Biała, plastikowa obudowa o wymiarach Tenda FH456 sprawia wrażenie solidności wykonania. Ogólnie router można spokojnie postawić na biurku, lub powiesić na ścianie, bo producent przewidział otwory, w spodniej części obudowy, które to nam umożliwiają. Na przedniej części mamy zestaw 9 diod sygnalizujących na żółto o pracy urządzenia.


Na tylnym panelu oprócz standardowych portów gigabitowych gniazd LAN i jednego WAN znajdziemy również przycisk „reset/ WPS” i włączania sieci Wi-Fi. Obsługa funkcji WPS pozwala na łatwą konfigurację połączenia bezprzewodowego oraz jego zabezpieczeń, a także nawiązanie bezpiecznego połączenia za pomocą jednego przycisku. Router wyposażono w cztery anteny o mocy 5dBi każda. Szkoda jedynie, że anteny nie są tutaj wymienne.


Zarówno na bocznych ściankach jak również na dolnej części obudowy umieszczone zostały otwory przez które odbywa się wentylacja. Warto dodać, że mocna perforacja obudowy, jest potrzebna bo router lubi się nagrzewać podczas pracy.


Tyle jeżeli chodzi o wygląd, zobaczy co ten sprzęt potrafi. Konfiguracja routera Tenda FH456 odbywa się w pełni poprzez stronę konfiguracyjną (adres 192.168.0.1). Po wejściu do panelu zarządzania routerem wita nas przyjazny i łatwy kreator ustawień, który w intuicyjny sposób poprowadzi mniej doświadczonego użytkownika, przez proces pierwszego użycia routera. Dodatkowo za pomocą smartfona, czy tabletu możemy dowolnie konfigurować sprzęt. Nie tylko za pośrednictwem przeglądarki, lecz także aplikacji mobilnej Tenda.


Po zalogowaniu się do panelu administracyjnego routera ujrzymy przejrzyście opracowane i logicznie pogrupowane Menu, podzielone na sekcje: Internet, Bezprzewodowy, kontrola przepustowości, powtarzanie połączenia bezprzewodowego, Kontrola rodzicielska, Zaawansowane i Administracja. Większość ustawień w routerze jest standardowa i nawet laik będzie w stanie dokonać nawet bardziej zaawansowanej konfiguracji Tenda FH456. Wszystko ładnie opisane i po Polsku.


Czas na efekty pracy tego routera. W obecnych czasach już prawie każdy domownik posiada własny komputer mobilny bądź przenośny, a do tego zdecydowana większość z nas używa sieci domowej do połączeń w smartfonach. W tym samym czasie chcemy grać w gry, strumieniować obraz w jakości Full HD, coraz częściej takze w 4K, oraz korzystać z zasobów Internetu. W sieciach często są tez umieszczane również drukarki, urządzenia typu NAS, radia odtwarzające muzykę prosto z sieci czy nawet telewizory. Niewątpliwą wadą tego routera jest brak wsparcia dla sieci 5 GHz, może on pracować tylko w standardzie 802.11n w paśmie 2,4 GHz przy 300 Mbps. Ale zdecydowana część użytkowników i tak tego nie zauważy. Biorąc pod uwagę jego cenę, zapewne posłuży mniej zaawansowanym użytkownikom i do standardowych celów.


Administratorzy docenią także wbudowane opcje firewalla, gdzie można blokować dowolne zakresy adresów IP, a także wyłączać dostęp do określonych zasobów sieci. W celu zapewnienia odpowiedniej ochrony komunikacji bezprzewodowej, Tenda FH456 obsługuje standardy szyfrowania WPA / WPA2 oraz WPA-PSK / WPA2-PSK z TKIP/AES. Dzięki funkcji QoS można przypisać pasmo do różnych czynności zapewniając każdemu użytkownikowi odpowiedni dostęp do sieci dostosowany do jego potrzeb. Przydatną funkcją może być kontrola rodzicielska, która umożliwia zablokowanie stron internetowych i ustawienie godzin dostępu do Internetu. Urządzenie może pracować w trybie standardowego routera internetowego, w trybie punktu dostępowego oraz wzmacniacza sygnału WiFi (tzw. range extender).