomić WiFi w Pendolino jak najszybciej, to ostateczny termin uruchomienia usługi bezprzewodowego dostępu do internetu na razie nie jest znany.

Ostateczny termin nie wiem, czy to będzie do końca roku, czy nie przeciągnie się na jeszcze następny rok” – przyznał wiceprezes.

Z kupionych ostatnio przez PKP Intercity składów pasażerskich tylko w Pendolino nie ma WiFi. Usługa taka działa w pozostałych zakupionych pociągach takich jak Dart i Flirt. Usługa „HotSpot T-Mobile” jest wspólnym projektem PKP Intercity i T-Mobile Polska. W ramach „HotSpot T-Mobile” pasażerowie pociągów kategorii Express Intercity (EIC) otrzymują dostęp do bezprzewodowego Internetu udostępnianego przez T-Mobile, oraz mają możliwość korzystania z usługi player.pl.

W składach Pendolino nadal jest problem nie tylko z dostępem do internetu, ale również złapaniem zasięgu telefonii komórkowej. Przyczyn problemów z zasięgiem w pociągach Pendolino jest kilka. Po pierwsze, składy te mają aluminiową konstrukcję, która działa jak klatka dla fal radiowych. Zasięg sieci komórkowych w Polsce to druga z przyczyn. Pociągi jeżdżą generalnie omijając duże miasta, więc pokrycie telefonii komórkowej jest tam najsłabsze, do tego dochodzi fakt, że pociąg jest po prostu tubą wyciszająca ten słaby sygnał, stad mamy w efekcie sytuację.telefon jest w „sieci”, gdy znajduje się w zasięgu tzw. stacji bazowych.

źródło: PAP

KanAutor |2017-03-16T07:58:35+02:0016 marca 2017 07:58|Kategorie: Internet, Internet mobilny, Newsy, Operatorzy, Sprzęt sieciowy|Tagi: , , |7 komentarzy

7 komentarzy

 1. Tomi 16 marca 2017 w 09:43 - Odpowiedz

  Czekaj tatka latka. A głupiemu radość

 2. wlo 16 marca 2017 w 10:00 - Odpowiedz

  Nie korzystam, korzystać nie będę… Więc mi wszystko jedno czy jest wifi czy nie 😉

 3. kill649 16 marca 2017 w 10:12 - Odpowiedz

  Ja chce zasięg komórkowy a nie wifi. Wifi dobre dla ciapatych. W każdym innym pociągu na tej samej trasie jest zasięg a więc nie ma co tłumaczyć, że to wina sieci komórkowej.

 4. No 16 marca 2017 w 11:02 - Odpowiedz

  A skąd to wifi weźmie treść jak oprócz połączeń głosowych internetu po trasie brak?

 5. NIK 16 marca 2017 w 13:38 - Odpowiedz

  Wi-fi będzie pewnie po to żeby naiwnym ludziom reklamy w telefonach wyświetlać. Internetu na pewno nie będzie prędko, może będzie z dodatkową opłata i użyją internet satelitarny (moało prawdopodobne) albo będzie tylko na papierze tak jak w Polskim Busie gdzie internet jest tylko chwilami i pod warunkiem że nie korzystanie z niego więcej niż 2-3 osoby. Najpierw operatorzy komórkowi musieli by pokryć zasięgiem te lasy i pustkowia gdzie mało kto mieszka i nie opłaca się stawiać BTSów i do tego w każdym wagonie po kilka modemów GSM/LTE. Chyba że Intercity postawi sam własne nadajniki z antenami kierunkowymi na całej długości trasy torów ale to też niezbyt dobre rozwiązanie.

 6. tyle 16 marca 2017 w 18:23 - Odpowiedz

  Ale jaja. Myślałem, że jest.

 7. swen 17 marca 2017 w 19:41 - Odpowiedz

  O tym to bardzo głośno było w 2012 roku. Miało być we wszystkich pociągach Intercity. Później było że T-Mobile miało być wykonawcą. Teraz niby jest w niektórych składach ale ja trafiam że działa zazwyczaj 1/10 przejazdów. Dodatkowo anteny są zamontowane w taki sposób że można mieć miejsce w którym będzie kiepski zasięg tego WiFi. Ogólnie to jest trudny temat, popieram bardzo bo korzystam często z IC.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.