Jednym z najpopularniejszych i najprostszych sposobów zwiększenia zasięgu domowej sieci bezprzewodowej jest wykorzystanie wzmacniacza Wi-Fi. Takie urządzenia są kompatybilne ze wszystkimi dostępnymi na rynku routerami,a ich konfiguracja zajmuje zazwyczaj kilkanaście minut. Aby odpowiednio dobrze zwiększyć zasięg WiFi nie wystarczy jednak kupić pierwszego lepszego wzmacniacza. Ilość oferowanych zakresów, zasięg, maksymalna przepustowość, konstrukcja czy łatwość konfiguracji – to tylko niektóre rzeczy, na które musimy zwrócić uwagę.


Jednoczesna praca w dwóch pasmach

Obecnie na rynku dużą popularnością cieszą się routery dwuzakresowe, które do transmisji danych bezprzewodowo używają dwóch częstotliwości – 2.4GHz i 5GHz. W praktyce oznacza to, że mamy do dyspozycji dwie oddzielne sieci WiFi. Pierwszej, o częstotliwości 2.4GHz używa się do mniej zasobożernych transmisji – przeglądanie internetu, sprawdzanie poczty, podstawowe czynności. Z taką siecią łączymy się też za pomocą starszych urządzeń, które nie obsługują nowszego standardu.
Druga sieć, o częstotliwości 5GHz, używana jest do bezprzewodowego strumieniowania multimediów, konferencji wideo, transmisji danych w monitoringu IP i innych połączeń, które wymagają dużej ilości przesyłanych danych.

Jeżeli posiadacie już router dwuzakresowy, to koniecznością będzie zakup wzmacniacza WiFi, który taki standard również obsługuje. Jeśli jeszcze nie posiadacie – prawdopodobnie zakup jest kwestią czasu, dlatego przed zakupem wzmacniacza warto przemyśleć temat.

Linksys RE7000
Linksys RE7000

Linksys RE7000 to wzmacniacz WiFi z serii MAX-STREAM – to seria przeznaczona dla najbardziej wymagających użytkowników.

Technologia MU-MIMO – co to takiego i dlaczego jest takie ważne?


Technologia MU-MIMO pozwala zapewnić do trzech razy większą wydajność wszystkich urządzeń podłączonych do tej samej sieci bezprzewodowej. Jest to możliwe dzięki temu, że każde urządzenie ma taki sam priorytet, generowane są 3 sieci bezprzewodowe i każda z nich zachowuje się tak, jakby urządzenie do niej podłączone korzystało z osobnego routera. Eliminuje to spadki jakości, spowolnienia oraz nieprzewidziane restarty routera.

Linksys RE7000 podobnie jak wszystkie urządzenia producenta wchodzące w skład serii MAX-STREAM został wyposażony w technologię MU-MIMO.

Odpowiednio duży zasięg


Dzięki wykorzystaniu wzmacniacza Linksys RE7000 zasięg sieci bezprzewodowej może zostać wzmocniony aż do 930m². Urządzenie wspiera technologię bezproblemowego roamingu, co oznacza, że gdy znajdziesz się poza zasięgiem sieci generowanej przez router, automatycznie zostaniesz przełączony na mocniejszą sieć – generowaną przez wzmacniacz RE7000. Co ważne – takie przełączenie odbywa się w pełni niezauważalnie dla użytkownika – nie zostanie przerwana Twoja wideokonferencja ani odtwarzanie multimediów.

W odpowiednim rozmieszczeniu wzmacniacza względem routera pomaga technologia Spot Finder. Pozwoli Ci ona wybrać odpowiednią lokalizacje urządzenia i poinformuje Cię, gdy urządzenie zostanie zainstalowane za blisko lub za daleko od routera.


Technologie wspomagające pozwalają zapewnić niezawodne połączenie, dzięki któremu będziesz cieszyć się nieprzerwaną rozgrywką oraz strumieniowaniem wideo.

Kształtowanie wiązki pozwala na skupienie sygnału WiFi generowanego przez urządzenie RE6700 bezpośrednio do urządzenia bezprzewodowego. Technologia Cross Band pozwala na zmaksymalizowanie korzystania z obu pasm 2.4 GHz i 5GHz.

Przewodowy port Ethernet – czy jest potrzebny?

Wzmacniacz Linksys RE7000 został wyposażony w port Gigabit Ethernet, który oferuje prędkość 10 razy większą niż jego poprzednik – standard Fast Ethernet. Takie rozwiązanie przydaje się jeśli chcemy bezpośrednio podłączyć do wzmacniacza konsolę do gier, odtwarzacz Blu-ray, czy SmartTV bez żadnych strat prędkości.


Port Gigabit Ethernet może przydać się również do konfiguracji wzmacniacza jako punktu dostępu, aby rozszerzyć swoją domową sieć i wyeliminować martwe strefy. Tryb punktu dostępu pozwala Ci na dodanie funkcji WiFi do istniejącej sieci przewodowej.

źródło: Linksys

Kan