Linksys przedstawił swój pierwszy router w grudniu 1999 r – był to model BEFSR41. Router ten zrewolucjonizował sposób w jaki konsumenci łączą się z Internetem w domu. Po 16 latch, w których 60 różnych modeli Linksys łączyło setki milionów ludzi z Internetem, Linksys sprzedał swój 100 milionowy router. Router Linksys WRT1900ACS to kolejny ukłon w stronę tradycji i następca najpopularniejszego routera wszechczasów (modelu WRT54G).


Klasyczne czarno-niebieski WRT54G z antenkami, pieszczotliwie zwany też „Linky”, po raz pierwszy został zaprezentowany na nowojorskich targach COMDEX w 2002 roku. Najnowszy router Linksys z zewnątrz nawiązuje do swojego wielkiego poprzednika, jednak jego wnętrze zawiera najnowocześniejsze technologie. Najnowszy router Linksys z zewnątrz nawiązuje do swojego wielkiego poprzednika, jednak jego wnętrze zawiera wyłącznie najlepsze komponenty i najnowocześniejsze technologie, takie jak dwurdzeniowy procesor 1,6 GHz, cztery wymienne i regulowane anteny (zamiast standardowych trzech), złącza eSATA i USB 2.0/3.0 oraz 512 MB pamięci Flash.


WRT1900ACS jest w stanie osiągnąć prędkość przesyłu danych na poziomie 1900 Mb/s (1300 Mb/s w paśmie 5 GHz i 600 Mb/s w paśmie 2,4 Ghz). W przeciwieństwie do routerów z jednordzeniowym procesorem, dwurdzeniowa jednostka może obsługiwać jednocześnie wiele strumieni danych – w tym samym czasie można grać, pobierać dane, a także strumieniować bezprzewodowo wideo lub muzykę. W 2003 r. firma Linksys została zakupiona przez amerykańską markę Cisco, w związku z czym musiała zrezygnować z platformy Linux i przenieść się na rozwiązanie VMX Works, które zastąpiło jądro systemu operacyjnego Linux Samba. To wydarzenie spotkało się z dużym niezadowoleniem klientów, więc marka postanowiła ponownie wypuścić na rynek router WRT54, tym razem oznaczony jako WRT54L, przy czym dodatkowa litera (L) oznaczała Linuxa. Do dziś można go kupić na stronie linksys.com i w wielu sklepach internetowych. Jego innowacyjność polegała na tym, że Linux OS dawał użytkownikom możliwość samodzielnego administrowania siecią i pisania kodu, który pozwalał na obsługę więcej niż jednego route’u. Wtedy też powstało oprogramowanie DD-WRT i Tomato. Seria WRT to urządzenia kierowane do najbardziej wymagającej grupy użytkowników. Seria WRT oferuje otwarte oprogramowanie, które można modyfikować w dowolny sposób i dostosowywać je do własnych potrzeb.


Oprogramowanie open source to dziedzictwo, które nowe urządzenia serii WRT odziedziczyły po kultowym modelu WRT54GL produkowanym i sprzedawanym przez 12 lat. Zaawansowany użytkownik może dostosować działanie routera WRT1900AC za pomocą oprogramowania sprzętowego open source z zewnętrznego źródła, np. serwisu openWRT.org. Społeczność skupiona wokół oprogramowania może wprowadzać poprawki, ulepszać istniejące funkcje, a także wprowadzać nowe.

Specyfikacja:

  • Wspierane systemy: Windows XP, Windows Vista 32/64, Windows 7 32/64, Windows 8 32/64, Windows 8.1 32/64, Mac OS X 10.5.8 Leopard, Mac OS X 10.6.1
  • Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion,Mac OS X 10.9 Mavericks
  • Maksymalna szybkość łącza: 1300 Mbps
  • Diody LED: Power, Internet, Ethernet (1-4), Protected Setup, 2.4GHz, 5GHz, eSATA, USB1, USB2
  • Standardy sieciowe: IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n
  • IEEE 802.11ac
  • Częstotliwości: 2.4 & 5GHz
  • Porty: Power, Internet, Ethernet (1-4), USB 3.0, USB 2.0 / eSATA combo
  • Przyciski: Reset, Wi-Fi Portected Setup, Power


Zawartość opakowania:

    Urządzenie WRT-1900AC
    4 zewnętrzne regulowane anteny
    Skrócona instrukcja obsługi
    Płyta CD z dokumentacją
    Kabel RJ-45
    Zasilacz
    Kabel zasilający


Zacznijmy od wyglądu zewnętrznego. Cechą charakterystyczną routerów WRT Linksys, to klasyczne czarno-niebieskie pudełko z dopinanymi antenkami. I tak samo jest w tym przypadku. W płaską obudowę wkomponowano czarny panel z biało/pomarańczowymi diodami z przodu, które w odpowiednich sytuacjach, subtelnie informują o trybie pracy.


WRT-1900ACS jest przystosowany do pracy w poziomie, jednak w czterech na spodach stopek przygotowano otwory, które można wykorzystać do zawieszenia urządzenia na ścianie. Router jest wyposażony w cztery regulowane anteny zewnętrzne. Należy je podłączyć przed włączeniem routera.


Wskaźnik włączenia – (biały) Wskaźnik zasilania świeci światłem ciągłym, gdy router jest włączony. Miga, gdy router znajduje się w trybie autodiagnostycznym (podczas każdego rozruchu).

Internet – (biały/pomarańczowy) Wskaźnik Internet świeci światłem ciągłym w kolorze białym po nawiązaniu połączenia z Internetem. Miga w kolorze białym, gdy router nawiązuje połączenie z Internetem. Kolor pomarańczowy (światło ciągłe) oznacza, że połączenie nie działa prawidłowo z powodu niewłaściwej konfiguracji. Kolor pomarańczowy i miganie oznaczają, że połączenie nie działa prawidłowo z powodu problemu sprzętowego.

2,4 GHz – (biały) Wskaźnik sieci bezprzewodowej (Wireless) świeci światłem ciągłym w kolorze
białym, gdy przynajmniej jeden klient jest połączony z siecią 2,4 GHz. Kiedy miga na biało, router przesyła lub odbiera dane w paśmie 2,4 GHz.

5 GHz – (biały) Wskaźnik sieci bezprzewodowej (Wireless) świeci światłem ciągłym w kolorze
białym, gdy przynajmniej jeden klient jest połączony z siecią 5GHz. Kiedy miga na biało, router przesyła lub odbiera dane w paśmie 5 GHz.

eSATA – (biały) Kiedy ten wskaźnik jest wyłączony, gniazdo USB/eSATA jest wyłączone lub
podłączone jest urządzenie USB. Wskaźnik świeci światłem ciągłym w kolorze biały, gdy podłączone jest urządzenie eSATA. Miganie w kolorze białym oznacza, że przez gniazdo eSATA przesyłane są dane.

USB 1 – (biały) Kiedy ten wskaźnik jest wyłączony, gniazdo USB/eSATA jest wyłączone lub podłączone jest urządzenie eSATA. Wskaźnik świeci światłem ciągłym w kolorze biały, gdy podłączone jest urządzenie USB. Miganie w kolorze białym oznacza, że przez gniazdo przesyłane są dane.

USB2 — główny (biały) Kiedy ten wskaźnik jest wyłączony, gniazdo USB 3.0 jest wyłączone. Wskaźnik
świeci światłem ciągłym w kolorze biały, gdy podłączone jest urządzenie USB. Miganie w kolorze białym oznacza, że przez gniazdo przesyłane są dane.

USB2 — dodatkowy (biały) Kiedy ten wskaźnik test wyłączony, podłączone jest urządzenie 1.0 lub USB 2.0. Świecenie światłem stałym oznacza, że podłączone jest urządzenie USB 3.0.
ETHERNET 1 do 4 (główny) (biały) Te ponumerowane wskaźniki odpowiadają poszczególnym gniazdom LAN z tyłu routera i spełniają dwa zadania. Kiedy wskaźnik LED świeci światłem stałym w kolorze białym, router jest prawidłowo połączony z urządzeniem przez to gniazdo. Miganie w kolorze białym oznacza, że na tym porcie trwa wymiana danych.


Z tyłu obudowy znajdziemy cztery złącza Ethernet (Gigabit LAN), złącze do podłączenia internetu (Gigabit WAN), przyłącze zasilania oraz włącznik. Na tylnym panelu znajdziemy także przycisk szyfrowanego, automatycznego łączenia urządzeń Wi-Fi – WPS oraz przycisk resetowania urządzenia. Router WRT1900ACS obsługuje połączenia przewodowe z różnymi urządzeniami za pośrednictwem gniazd USB 3.0 oraz jedynego gniazda łączonego eSATA/USB2.0. Dzięki dostępności portu eSATA użytkownik może podłączyć zewnętrzny napęd SATA za pomocą kabla eSATA, zapewniając optymalną szybkość transferu danych.