Router WRT54G, pieszczotliwie zwany też „Linky”, po raz pierwszy został zaprezentowany na nowojorskich targach COMDEX w 2002 roku. Był to kolejny produkt marki Linksys, pioniera w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań technologicznych, który przeszedł do historii technologii. Router niedawno obchodził 11 urodziny.


To właśnie Linksys jako pierwszy na rynku wprowadził w grudniu 1999 r. router dedykowany klientom indywidualnym, mianowicie model BEFSR4. To wywołało prawdziwą burzę. Każdy chciał mieć nowoczesne urządzenie, które pozwalało dzielić adres IP aż z pięcioma innymi komputerami! Nic dziwnego, że router BEFSR41 sprzedawał się jak ciepłe bułeczki i w ciągu pierwszego roku zakupiono go ponad 100 000 sztuk.


Kolejną innowacją był obchodzący niedawno swoje 11 urodziny router WRT54G, stworzony według nowego standardu 802.11g. Jego dodatkowym atutem okazała się przystępna cena – kosztował tylko 149 dolarów. Jego innowacyjność polegała na tym, że Linux OS dawał użytkownikom możliwość samodzielnego administrowania siecią i pisania kodu, który pozwalał na obsługę więcej niż jednego route’u. Wtedy też powstało oprogramowanie DD-WRT i Tomato.

W 2003 r. firma Linksys została zakupiona przez amerykańską markę Cisco, w związku z czym musiała zrezygnować z platformy Linux i przenieść się na rozwiązanie VMX Works, które zastąpiło jądro systemu operacyjnego Linux Samba. To wydarzenie spotkało się z dużym niezadowoleniem klientów, więc marka postanowiła ponownie wypuścić na rynek router WRT54, tym razem oznaczony jako WRT54L, przy czym dodatkowa litera (L) oznaczała Linuxa. Do dziś można go kupić na stronie linksys.com i w wielu sklepach internetowych.

W efekcie router WRT54G/WRT54GL jest najlepiej sprzedającym się routerem wszechczasów, który w ciągu 11 lat rozszedł się w 50 milionach egzemplarzy! Echa jego popularności nie raz pojawiały się też w popkulturze. Wystąpił w jednym z odcinków „Miasteczka South Park”, w którym Kyle próbuje rozwiązać problemy z Internetem, a jego najbardziej zagorzali fani budowali jego wersję z klocków Lego albo w kształcie robota.

źródło: Linksys

Kan