Mniej lub bardziej rozbudowane sieci komputerowe stały się nierozłączną częścią wyposażenia naszych domów. Router firmy Edimax o nazwie BR-6288ACL, który miałem okazję ostatnio testować swoim wyglądem różnił się dość znacznie od dotychczasowych produktów. Co ważne, dwupasmowy (2.4GHz i 5GHz), router nie tylko stylowo wygląda, ale łączy w sobie aż 5 urządzeń, a wszystko za mniej niż 190 zł.


Router BR-6288ACL wychodzi naprzeciw coraz większym wymaganiom stawianym przez współczesne urządzenia bezprzewodowe. Jest on zgodny z najnowszym bezprzewodowym standardem 802.11ac zapewniającym szybkie i stabilne połączenie. Może działać jako router, ekspander sieci Wi-Fi, punkt dostępu, most Wi-Fi oraz WISP (ang. Wireless Internet Service Provider). Dzięki aplikacji na smartfony i funkcji iQ Setup, jest bardzo łatwy w konfiguracji i użytkowaniu. Posiada on również przełącznik „Green Wi-Fi”, który umożliwia zmianę mocy sieci bezprzewodowej.

Główne zalety i funkcje produktu:

  • 5 w 1: router, punkt dostępu, ekspander, most Wi-Fi oraz WISP;
  • Zgodność z najszybszym rynkowym standardem sieci Wi-Fi: 802.11ac oraz wsteczna kompatybilność z wcześniejszymi standardami;
  • Praca w dwóch pasmach (2.4 i 5GHz) z możliwością zarządzania połączeniami i nadawania priorytetów dla konkretnych aktywności w sieci (iQoS);
  • Możliwość skonfigurowania do 8 sieci bezprzewodowych w ramach jednego routera i dodatkowo wyizolowanej sieci dla gości;
  • Prosta konfiguracja przy pomocy iQ Setup;
  • Oryginalny design;
  • Obsługa VLAN;
  • Możliwość zasilania z portu USB;
  • Wbudowana antena o dużym zysku;
  • Przełącznik „Green Wi-Fi” pozwalający ograniczyć zużycie energii elektrycznej w zależności od potrzeb użytkowników Wi-Fi.


Zawartość zestawu:

  • 1x router;
  • 1x skrócona instrukcja obsługi;
  • 1x płyta CD (instrukcja instalacji);
  • 1x kabel Ethernet;
  • 1x kabel USB
  • 1x rozdzielacz RJ-45
  • 1x zasilacz sieciowy 5V 1.2A


Z zewnątrz pudełko samo w sobie, pomimo że prezentuje zdjęcia recenzowanego routera, nie przedstawia jego designu tak efektownie jakim rzeczywiście jest. Druga strona pudełka została poświęcona zaletom urządzenia i graficznemu przedstawieniu jego funkcji.


Jak widać Edimax postawił na zmianę typowego, standardowego wyglądu routera i „postawił go w pion”, co ma mieć odbicie w zasięgu radiowym urządzenia, a nie bez znaczenia jest jego wąska, stylowa obudowa, która pasuje do każdego wnętrza. Ogólnie router mi się spodobał. Z okrągłej „stopki-podstawy” o średnicy około siedmiu centymetrów wznosi się na wysokość ponad 20 centymetrów smukły prostopadłościan o zaokrąglonych narożnikach. Oznacza to tyle, że nie uda się go powiesić na ścianie, bądź położyć horyzontalnie a jedyną słuszną pozycją pracy będzie ta stojąca. Obudowę wykonano z białego, błyszczącego plastiku, który sprawia wrażenie dość solidnego i raczej szybko się nie zużyje.


Po obwodzie podstawy poprowadzony jest okrągły wskaźnik LED.

Kolor Stan wskaźnika Opis
Pomoarańczowy / Czerwony Włączony Urządzenie uruchamia się
Miga wolno  Brak połączenia z
Internetem
Miga szybko Przywracanie ustawień
fabrycznych lub funkcja WPS (Wi-Fi Protected Setup) jest
włączona
Jasnozielony Włączony Połączenie internetowe gotowe a
sieć bezprzewodowa jest nadawana ze 100% mocy
Ciemnozielony Włączony Połączenie internetowe gotowe a
sieć bezprzewodowa jest nadawana z 25% mocy
Brak Wyłączony BR-6288ACL jest wyłączony


Ostatnia sekcja, czyli wszystkie porty i złącza – są one ładnie i starannie zabudowane z tyłu podstawki, dopasowane kolorem do recenzowanego sprzętu. Znajdziemy tutaj przycisk WPS/Reset, Network – jedno gniazdko Ethernetu 10/100 Mbit/s, złącze microUSB do podpięcia zasilacza oraz przełącznik trybu pracy Wi-Fi. Urządzenie wyposażone jest w przełącznik „Green Wi-Fi”, dzięki któremu użytkownik może aktywować tryb energooszczędny charakteryzujący się mocą zmniejszoną do poziomu poniżej 75%. Poziom ten jest wystarczający do działania w małym domu, a jednocześnie obniża zużycia energii nawet o 30%. Warto jest również zauważyć, że nie widzimy standardowej(-ych) anteny, bo rozwiązanie producenckie określa, że wszystko jest zabudowane w środku. Niestety, po dłuższej pracy podstawa routera delikatnie się nagrzewa, więc odradzam trzymanie go gdzieś w zamknięciach. Musi mieć przewiew – brak otworów wentylacyjnych – jeśli ma służyć latami.


Do routera dołączona jest dodatkowy rozdzielacz-splitter portów Ethernet RJ-45. Po podłączeniu go do portu „Network” BR-6288ACL, udostępnia on dwa porty zamiast jednego. W trybie routera bezprzewodowego, jeden port Ethernet jest portem WAN, służący do połączenia z modemem. W trybie routera bezprzewodowego, jeden port Ethernet jest portem LAN, do którego możemy podłączyć inne urządzenie sieciowe, np. komputer. W pozostałych trybach oba porty działają jako porty LAN, umożliwiające podłączenie przewodowych urządzeń sieciowych, np. komputerów, a w trybie Punkt dostępu, jeden z portów służy do połączenia z routerem.