Konfiguracja sieci w routerze RT-AC66U jest banalnie prosta. Wystarczy włączyć router, a następnie włączyć przeglądarkę w urządzeniu obsługującym sieci Wi-Fi, np. w laptopie lub smartfonie. Użytkownik zostanie poproszony o wprowadzenie identyfikatora i hasła podanego od dostawcy Internetu.


Niezależnie od tego, czy ktoś jest fascynatem nowinek technologicznych, czy początkującym użytkownikiem, RT-AC66U jest łatwy w użyciu dzięki kreatorowi Quick Installation Setup (QIS), który umożliwia korzystanie z urządzenia zaraz po uruchomieniu.



Po zalogowaniu się do panelu administracyjnego routera ujrzymy czytelny interfejs dostępny w wersji polskojęzycznej. ASUSWRT umożliwia konfigurację, monitorowanie i kontrolowanie aplikacji sieciowych w sposób intuicyjny. Rozwiązanie umożliwia zarządzanie wszystkimi urządzeniami klienckimi oraz ustawieniami przy pomocy jednego interfejsu graficznego.


Dynamicznie odświeżane dane, graficzne podpowiedzi, sprawność obsługi. Dzięki wyszukanym narzędziom uzyskujemy możliwość monitorowania siły sygnału, zmiany ustawień kontroli rodzicielskiej i innych funkcji w sposób całkowicie intuicyjny. Dodatkowo został wyposażony w technologię wzmacniającą sygnał ASUS AiRadar. Obsługa wielu identyfikatorów SSID oraz obsługa adresów IPv6 dodatkowo zwiększają możliwości łączności sieciowej natomiast kompatybilność z USB umożliwia RT-AC66U pełnienie roli serwera 3G, FTP, DLNA i drukarek.


W Tryb routera bezprzewodowego, RT-AC66U łączy się z Internetem przez PPPoE, DHCP, PPTP, L2TP lub statyczny adres IP i udostępnia sieć bezprzewodową klientom lub urządzeniom LAN. W tym trybie domyślnie włączona jest funkcja NAT, firewall i serwer DHCP. UPnP i Dynamic DNS (Dymamiczny DNS), są obsługiwane dla użytkowników SOHO i użytkowników domowych. Wśród ciekawych funkcji można znaleźć m.in. Filtr słów kluczowych, który umożliwia blokowanie klientom dostępu do stron sieci web zawierających określone słowa kluczowe. Filtr usług sieciowych blokuje wymianę pakietów LAN do WAN i ogranicza korzystanie przez urządzenia ze specyficznych usług sieciowych. Sieć gościnna zapewnia połączenie z Internetem dla gości ale ogranicza dostęp do Intranetu.


Dodam, że jest tutaj praktycznie wszystko, czego może potrzebować administrator sieci – także tej nieco bardziej zaawansowanej niż domowa. Download Master umożliwia pobieranie plików na urządzenia magazynujące podłączone do routera przez port USB. Co więcej, dwa porty USB umożliwiają jednoczesne udostępnianie drukarki i łączenie się z serwerem plików. Download Master i serwer DLNA umożliwiają pobieranie i odtwarzanie plików multimedialnych z urządzenia magazynującego podłączonego do routera na urządzeniach kompatybilnych z DLNA, takich jak komputery, tablety, PS3, XBOX, czy telewizory internetowe.