To w teorii – sprawdźmy jak to wygląda w praktyce!

Rozpakowanie

Urządzenie zapakowano w charakterystyczne dla marki Linksys opakowanie w niebieskich barwach. Umieszczono na nim chyba wszystkie najpotrzebniejsze informacje dotyczące przeznaczenia urządzenia, a także jego najważniejszych funkcji.


W zestawie oprócz urządzenia RE6700 otrzymujemy dwie książeczki – skróconą instrukcje obsługi i informacje dotyczące bezpieczeństwa.


Samo urządzenie jest dość ciężkie przez co sprawia wrażenie bardzo solidnego. Jest białego koloru a więc będzie idealnie komponować się z gniazdkami elektrycznymi. Boki i spód zostały wykonane z matowego plastiku, natomiast front z błyszczącego jednak nie tandetnego tworzywa. Na froncie znajdziemy gniazdko zasilania, informacje o nim (MAX. 3450W / 230V~) oraz oznaczenie modelu (RE6700) a pod nim dioda informująca o stanie urządzenia.


Spód stanowi wtyczka wpinana do gniazdka elektrycznego. Znalazła się tam również naklejka informacyjna.


Na bokach umieszczone zostały anteny, które można regulować o 180 stopni w pionie. Dodatkowo na prawym boku znajduję się włącznik/wyłącznik, przycisk WPS oraz RESET.


Na dole umieszczono port RJ45 Gigabit Ethernet oraz gniazdo audio 3,5 mm.

Pierwsze uruchomienie i konfiguracja

Linksys kreuje się jako marka premium przyjazna dla użytkowników. Zgadzam się z tym w 100%, bo chociaż produkty tej marki nie należą do tanich, to konfiguruje i korzysta się z nich po prostu przyjemnie.


Pierwsze uruchomienie urządzenia polega po prostu na podłączeniu go do gniazdka elektrycznego (trzeba pamiętać, że urządzenie posiada włącznik/wyłącznik i trzeba je włączyć!). W tym momencie dioda znajdująca się pod napisem RE6700 zaczyna pulsować.


Teraz należy połączyć się z nową siecią WiFi, która pojawiła się w naszym otoczeniu – nazywa się Linksys Extender Setup – 52D.


Po połączeniu trzeba uruchomić przeglądarkę i wpisać adres http://extender.linksys.com. Zobaczymy ekran konfiguracyjny – teraz będzie już tylko prościej 🙂


Na pierwszym ekranie należy wybrać język. Jakby ktoś był zainteresowany to wrzucam również zrzut pokazujący listę wszystkich języków jakie mamy do wyboru.


Drugi ekran to umowa licencyjna oraz pole wyboru, w którym możemy zezwolić lub zabronić urządzeniu aktualizować się automatycznie. Oczywiście wypada tę opcję zaznaczyć, gdyż aktualne oprogramowanie pozwala działać urządzeniu wydajnie i bezpiecznie. Co więcej, Linksys zapewnia, że uaktualnienia instalowane są tylko w nocy.


Trzeci ekran to ekran wyboru sieci bezprzewodowej. W tym miejscu wybieramy sieć, którą chcemy rozszerzyć, czyli naszą główną sieć WiFi.


Czwarty ekran – w tym miejscu można w praktyce zobaczyć jak działa funkcja Spot Finder. Jeśli zainstalujemy urządzenie zbyt daleko routera – zostaniemy poinformowani że nie będzie to dobrze działać. Moim zdaniem ta funkcja jest świetna.


Piąty krok – wybór sieci 5GHz. Urządzenie działa w dwóch zakresach, więc jeśli korzystamy z routera dwuzakresowego, to możemy rozszerzyć tez drugie pasmo.


Jeśli nie masz nowoczesnego routera dwuzakresowego, to kliknij „nie potrzebuję drugiej sieci”.


Szósty krok – zabezpieczenie rozszerzonej sieci. Ustawiamy hasło oraz podpowiedź.


Siódmy krok – podsumowanie wraz z funkcją „wydrukuj to” – zawiera wszystkie dane potrzebne do zarządzania urządzeniem. Kolejna prosta, lecz świetna funkcjonalność.