Podczas targów CeBIT 2013, firma AVM prezentuje szereg innowacji służących przyspieszeniu sieci szerokopasmowych i domowych. Po raz pierwszy przedstawiony jest nowy FRITZ!Box dla szybkich łączy DSL, który umożliwia osiągnięcie prędkości do 240 Mbit/s wykorzystując technologię wektorowania i agregacji. AVM prezentuje również rozwiązania zwiększające prędkość i zasięg lokalnych sieci domowych. Wykorzystanie standardu WLAN AC zapewnia znaczący wzrost wydajności aż do 1300 Mbit/s. Innowacyjne rozwiązania AVM, oprócz większej szybkości, podnoszą także komfort korzystania z sieci domowych. Wkrótce smartfony i tablety będą mogły odbierać na żywo sygnał telewizyjny z sieci bezprzewodowej i sieci IP. Nowatorskie aplikacje mobilne oferują szereg nowych zastosowań, na przykład umożliwiają wykorzystanie smartfonów i tabletów jako kamer internetowych.

Technologia wektorowania i agregacji – wyższe prędkości na łączach DSL

Podczas CeBIT, AVM prezentuje pierwsze połączenie technologii wektorowania oraz agregacji w urządzeniach abonenckich DSL. Dzięki tym rozwiązaniom, FRITZ!Box jest gotowy na kolejne zwiększenie prędkości łączy DSL. Wektorowanie (vectoring) sygnału VDSL, przez kompensowanie zakłóceń między sąsiadującymi liniami, zapewnia zoptymalizowanie poziomu sygnału dla linii. Takie rozwiązanie zapewnia prędkość przesyłu danych ponad 100 Mbit/s dla każdego abonenta, nawet jeśli wielu użytkowników korzysta z linii w tym samym czasie. Technologia agregacji (bonding) umożliwia łączenie dwóch linii VDSL. Użytkowanie dwóch linii jednocześnie zapewnia prędkość przesyłu danych z Internetu do 240 Mbit/s na przewodach miedzianych.

WLAN AC z prędkością 1300 Mbit/s dla większej wydajności i zasięgu

FRITZ!Box AC 7490
FRITZ!Box AC 7490

Nadchodzący standard WLAN 802.11ac debiutuje we FRITZ!Box. Po raz pierwszy AVM zademonstruje urządzenia obsługujące nowy standard AC, oferujące transfer do 1300 Mbit/s brutto. WLAN AC wykorzystuje częstotliwość 5 GHz, praktycznie likwidując zakłócenia pochodzące z innych sieci w otoczeniu. Ponadto możliwe do wykorzystania są szerokie kanały transmisji – 80 MHz oraz nowe schematy modulacji. Produkty AVM z WLAN AC wspierają obie częstotliwości – 2,4 GHz (3×3 MIMO, 450 Mbit/s) oraz 5 GHz (3×3 MIMO, 1300 Mbit/s) – dzięki czemu są one w pełni kompatybilne z poprzednimi standardami 802.11a, b, g oraz n.

LTE teraz w trzech pasmach częstotliwości

Wraz z wprowadzeniem routerów LTE wykorzystujących trzy pasma częstotliwości, firma AVM objęła prowadzenie w pionierskich rozwiązaniach LTE dla szerokopasmowych łączy w domu. Oprócz wsparcia dla pasma 800 MHz i 2,6 GHz, nowe urządzenia pracują również na częstotliwości 1,8 GHz, dzięki czemu mogą być używane we wszystkich polskich sieciach LTE. Kolejną nowością AVM jest monitorowanie parametrów działania LTE w czasie rzeczywistym. Użytkownik końcowy ma możliwość podglądu w czasie rzeczywistym maksymalnej dostępnej prędkości, jak również otrzymuje informacje na temat aktualnego obciążenia stacji bazowej LTE i jej wolnych zasobów.

Telewizja kablowa na żywo w lokalnej sieci bezprzewodowej i połączenia IP z jeszcze większą prędkością
Z nową technologią live-TV, oferowaną w nadchodzących modelach z serii FRITZ!Box Cable, AVM umożliwia oglądanie telewizji na żywo w całej sieci domowej. Sygnał audio-video w standardzie DVB-C z telewizji kablowej jest dystrybuowany w całej sieci domowej poprzez LAN, WLAN, a nawet sieć elektryczną dzięki FRITZ!Powerline. W ten sposób aktualnie emitowany program telewizyjny jest dostępny na smartfonach, tabletach, notebookach i komputerach PC. Odbierane mogą być wszystkie niekodowane programy telewizyjne, włączając w to kanały HD. Transmitowane są również informacje i zapowiedzi programów, wraz z teletekstem, alternatywnymi kanałami audio i napisami. Dzięki technologii multicast, wszystkie urządzenia w sieci mogą jednocześnie odbierać ten sam sygnał telewizyjny przesyłany w formacie MPEG. Kolejny premierę AVM stanowią technologie znacznie przyspieszające połączenia w sieciach kablowych. Po raz pierwszy zostanie zaprezentowany modem dla sieci kablowych z agregacją łączy 16×8 oraz 24×8, który integruje 16 lub 24 kanały odbiorcze i 8 kanałów transmisyjnych. Pozwala to na przesył danych z maksymalną pod względem technologicznym prędkością pobierania od 880 do 1320 Mbit/s oraz prędkością wysyłania do 440 Mbit/s.

Nowe pomysły dla inteligentnego domu

AVM prezentuje na targach także nowy wariant inteligentnego gniazdka, które służy jak włącznik i wyłącznik, mierzy zużycie prądu, a teraz oferuje także możliwość przyciemniania świateł. Zwarta konstrukcja oraz wsparcie dla standardu Europlugs sprawia, że może być ono łatwo połączone z istniejącymi instalacjami. Kolejną premierą przewidzianą podczas CeBIT jest aplikacja mobilna FRITZ!App Cam pozwalająca w prosty i praktyczny sposób zwiększyć bezpieczeństwo. Dzięki tej aplikacji, w pełni zintegrowanej z FRITZ!Box oraz usługą MyFRITZ!, kamera tabletu lub smartfonu zmienia się w kamerę internetową, która może służyć do monitorowana pomieszczeń z dowolnego miejsca na świecie.

Nowe aplikacje mobilne – więcej bezpieczeństwa i wygody

MyFRITZ!App
MyFRITZ!App

Z nową MyFRITZ!App można z dowolnego miejsca bezpiecznie i łatwo odsłuchiwać wiadomości głosowe, uzyskać dostęp do swoich danych oraz sterować urządzeniami inteligentnego domu. Nowa aplikacja FRITZ!App WLAN strzeże Twojej bezprzewodowej sieci LAN w domu. Smartfony działające pod kontrolą systemu smartfon czy tablet wyposażony w system Android zmienia się w kamerę internetową. Obraz z kamery można oglądać w przeglądarce z dowolnej lokalizacji – nie są potrzebne żadne dodatki ani specjalne oprogramowanie.

źródło: AVM

Kan